تبیان، دستیار زندگی
ممکن است فکر کنید تغذیه در بهبود دردهای قاعدگی چندان تأثیری ندارد، اما متخصصان برعکس شما فکر می کنند و می گویند به کمک تغذیه مناسب می توان بسیاری از این مشکلات را کاهش داد و شرایط بهتری را در این دوران تجربه کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بخور نخورهای دوران قاعدگی


ممکن است فکر کنید تغذیه در بهبود دردهای قاعدگی چندان تأثیری ندارد، اما متخصصان برعکس شما فکر می‌کنند و می‌گویند به کمک تغذیه مناسب می‌توان بسیاری از این مشکلات را کاهش داد و شرایط بهتری را در این دوران تجربه کرد.

قاعدگی

خانم‌ها معمولاً دل خوشی از دردها و ناراحتی‌هایی که در دوره عادت ماهانه به سراغشان می‌آید، ندارند، اما راهکاری هم برای رها شدن از این مشکلات به ذهنشان نمی‌رسد. به همین دلیل اکثر آن‌ها ترجیح می‌دهند با درد، دل‌پیچه، نفخ، عصبانیت، بی‌قراری، احساس ضعف و دیگر مشکلاتی که در این روزها تجربه می‌کنند، کنار بیایند. البته استفاده از قرص‌های مسکن هم راه‌حلی است که بعضی‌ها از آن کمک می‌گیرند تا وضع بهتری پیدا کنند. این‌ها همه در حالی است که متخصصان تغذیه می‌گویند، کنار آمدن با این شرایط و بهبود دردها و ناراحتی‌های دوره قاعدگی کار خیلی سختی هم نیست؛ گاهی با خوردن بعضی مواد غذایی یا اجتناب از مصرف برخی دیگر از خوراکی‌ها می‌توان به بهبود وضع کمک کرد.


مصرف این مواد غذایی را فراموش نکنید
ممکن است فکر کنید تغذیه در بهبود دردهای قاعدگی چندان تأثیری ندارد، اما متخصصان برعکس شما فکر می‌کنند و می‌گویند به کمک تغذیه مناسب می‌توان بسیاری از این مشکلات را کاهش داد و شرایط بهتری را در این دوران تجربه کرد.
دکتر خدیجه رحمانی، متخصص تغذیه با تائید این مطلب می‌گوید: یکی از نکات بسیار مهمی که خانم‌ها باید در دوران قاعدگی در نظر داشته باشند، تغذیه صحیح و استفاده از مواد غذایی مورد نیازشان است تا با کمبودی مواجه نشوند.
این متخصص تغذیه به کسانی که کمبود خاصی از نظر غذایی ندارند توصیه می‌کند در مدت عادت ماهانه به افزایش نیاز بدن توجه داشته باشند و عناصری را که مورد نیازشان است، بیش از پیش در رژیم غذایی‌شان بگنجانند. به گفته وی، بدن در این دوران به آهن و کلسیم و دیگر عناصری که در سوخت‌وساز این دو نقش دارد، نیاز بیشتری پیدا می‌کند و به همین علت مصرف برخی مواد غذایی در این مدت باید بیشتر از قبل شود. آن‌طور که این متخصص تغذیه توصیه می‌کند برای دریافت بیشتر و بهتر این عناصر، باید مصرف گوشت در این دوران کمی افزایش پیدا کند که البته بهتر است گوشت سفید را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید چون گوشت قرمز چربی زیادی دارد و مصرف بیش‌ازحدش توصیه نمی‌شود.

دکتر رحمانی با اشاره به افزایش نیاز به مصرف منابع غذایی حاوی کلسیم، توصیه می‌کند خانم‌ها در این دوران شیر بیشتری بنوشند. اما وی می‌گوید: فراموش نکنید شیر کم‌چرب یا بدون چربی باشد، چون قرار نیست کالری افزایش پیدا کند و فقط لازم است این عناصر را به‌اندازه کافی دریافت کنید

علاوه بر این، سبزی‌های سبزرنگ تیره نیز باید در برنامه غذایی‌تان وجود داشته باشد و هرچه رنگ این سبزی‌ها تیره‌تر باشد، نشان‌دهنده میزان بیشتر آهن موجود در آن است. مصرف حبوبات، بخصوص عدس نیز در این دوره باید افزایش پیدا کند. وی می‌افزاید: درصورتی‌که غذایتان گوشتی نیست، سعی کنید در کنار آن از سبزی یا سالاد همراه با گوجه‌فرنگی، لیموترش یا آب‌لیمو که منبع غنی ویتامین C است استفاده کنید تا جذب آهن افزایش پیدا کند و نیاز بدن تأمین شود.
دکتر رحمانی با اشاره به افزایش نیاز به مصرف منابع غذایی حاوی کلسیم، توصیه می‌کند خانم‌ها در این دوران شیر بیشتری بنوشند. اما وی می‌گوید: فراموش نکنید شیر کم‌چرب یا بدون چربی باشد، چون قرار نیست کالری افزایش پیدا کند و فقط لازم است این عناصر را به‌اندازه کافی دریافت کنید.

شیر

اگر درد دارید، این خوراکی‌ها را بخورید
کسانی که دچار سندرم قاعدگی می‌شوند و در این مدت درد زیادی را تجربه می‌کنند، ممکن است در معرض کمبود بعضی ریزمغذی‌ها مانند کلسیم، ویتامین D، روی و ویتامین‌های گروه B قرار گیرند. به همین دلیل دکتر رحمانی توصیه می‌کند درصورتی‌که مشکل این افراد با تغذیه و کمبود این عناصر مورد نیاز ارتباط دارد، از مواد غذایی مفید استفاده کنند.
البته وی تأکید می‌کند این افراد برای تشخیص کمبود عناصر مورد نیاز بدن و ریزمغذی‌ها باید با متخصص تغذیه مشورت کنند و خودسرانه کاری انجام ندهند.
به گفته این متخصص تغذیه، کسانی که در معرض کمبود ریزمغذی‌ها قرار دارند باید بیشتر از مواد غذایی استفاده کنند که می‌تواند بخشی از نیازهایشان را تأمین کند و به همین دلیل توصیه می‌شود برای دریافت ویتامین D و کلسیم، شیر بنوشند تا نیازشان تأمین شود.

دکتر رحمانی ادامه می‌دهد: این افراد می‌توانند در طول روز از آناناس یا موز استفاده کنند. موز منبع غنی ویتامین B6 است. جوانه گندم هم ماده غذایی دیگری است که مصرف آن به این افراد توصیه می‌شود و آن‌ها می‌توانند همراه ماست یا سالادشان از آن استفاده کنند. جعفری هم از سبزی‌های مفیدی است که به رفع درد کمک می‌کند و برای همین خوب است در این روزها از جعفری بیشتری استفاده شود.

وی می‌افزاید: اسفناج نیز از نظر آهن و منیزیم بسیار غنی است و به همین دلیل خوب است از آن به‌صورت پخته یا خام استفاده کنید. جو دو سر هم در سوپ و آش می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و حتی نان و شیرینی‌هایی که از جو دو سر تهیه می‌شود، مفید است. تخمه آفتابگردان هم از جمله مغزهای خوبی است که می‌توانید از آن استفاده کنید و گردو هم به دلیل امگا 3 خوبی که دارد، باید در برنامه غذایی گنجانده شود.

شیرینی‌جات

خوراکی‌های ممنوع در دوره قاعدگی
خانم‌ها در این دوران باید از یک برنامه غذایی متعادل و متناسب پیروی کنند و به همین دلیل مصرف بعضی مواد غذایی که جایگاهی در این برنامه ندارد، باید محدود یا به‌کلی کنار گذاشته شود.
دکتر رحمانی درباره این مواد غذایی توضیح می‌دهد: در دوران قاعدگی بهتر است مصرف مواد غذایی شیرین و قندها مانند شکلات، آب‌نبات و انواع شیرینی حذف شود.
همچنین وی توصیه می‌کند غذاها و نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه و نسکافه به دلیل این‌که محرک هستند، کنار گذاشته شوند.

مصرف خودسرانه مکمل‌ها ممنوع!
درست است که نیاز بدن به مصرف بعضی انواع مواد غذایی افزایش پیدا می‌کند و باید خوراکی‌هایی را بیشتر از قبل مصرف کنیم و بعضی‌ها را هم کلاً کنار بگذاریم، اما این‌ها بهانه خوبی برای مصرف مکمل‌های غذایی نیست. دکتر رحمانی با تأکید بر این‌که مصرف خودسرانه مکمل‌ها به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود، خاطرنشان می‌کند: خانم‌ها به‌هیچ‌عنوان نباید در این مدت بدون نظر پزشک به مصرف مکمل‌ها روی بیاورند و درصورتی‌که می‌خواهند نسبت به این موضوع مطمئن شوند، ابتدا باید با متخصص تغذیه مشورت کنند تا اگر کمبودی وجود دارد، مکمل مورد نیاز برایشان تجویز و زیر نظر پزشک مصرف شود.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع: جام جم - نیلوفر اسعدی‌بیگی

مطالب مرتبط:
مواد غذایی برای کاهش یک درد زنانه
غذاهای تشدیدکننده سندرم پیش از قاعدگی
خوردنی‌های ممنوعه‌ی عادت ماهانه
مواد غذایی مفید برای کاهش تنش‌های پیش از قاعدگی
تأثیر تغذیه بر قاعدگی
6 ماده‌ی غذایی برای تسکین دردهای زنانه
بهداشت و تغذیه در دوران عادت ماهانه
تأثیر تغذیه بر اندومتریوز
غذاهای فوری؛ عاملی برای دردهای پیش از قاعدگی
8 ماده غذایی مفید برای بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی
سندروم پیش از قاعدگی و درمان‌های غذایی
کاهش دردهای قاعدگی با گیاهان
گیاهان دارویی موثر بر سندرم پیش از قاعدگی
تاثیر ویتامین E در کاهش دردهای قاعدگی 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.