تبیان، دستیار زندگی
رقابت های لیگ برتر به روزهای حساس خود در صدر و قعر جدول نزدیک شده است. در صدر جدول 4، 5 تیم هنوز شانس قهرمانی دارند و به همین خاطر با تمام قوا در پی رسیدن به جام هستند، درست مثل انتهای جدول که نزدیک به نیمی از جدول خطر سقوط به دسته اول را حس می کنند، از
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی گذرا به دو نیم‌فصل لیگ‌ برتر 94-93


رقابت‌های لیگ‌ برتر به روزهای حساس خود در صدر و قعر جدول نزدیک شده است. در صدر جدول 4، 5 تیم هنوز شانس قهرمانی دارند و به همین خاطر با تمام قوا در پی رسیدن به جام هستند، درست مثل انتهای جدول که نزدیک به نیمی از جدول خطر سقوط به دسته اول را حس می‌کنند، از جمله پرسپولیس که در هفته‌های گذشته بدترین نتایج تاریخ خود در لیگ‌ برتر را کسب کرده است.
به همین بهانه تصمیم گرفتیم وضعیت تیم‌ها در دو نیم‌فصل اول و دوم را بررسی کنیم؛ جایی که واقعیت‌های تلخی برای دو تیم پرطرفدار پایتخت در پی دارد و نشان می‌دهد استقلال و پرسپولیس به هیچ عنوان روند کاری مطلوب و مورد انتظار طرفداران را نداشته‌اند، از جمله پرسپولیس که در نیم‌فصل دوم در جایگاه پانزدهم جدول ایستاده و تنها یک پله با قعر جدول فاصله دارد!

سپاهان اصفهان - ذوب آهن اصفهان

آه و افسوس برای ذوب‌آهن
ذوب‌آهن نیم‌فصل نخست را در جایگاه نازل نهم به پایان رساند. یحیی گل‌محمدی در هفته‌های ابتدایی به قدری بد نتیجه گرفت و امتیاز از دست داد كه شایعه بركناری‌‌اش هم به گوش رسید اما برتری برابر استقلال، زمینه ابقای این مربی جوان را فراهم كرد تا با همین تصمیم ذوبی‌ها به تیمی مدعی و شكست‌ناپذیر تبدیل شوند، تا جایی كه حالا با گذشت تنها 11 هفته از نیم‌فصل دوم به تنهایی بر صدر جدول تكیه زده و آماری استثنایی به ثبت رسانده‌اند.

تیم دوم نصف جهان با كسب 28 امتیاز و زدن 24 گل نشان داد از چه قدرت تاكتیكی برخوردار است و چه بسا اگر یكی، دو هفته لیگ بیشتر ادامه داشت، می‌توانست اختلاف امتیازی با صدرنشینان جدول را كاهش داده و خود مدعی شماره یك قهرمانی باشد. گرچه همین الان هم این تیم را باید قهرمان واقعی دانست.

پرسپولیس پانزدهم شد
حمید درخشان با پرسپولیس كاری كرد كه به اذعان طرفداران این تیم حتی اگر به جای برانكو ایوانكوویچ، سرالكس فرگوسن یا مارچلو لیپی هم هدایت این تیم را بر عهده می‌گرفتند، نمی‌توانستند سرخپوشان را از بحران خارج كنند!

تیمی كه نیم‌فصل را در جایگاه هفتم به اتمام رساند و توانست در دربی پایتخت استقلال را بعد از مدت‌ها شكست دهد، نیم‌فصل دوم را با خریدهای رویایی! طوری آغاز كرد كه حالا با گذشت تنها 11 هفته در جایگاه پانزدهم و تنها یك پله بالاتر از راه‌آهن قعر‌نشین جدول ایستاده است. اختلاف 4 امتیازی با تیم‌های سقوط‌كننده در انتهای جدول این كابوس را برای پرطرفدارترین تیم ایران رقم زده كه نكند برای اولین بار طعم سقوط را بچشند؟! گرچه حضور برانكو تا حدودی نگرانی‌ها را كم كرده اما انصافاً درست كردن این پرسپولیس پشتكار فراوانی می‌خواهد و صبوری.

حمید درخشان با پرسپولیس كاری كرد كه به اذعان طرفداران این تیم حتی اگر به جای برانكو ایوانكوویچ، سرالكس فرگوسن یا مارچلو لیپی هم هدایت این تیم را بر عهده می‌گرفتند، نمی‌توانستند سرخپوشان را از بحران خارج كنند!

پرواز بلند قوی سپید
كمتر كسی فكر می‌كرد تیم انتهای جدولی ملوان در نیم‌فصل نخست دیگر شانسی برای بقا داشته باشد اما حضور یك مربی كاربلد كه از نظر مسائل روحی و روانی استاد است، باعث شد قوی سپید مرداب دوباره بال پرواز باز كرده و از منطقه سقوط فرار كند. ملوانان با فیروز كریمی كاری كردند كارستان تا مصداق خوبی باشند برای تیم‌هایی كه در پی تغییر چهره هستند.

مسلماً ماندن در لیگ‌ برتر برای انزلی‌چی‌ها طعمی همچون قهرمانی و بوسه بر جام خواهد داشت چون در نیم‌فصل نخست هر چه بلا بود بر سر این تیم محبوب انزلی آمد، تا جایی كه خوشبین‌ترین طرفدار این تیم هم فكر نمی‌كرد كمر شكسته تیم ترمیم شود و آنها قد علم كنند اما این اتفاق معجزه‌وار رخ داد تا قوی سپید درست مثل ذوب‌آهن بیشترین صعود را در نیم‌فصل دوم داشته باشد.

تونی ثبات را به تراكتور بازگرداند
تراكتورسازی نیم‌فصل نخست را با قهرمانی به اتمام رساند، آن هم با هدایت یك مربی بومی و جوان به نام رسول خطیبی. البته با گذشت چند هفته رسول به خاطر چند نتیجه دور از انتظار و اختلاف با مدیریت باشگاه، جای خود را به تونی اولیویرا داد تا پیرمرد پرتغالی در بازگشت به تبریز هت‌تریك كند. البته این اتفاق به سود تبریزی‌ها تمام شد چون تونی با حضورش دوباره ثبات و آرامش را به اردوی تراكتور بازگرداند، تا جایی كه از 7 بازی صاحب 6 برد و تنها یك باخت شد.

عملكردی رویایی برای بازگشت دوباره این تیم به صدر جدول و پیشی گرفتن از نفت تهران تا سرخپوشان محبوب دیار آذربایجان یك گام بلند برای رسیدن به آرزوی‌شان بردارند. حالا در فاصله 4 هفته تا پایان فصل، تراكتور با قرعه دشواری كه پیش ‌رو دارد، باید به این آرزوی تبریزی‌ها جامه عمل بپوشاند كه در صورت محقق شدن آن، تونی پرتغالی نزد تبریزی‌ها اسطوره خواهد شد.

استقلال با بحران‌های فراوانی در این فصل روبه‌رو شد، به همین خاطر از همان روزهای ابتدایی نتوانست انتظارات را برآورده كند و نیم‌فصل اول را با شكست در دربی پایتخت در جایگاه پنجمی به اتمام رساند تا سرمربی این تیم قول قهرمانی در لیگ‌ برتر و جام‌ حذفی را بدهد!

تعقیبی كه تمام نشد
در پایان نیم‌فصل نخست 3 تیم سپاهان، فولاد و نفت تهران با جمع‌آوری امتیازات لازم خود را در زمره مدعیان قهرمانی قرار دادند و سایه به سایه هم حركت كردند. عملكرد خوب آنها در شرایطی بود كه مشكلات زیادی گریبان آنها را گرفته بود، از جمله بحران بازیكنان سرباز در اردوی فولاد و تغییر كادر مربیگری در اردوی سپاهان اما با این وجود دراگان اسكوچیچ و حاجی فركی توانستند نظم و دیسیپلین را در این دو تیم حفظ کرده و در نیم‌فصل دوم هم همان روند را ادامه دهند.

نفت تهران هم به عنوان شگفتی‌ساز فصل با علی منصوریان نگاه‌ها را به خود معطوف كرد تا نسل جوان مربیان ایران نشان دهند می‌توانند جا پای بزرگان بگذارند. البته هر 3 تیم در تعقیب و گریز خود با فراز و نشیب‌هایی روبه‌رو شدند كه طبیعی هم بود اما باید منتظر ماند و دید در پایان فصل چه اتفاقات دیگری رقم خواهد خورد.

پیكان در حال ثبت ركوردی جهانی
از اتفاقات جالب توجه دو نیم‌فصل لیگ‌ برتر می‌توان به وضعیت پیكان اشاره كرد. تیمی صنعتی كه در نقل و انتقالات با جذب مهره‌های سرشناس سر و صدای فراوانی به راه انداخت با این امید كه دیگر آسانسور فوتبال ایران لقب نگیرد اما بار دیگر مدیران باشگاه در محاسبات خود دچار اشتباه شدند تا خودروسازان پایتخت یكی از كاندیداهای سقوط لقب بگیرند. از آن مهم‌تر با آمدن صمد مرفاوی به این تیم، پیكانی‌ها در نیم‌فصل دوم به دنبال ثبت ركوردی جهانی هستند، مبنی بر اینكه نیم‌فصل را بدون برد به اتمام برسانند. پیكان در 11 بازی نیم‌فصل دوم با هدایت مرفاوی صاحب 8 تساوی و 3 شكست شد تا حسرت كسب برد در این تیم همچنان بر قوت خود باقی بماند. ركوردی كه اگر در 4 هفته پایانی شكسته نشود، می‌تواند در گینس به ثبت برسد!

استقلال

سقوط استقلال
استقلال با بحران‌های فراوانی در این فصل روبه‌رو شد، به همین خاطر از همان روزهای ابتدایی نتوانست انتظارات را برآورده كند و نیم‌فصل اول را با شكست در دربی پایتخت در جایگاه پنجمی به اتمام رساند تا سرمربی این تیم قول قهرمانی در لیگ‌ برتر و جام‌ حذفی را بدهد!

طرفداران این تیم امیدوار بودند با خریدهای نیم‌فصل شاهد پیشرفت تیم‌شان در نیم‌فصل دوم باشند اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلكه تیم‌شان با گذشت تنها 11 هفته از نیم‌فصل یك پله بیشتر سقوط كرد تا آبی‌های پایتخت هم درست مثل رقیب دیرینه، روزهای ابری را پشت ‌سر بگذارند.

حالا با این روند، رسیدن به سهمیه لیگ قهرمانان آسیا تنها امیدی است كه برای طرفداران باقی ‌مانده و اگر سرمربی تیم نتواند این سهمیه را كسب كند، آن وقت باید تاوان سنگینی بپردازد.

بخش ورزشی تبیان


منبع: خبر