تبیان، دستیار زندگی
بدون شک می توان یکی از مهم ترین و جنجالی ترین اخبار 24 ساعت گذشته در ایران را تجاوز مأموران امنیتی فرودگاه عربستان به دو نوجوان عمره گذار ایرانی دانست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انصراف‌دهندگان عمره چگونه پولشان را بگیرند؟

بدون شک می توان یکی از مهم ترین و جنجالی ترین اخبار یک هفته گذشته در ایران را تجاوز مأموران امنیتی فرودگاه عربستان به دو نوجوان عمره گذار ایرانی دانست.

فرآوری: طاهره رشیدی - بخش اجتماعی تبیان
انصراف از مکه

در چه سفری این جنایت صورت گرفت؟ در سفر عمره و در سرزمین وحی و توسط خبیثانی که دستشان از 30 سال پیش، به خون 500 زائر خانه خدا در جوار بیت الله الحرام آلوده است، این اقدام خبیثانه صورت گرفت. رژیمی که هم اکنون هم خانواده ها و کودکان را در یمن و جاهای دیگر به خاک و خون می کشد.
این روزها عرب ها بد جوری برای ایرانیان شاخ شده اند. در عرصه سیاست  با ترفندهای مختلف سعی در تخریب مسیر توافق دارند. نماینده با هواپیمای خصوصی می فرستند تا به جان كری در باره توافق با ایران هشدار دهند. برای جزایر سه گانه خط ونشان می كشند. برای ضربه زدن به ایران نفت را ارزان می كنند. در فرودگاه دوبی برای توریست های ایرانی بازرسی ویژه دارند.در امارات تهدید به اخراج ایرانیان می كنند  وحالا هم در اقدامی بی شرمانه دو افسر سعودی در فرودگاه بین المللی جده در حالی كه دهها دوربین نظاره گر رفتار آنان با زائرین است دو نوجوان ایرانی را از خانواده هایشان جدا وبه آنان تجاوز می كنند.

عربستان سعودی تصریح کردکه خاطیان را اعدام می‌کنند، اما در عمل هنوز اتفاقی نیفتاده است. به این ترتیب خدشه‌دار شدن حیثیت عمومی ملت ایران ما را بر این داشت که تصمیم تعلق حج عمره را بگیریم

در این جریانات بود  كه آن غرور و عزت ایرانی به جوش آمد و در مقابله با این اقدام شنیع عربستان سعودی اعزام زائران به حج عمره متوقف شد  و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حادثه فرودگاه جده و تعرض به دو زائر نوجوان اشاره کرد و گفت: درباره حادثه تاسف‌باری که در فرودگاه جده اتفاق افتاده از طریق دیپلماتیک با مقامات سعودی صحبت شده و آنها وعده داده‌اند که این افراد دستگیر شده‌ را مجازات کنند.
جنتی گفت: آنها حتی تصریح کردند که خاطیان را اعدام می‌کنند، اما در عمل هنوز اتفاقی نیفتاده است. به این ترتیب خدشه‌دار شدن حیثیت عمومی ملت ایران ما را بر این داشت که این تصمیم را بگیریم.
پس از دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تعلیق سفر عمره مفرده، ۲۴ فروردین ماه آخرین كاروان‌های زائران ایرانی به عمره مفرده اعزام شد و دو روز گذشته پس از اقامت ۵ روز در مدینه منوره به مكه مكرمه اعزام شدند.

خدرنژاد خاطر نشان كرد: این گروه از زائران ایرانی، پس از محرم شدن در مسجد شجره راهی مكه مكرمه شدند كه پس از انجام اعمال و اقامت ۵ روزه جهت زیارت و بازدید از اماكن مذهبی و تاریخی، به ایران اسلامی باز خواهند گشت.

مشاور عالی سازمان حج وزیارت تصریح كرد: تا 3روز دیگر مكه مكرمه از حضور زائران ایرانی خالی می‌شود و تا زمانی كه عمره مفرده از حالت تعلیق خارج نشود، اعزامی نخواهیم داشت.

اما سوالی که ذهن زائران زیادی را  به خود مشغول کرده است اینکه  با وجود این اتفاق در فرودگاه و جده و انصراف تعداد زیادی از زائران اکنون انصراف‌دهندگان عمره چگونه پولشان را بگیرند؟
مشاور عالی رییس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: کسانی که به انصراف از عمره تمایل دارند، می‌توانند به کارگزاران حج یا همان کاروان‌ُهایی که ثبت‌نام نهایی را انجام داده‌اند مراجعه و در سه قسط پول خود را دریافت کنند.

مشاور عالی سازمان حج و زیارت اظهار کرد: سازمان حج به کارگزاران یا همان کاروان‌های سراسر کشور اعلام کرده است، کسانی که برای انصراف مراجعه می‌کنند بدون هیچ مشکلی مراحل انصراف را انجام دهند

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت اضافه کرد: دریافت پول‌های ثبت‌نام عمره سه مرحله دارد که یک مرحله پول‌های سپرده است که برخی از افراد بعد از انصراف مقطعی به بانک مراجعه می‌کنند و فیش‌های خود را برای سال‌های آینده پایدار می‌کنند که در نوبت قرار می‌گیرند. مرحله دوم سود سپرده ۸۰۰ هزار تومان است که پس از انصراف می‌توانند این سود را هم دریافت کنند و مرحله آخر مابه‌التفاوتی است که امسال واریز کرده‌اند که می‌توانند این مبلغ را نیز دریافت کنند.
خدرنژاد گفت: تمام این مراحل بعد از ثبت انصراف قطعی انجام خواهد شد و متقاضیان می‌توانند بعد از ثبت انصراف، مبالغ خود را در این سه مرحله دریافت کنند و هیچ مشکلی برای انصراف قطعی وجود ندارد.
مشاور عالی سازمان حج و زیارت اظهار کرد: سازمان حج به کارگزاران یا همان کاروان‌های سراسر کشور اعلام کرده است، کسانی که برای انصراف مراجعه می‌کنند بدون هیچ مشکلی مراحل انصراف را انجام دهند.منابع : تابناک / ایسنا / ایران فرهنگ / فارس