تبیان، دستیار زندگی
بعد از خروج انگلستان از خاورمیانه، سیاستی معروف به «دو ستون» توسط نیکسون و کیسینجر برای حفظ امنیت خلیج فارس در نظر گرفته شد که ایران و عربستان هر کدام یکی از ستون های آن را تشکیل می دادند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیدار‌های محمد‌رضا پهلوی از عربستان+تصاویر


بعد از خروج انگلستان از خاورمیانه، سیاستی معروف به «دو ستون» توسط نیکسون و کیسینجر برای حفظ امنیت خلیج فارس در نظر گرفته شد که ایران و عربستان هر کدام یکی از ستون‌های آن را تشکیل می‏‌دادند.

محمدرضا شاه در عربستان

از آغاز ریاست جمهوری «نیکسون» و نقش مهمّی که «هنری کیسینجر» از ابتدا به‏ عنوان «مشاور امنیت ملی» و سپس وزیر خارجه، در هدایت سیاست خارجی آمریکا داشت، نقطه عطف جدیدی در روابط خارجی ایران و آمریکا به وجود آمد، زیرا از یک‏سو نیکسون در زمان کودتای 28 مرداد 1332 هـ.ش به عنوان معاون «آیزنهاور»، نقش‏ مهمی در جریان کودتا و بازگرداندن شاه به قدرت داشت و از همان زمان با شاه روابطه دوستانه‌ای برقرار کرده بود و از سوی دیگر کیسینجر نیز که فرمان دیپلماسی آمریکا رابه عهده گرفته بود، یکی از طرفداران شاه در منطقه بود. به همین دلیل زمینه لازم برای‏ واگذاری نقش جدید به ایران و تبدیل آن به یکی از مهره‌های اصلی و نگه دارنده منافع‏ آمریکا در منطقه فراهم شد.

مسأله دیگری که در ارتقای نقش ایران به عنوان یک قدرت ‏منطقه‏‌ای موثر بود، اعلام خروج نیروهای انگلیسی از شرق کانال سوئز و منطقه خلیج ‏فارس تا آذر 1350 هـ. ش و عدم آمادگی آمریکا جهت حضور فیزیکی و تأمین امنیت ‏کشورهای کوچک و تازه استقلال یافته حاشیه جنوبی خلیج فارس و نیز حراست و حفاظت از منابع انرژی منطقه بود که برای غرب اهمیّت حیاتی داشت.[- جنگ قدرتها در ایران، روبین، ص 103-102 و 108-107؛ عقاب و شیر، بیل، ص 346-323 ] تنها کشوری که می‏‌توانست نقش ژاندارمی و امنیت منطقه را تأمین کند، ایران بود. امّا سردمداران آمریکا به این نتیجه رسیده بودند که در صورتی که چنین نقشی به ایران واگذار شود، ممکن است در بین کشورهای عرب منطقه عکس العمل منفی به وجودآورد.

البته عربستان سعودی که یک کشور کم جمعیت و نسبت به ایران عقب مانده‌تر بود، نقش عمده‌‏ای را به عهده نداشت و نقش اصلی حفظ امنیت و حراست کشورهای کوچک و منابع نفت به عهده ایران بود، چرا که ارتش مجهزو منظم داشت

به همین علت بود که سیاستی معروف به «دو ستون»توسط نیکسون و کیسینجربرای حفظ امنیت خلیج فارس در نظر گرفته شد که ایران و عربستان هر کدام یکی ازستونهای آن را تشکیل می‏‌دادند.

البته عربستان سعودی که یک کشور کم جمعیت و نسبت به ایران عقب مانده‌تر بود، نقش عمده‌‏ای را به عهده نداشت و نقش اصلی حفظ امنیت و حراست کشورهای کوچک و منابع نفت به عهده ایران بود، چرا که ارتش مجهزو منظم داشت.[- جنگ قدرتها در ایران، روبین ، ص 103-102 و 108-107؛ عقاب و شیر، بیل، ص 346-323 ] کمی بعد از اعلام سیاست دو ستونی، سیاست خارجی جدید آمریکا دربارهء کلیه ‏مناطق مهمّ و بحران خیز جهان توسط نیکسون در سخنرانی او در سال 1348 هـ. ش /1968 م در جزیرهء گوام بیان شد که بعدها مشهور به «دکترین نیکسون یا دکترین گوام»گردید.

محمدرضا شاه در عربستان

ملک سعود و شاه

محمدرضا شاه در عربستان
گفت وگوی شاه با ولیعهد عربستان ملک فیصل در جریان سفر به عربستان. امان الله اردلان، منوچهر اقبال، حسن تقی زاده و محسن صدر هم در تصویر حضور دارند
محمدرضا شاه در عربستان

شاه و ملک سعود همراه با اقبال و رضا رفیع

محمدرضا شاه در عربستان
شاه در سفر به عربستان در یک مراسم (1336)
محمدرضا شاه در عربستان
دیدن شاه از فرزندان شاه سعودی
محمدرضا شاه در عربستان

شاه و فهدبن عبدالعزیز ولیعهد عربستان و هویدا در تهران

محمدرضا شاه در عربستان

استقبال ملک سعود از محمدرضا پهلوی در عربستان در تصویر حسن تقی زاده و مرتضی یزدان پناه هم حضور دارند

محمدرضا شاه در عربستان

کارهای نمایشی کودکان دربار مقابل شاه و ملک سعود

محمدرضا شاه در عربستان

شاه و ملک فیصل

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان

منبع : افکارنیوز