تبیان، دستیار زندگی
رئیس سازمان غذا و دارو درباره واردات گوشت بوفالو به ایران و جایگزین کردن آن به جای برخی گوشت های وارداتی گفت: از سازمان دامپزشکی سؤال داریم که اگر گوشت بوفالوی هندی مورد تأیید است، چرا فقط باید در سوسیس و کالباس مصرف شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بوفالوی هندی سر سفره ایرانی‌ها


رئیس سازمان غذا و دارو درباره واردات گوشت بوفالو به ایران و جایگزین کردن آن به‌جای برخی گوشت‌های وارداتی گفت: از سازمان دامپزشکی سوال داریم که اگر گوشت بوفالوی هندی مورد تأیید است، چرا فقط باید در سوسیس و کالباس مصرف شود.

بوفالو

رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو در مورد واردات اخیر گوشت بوفالو از هندوستان به کشور گفت: سازمان دامپزشکی مسئول این کار است و اگر تأیید کند که گوشت وارد کشور شود، ما به آن اطمینان داریم که همه مسائل سلامتی را رعایت کرده است؛ اما اگر این‌طور که گفته‌شده، فقط گوشت بوفالو انحصاراً در صنعت غذا باید مصرف شود، سوالی که داریم این است؛‌ اگر گوشتی سلامتش مورد تأیید است و فقط باید در جای خاصی مصرف شود، چرا باید وارد شود و حتماً باید توجیه شود.


او افزود: صنعت غذا همان تولید سوسیس و کالباس است، البته ارزش غذای گوشت بوفالو که همان گاومیش است و در هند بسیار مصرف شده و مشکلی ندارد، شبیه گوشت گاو است، با این تفاوت که مقداری چرب‌تر است و درصد چربی شیر آن بالاتر است.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: کشور ما واردکننده گوشت نیست چراکه بیش از 90 درصد گوشت مصرفی را خودمان تولید می‌کنیم، در زمینه گوشت سفید تقریباً وارداتی نداریم، حتی صادرکننده گوشت مرغ هم هستیم. در مورد هر میزان گوشتی که وارد کشور می‌شود، مسئولیت نظارتش برعهده سازمان دامپزشکی است و هرگاه وارد صنعت غذایی شود، نظارت ما آغاز می‌شود.


جایگزینی بوفالوی هندی به‌جای گوشت برزیلی؟
مقام‌های هندی از پیشنهاد ایران برای تجارت ترجیحی با این کشور خبر می‌دهند که این امر در صورت صحت می‌تواند موجب افزایش روابط اقتصادی ایران و هند شود. اما اینکه مبادلات تجاری این دو کشور از کدام طریق انجام گیرد، محل پرسش است. این‌گونه که از خبرها حاکی است، بازهم واردات گوشت بوفالو هندی بر سر زبان‌ها افتاده و نگرانی‌هایی را برای کیفیت و سالم بودن آن در پی داشته است. درحالی‌که به گفته کارشناسان قیمت این نوع گوشت به سبب کیفیت پایین در قیاس با دیگر گوشت‌ها در سطح جهانی به نصف می‌رسد.

پیش‌ازاین نیز بارها خبرهایی از واردات این نوع گوشت به کشور به گوش می‌رسید که مورد انتقادهایی از سوی نمایندگان مجلس نیز قرارگرفته بود. چند روز پیش رئیس سازمان دام‌پزشکی از واردات گوشت بوفالو از کشور هند خبر داد: درگذشته این محصول تنها برای فراورده‌های گوشتی حرارت‌دیده به‌صورت محدود وارد می‌شد که برای ادامه و گسترش آن در جلسات مشترک با هندی‌ها چگونگی تولید، ذبح بهداشتی و شرعی و... بررسی می‌شود.

حمل‌ونقل گوشت هندی به داخل کشور ارزان است و قیمت آن نیز در مقایسه با گوشت برزیلی که برای جبران کمبود فراورده‌های گوشتی به کشور وارد می‌شود، پایین‌تر است. به این دلیل کاملاً واضح است که انگیزه‌های اقتصادی برای واردات آن وجود دارد


منابع هندی با اشاره به انتظار ایران برای برداشته شدن تحریم‌های غربی، خبر دادند ایران برای افزایش تجارت دوجانبه و سرمایه‌گذاری، به هند توافق تجارت ترجیحی را پیشنهاد داده که در این پیشنهاد به محصولاتی مانند برنج باسماتی، چای، گوشت بوفالو و... اشاره شده است.

یپام محبی، نایب‌رئیس جامعه دامپزشکان ایران در این رابطه گفت: سال‌هاست که واردات گوشت هندی به کشور ممنوع بوده است، زیرا کیفیت آن بسیار پایین بوده و از لحاظ بهداشتی نیز با مشکل روبه‌روست. تنها دلیل اینکه مجدداً واردات آن به کشور مطرح شده است، دلایل اقتصادی می‌تواند باشد.

وی در پاسخ به شائبه‌هایی پیرامون واردات گوشت بوفالو هندی برای تولید سوسیس و کالباس گفت: گوشت بوفالو برای واردات به کشور مجوز نداشته، مگر اینکه در دو سال اخیر اقدام به واردات آن شده باشد. مشکل اینجاست که با توجه به فقر پروتئینی که در کشور وجود دارد، نمی‌توانیم بگوییم اگر گوشتی وارد کشور شد، برای مصارف خانوار وارد قصابی‌ها نمی‌شود.

محبی ادامه داد: قیمت گوشت بوفالو در جهان به سبب کیفیت پایین و آلودگی‌های انگلی و احتمال مبتلا بودن آن به جنون گاوی، نصف قیمت جهانی گوشت‌های دیگر است. بوفالو در مزرعه پرورش نمی‌یابد که نسبت به سلامت آن اطمینان حاصل کنیم. به‌علاوه آنکه هندوستان کشوری آلوده است و گوشت هندی در این کشور نیز با قیمت پایین‌تر از سایر گوشت‌ها به فروش می‌رسد. نایب‌رئیس جامعه دامپزشکان ایران تصریح کرد: متأسفانه وقتی گوشت وارد کشور می‌شود نظارت کافی روی توزیع آن وجود ندارد و نمی‌توان روند توزیع آن را مورد بررسی قرار داد، در نتیجه بهتر است که در مبادی ورود جلوی واردات این گوشت به کشور گرفته شود.

گوشت بوفالو

محبی با بیان اینکه قطعاً دلایل اقتصادی پشت مسئله وجود دارد، تأکید کرد: حمل‌ونقل گوشت هندی به داخل کشور ارزان است و قیمت آن نیز در مقایسه با گوشت برزیلی که برای جبران کمبود فراورده‌های گوشتی به کشور وارد می‌شود، پایین‌تر است. به این دلیل کاملاً واضح است که انگیزه‌های اقتصادی برای واردات آن وجود دارد.

درحالی‌که کارشناسان بر ممنوعیت واردات این نوع گوشت تأکید دارند اما مهدی خلج، رئیس سازمان دامپزشکی در خصوص وضعیت سلامت گوشت بوفالو هندی اظهار کرد: در گذشته واردات این محصول به‌صورت محدود آن هم برای فراورده‌های گوشتی حرارت‌دیده مانند سوسیس و کالباس مجوز داشته است اما برای گسترش واردات این محصول در درازمدت و در قالب تجارت ترجیحی باید طی جلسات متعددی با مسئولان دامپزشکی هندوستان به توافقاتی مشترک برسیم.

وی افزود: در جلسات مشترکی که با هندی‌ها برگزار خواهیم کرد، باید درباره مفاد مهم در توافق‌نامه مشترک مانند چگونگی تولید و ذبح بهداشتی و شرعی برای تأمین گوشت سالم به تفاهم برسیم. همچنین از سلامت تولید این محصول در هندوستان اطمینان حاصل کنیم.

فرآوری: مریم مرادیان نیری
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منابع:
فارس
انتخاب
ایسنا
شرق

مطالب مرتبط:

آنچه که مادران راجع به گوشت چرخ‌کرده باید بدانند
مقایسه‌ی 5 گوشت رایج در بازار
دانستنی‌های گـوشـتـی
نکاتی در رابطه با مصرف گوشت
گوشت قرمز و نگهداری آن
نکاتی درباره‌ی تردی و سفتی گوشت‌ها
ناگفته‌های شیر و گوشت‌های هورمونی
شرایط نگهداری گوشت در خانه
جدول زمان نگهداری انواع گوشت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.