تبیان، دستیار زندگی
لبنان، یمن، افغانستان ، پاکستان و... .دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی ایران چیست، چگونه و در چه جاهایی نمود پیدا کرده است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انقلاب اسلامی ایران در خارج


لبنان، یمن، افغانستان ، پاکستان و...  .دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی ایران چیست، چگونه و در چه جاهایی نمود پیدا کرده است؟


در گذشته درباره اینکه انقلاب اسلامی ایران چگونه به خارج از کشور صادر شده است و جلوه های این صدور چه بوده است بسیار صحبت  به میان آمده و  قلم زده شده است. در واقع موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی همواره یکی از موضوعات قابل بررسی می باشد. اما این موضوع اکنون بعد از  جریان بیداری اسلامی و همچنین همگام با قدرت گیری بیشتر ایران در منطقه و مناسبات بین المللی، لزوم آگاهی نسبت به این دستاوردها  بیشتر احساس می شود.

رویدادهای 13 بهمن

یكی از خصوصیات نظام بین الملل، قابلیتها و تأثیرپذیری آن از تحولات عمده سیاسی و اجتماعی است. هر قدر حوزه نفوذ این دگرگونی‌ها وسیع‌تر باشد میزان اثرگذاری آن عمیق‌تر می‌شود. انقلابها كه بزرگترین و ژرف‌ترین تحول در حوزه سیاسی و اجتماعی به شمار می‌آیند، عامل عمده در تحولات روابط بین الملل قلمداد می‌شود. به تبع همین عمق اثرگذاری رویدادهای سیاسی اجتماعی از نوع انقلابی است كه پژوهشگران تاریخ و روابط بین المللی، انقلابها را به دو بخش انقلابهای مادر و انقلابهای محدود یا داخلی تقسیم كرده‌اند. در مقابل انقلابات مادر همچون انقلاب كبیر فرانسه در سال 1789 كه منشأ دموكراسی و لیبرالیسم غرب شد و اومانیسم و انسان مداری را برای بشر به ارمغان آورد و انقلاب اكتبر 1917 روسیه كه سوسیالیسم و نظامهای سیاسی بلشویكی و جامعه مداری را به جوامع بشری عرضه داشت.
انقلاب ایران در سال 1979 میلادی اسلامی و نظام سیاسی عدالت خواهی، خدامداری و معنویت را به انسان معاصر ارزانی داشت و خلاف انقلابهای فرانسه و روسیه كه با ایدئولوژی دست ساز به بشر نوید خوشبختی را دادند، انقلاب اسلامی، دین و ایدئولوژی الهی را به عنوان یك الگوی آرمانی و عملی متناسب با فطرت بشری ارائه كرد كه موجد تحولات بسیاری در ابعاد نظری و عملی در تحولات بین المللی در سطوح منطقه‌ای و جهانی گردید. انقلاب اسلامی ضمن آن كه ساختار یك نظام 2500 ساله را به هم ریخت، تغییرات ملموسی نیز در روابط بین الملل ایجاد كرد و با تحول موضوعات بین المللی، ایده‌های جدیدی را وارد عرصه جهانی ساخت و به موازات این تحولات، حیات تازه‌ای به مسلمانان، مستضعفین و آزادی خواهان جهان بخشید و الگوی فكری، مدیریتی و مبارزات نوین و كارآمدی را آنها شناساند.

در همین زمینه انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی کتابی با عنوان «دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی» به تألیف سیدعلی مرتضوی امامی زواره ای را منتشر نموده است.

در این کتاب، به شیوه‌ی تحلیلی دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌ی بین‌الملل بررسی شده است که در بخشهای آغازین آن دیدگاههای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری درخصوص سیاست خارجی، مورد بررسی قرار گرفته و سپس در فصول بعدی به بیان دستاوردهای بین‌المللی انقلاب در سطح منطقه و جهان و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ی بین‌المللی پرداخته است.

انقلاب اسلامی ایران به عنوان انقلابی برای خدا و معنویت و ارزشها نه تنها ریشه در اعتقادات اسلامی داشت بلكه محرك و هدف خود را در دین جستجو می‌كرد. اندیشه‌ی انقلاب اسلامی به عنوان نمونه‌ای تازه از نظام حكومتی در چشم‌انداز جهانی، كه از سرچشمه زلال اسلام ناب نشأت گرفته بود، توانست در زمانی كوتاه مرزهای محدود جغرافیایی را درنوردد

در  مقدمه این کتاب چنین می خوانیم:

انقلاب یكی از پدیده‌های عظیم و نادر در حیات اجتماعی به شمار میرود؛ آن گونه كه نادر بودنش سبب ضعف در شناسایی و عظیم بودنش موجب موضع گیریهای متناقض در برابر آن گردیده است. نكته‌ی مهم در تحلیل این پدیده، اصل تنوع و كثرت در حدود و ماهیت انقلاب هاست. به بیانی دیگر، هر انقلابی را ماهیتی است كه نشانه‌ی هویت و مقاصد مطلوب آن محسوب میگردد.

انقلاب اسلامی ایران به عنوان انقلابی برای خدا و معنویت و ارزشها نه تنها ریشه در اعتقادات اسلامی داشت بلكه محرك و هدف خود را در دین جستجو می‌كرد. اندیشه‌ی انقلاب اسلامی به عنوان نمونه‌ای تازه از نظام حكومتی در چشم‌انداز جهانی، كه از سرچشمه زلال اسلام ناب نشأت گرفته بود، توانست در زمانی كوتاه مرزهای محدود جغرافیایی را درنوردد و پیام اصلی خود را كه همانا مبارزه با ظلم و ستم و برپایی حكومتی عادلانه بود، به دورترین نقاط جهان برساند. از دیگر سو، انقلاب اسلامی با شكستن انحصارگرایی در عرصه‌ی روابط بین الملل و برهم‌زدن معادلات جهانی و منطقه‌ای توانست اعتماد به نفس را در مسلمانان تقویت كند و با شالوده‌ریزی نظم بین المللِ فارغ از سلطه‌ی قدرت‌های استكباری براساس سیاست «نه شرقی نه غربی» بارقه ی امید را در دل میلیونها مسلمان و مستضعف جهان بیدار نگه دارد.

اگر بخواهیم دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران را بررسی كنیم، بی‌شك در كنار دستاوردهای داخلی، دستاوردهای بین‌المللی عظیمی جلوه می‌كند كه هریك به تنهایی برای موفق دانستن انقلاب قابل استناد است.
این اثر در شمارگان 2500 نسخه و 224 صفحه در قطع پالتویی و در قالب «دانستنی های انقلاب برای جوانان»  روانه بازار نشر گردیده است.

فرآوری: رضوانی

بخش سیاست تبیان


منابع: مرکز اسناد انقلاب سالامی / پایگاه جاممع تاریخ معاصر ایران

مطالب مرتبط:

 بازتاب انقلاب اسلامی در لبنان

بازتاب انقلاب اسلامی بر پاکستان

انقلاب اسلامی ایران و بازتاب آن در نیجریه