تبیان، دستیار زندگی
امروز چهارشنبه دوم اردیبهشت 1394 هجری خورشیدی، سوم رجب 1436 هجری قمری، بیست و دوم آوریل 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز چهارشنبه دوم اردیبهشت 1394 هجری خورشیدی، سوم رجب 1436 هجری قمری، بیست و دوم آوریل 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

2 اردیبهشت 1360

سیدمحمود فرخ خراسانی ادیب، شاعر معاصر و صاحب اثرهای ارزنده ی تاریخ مجمل فصیحی خوافی، سفینه نوح، دیوان اشعار و روضه خلد در 84 سالگی درگذشت.

2 اردیبهشت 1359

با تعطیلی دانشگاه ها و مرکزهای آموزش عالی در واکنش به فعالیت های خرابکارانه ی گروه های مخالف انقلاب اسلامی و حمایت امام خمینی از انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها، این روز به عنوان روز «انقلاب فرهنگی» اعلام شد.

2 اردیبهشت 1359

امام خمینی پس از به شهادت رسیدن سیدمحمدباقر صدر و خواهر وی، در پیامی از افسران و درجه داران و سربازان عراقی خواست دلاورانه قیام کنند و بساط ستم کاری حزب بعث را برچینند.

2 اردیبهشت 1359

سیدعبدالعلی علوی محقق، شاعر معاصر و صاحب اثرهای ارزنده ی زندگی علی بن ابی طالب، دستور زبان آلمانی و بانگ جرس در 79 سالگی درگذشت.

2 اردیبهشت 1358

امام خمینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرمان تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صادر کردند.

2 اردیبهشت 1346

ریچارد نیکسون معاون پیشین رییس جمهوری آمریکا برای دیداری خصوصی از ایران وارد تهران شد.

2 اردیبهشت 1344

سپهبد نعمت الله نصیری رییس سازمان امنیت و اطلاعات کشور(ساواک) در پاسخ به وزارت امور خارجه کشور در ارتباط با درخواست اوتانت دبیرکل سازمان ملل و برای پایان دادن به تبعید امام خمینی نوشت: پاسخ به نامه ی دبیرکل ضرورتی ندارد.

2 اردیبهشت 1322

سر ریدر بولارد وزیر مختار انگلیس در تهران در دستوری به علی سهیلی نخست وزیر وقت، خواستار توقیف روزنامه ی «تهران مصور» به دلیل چاپ کاریکاتور وزیر مشاور و نماینده ی انگلیس در تهران شد.

2 اردیبهشت 1304

شیخ خزعل و فرزندانش به دستور فضل الله زاهدی حاکم نظامی خوزستان دستگیر و با موافقت کنسول انگلیس در خرمشهر به صورت امنیتی به تهران فرستاده شدند.

2 اردیبهشت 1300

نورمن وزیر مختار انگلیس در تهران در نامه ای به کرزن وزیر امورخارجه کشورش نوشت: سید ضیاءالدین طباطبایی در هر مورد با او مشورت می کند. ولی گاهی باید چیزهایی بگوید یا کارهایی بکند که معلوم نشود آلت دست انگلیس است.

تنظیم: هومن بهلولی