تبیان، دستیار زندگی
قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود ، وقتی قطره ای نیست ، دریایی هم نخواهد بود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تصمیمات آبکی در خانه


قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود ، وقتی قطره ای نیست ، دریایی هم نخواهد بود...

کمبود آب

بحران آب شاید برای ما تهرانی ها خیلی جدی نباشد، چون هر وقت شیر آب خانه را باز کردیم از آن آب جاری شده است . اما بسیاری از شهرها و روستاها هستند که آب لوله کشی جیره بندی دارند و در تمام ۲۴ساعت شبانه روز بطور مداوم آب ندارند! حتی بعضی از روستاهای بدون امکانات آب آشامیدنی و چیزی به نام لوله کشی و شیر آب در خانه شان تعبیه نشده. آنها باید با یک ظرف به کنار رودخانه یا نهر بروند و برای مصرفشان روزی چند بار آب بیاورند.

دوستی دارم که در لبنان زندگی می کند. می گوید در کل کشور لبنان مردم چه فقیر و چه غنی باید برای مصرفشان آب بخرند! نه مثل ما که لوله کشی آب داریم و ماهانه مبلغی جزیی پرداخت می کنیم! باید تانکری آب بخرند و در مخزن های منزلشان بریزند. آب شرب جدا و آب غیر شرب هم جدا. در سایر کشورهای دنیا هم باید آب آشامیدنی را بطور جداگانه خریداری کنند.
پس حالا که ما از نعمت آب آشامیدنی، خیلی راحت تر از سایر مردم دنیا بهره مندیم ای کاش بیشتر ملاحظه آن را داشته باشیم. آب یادگاری از گذشتگان برای ما نیست؛ بلکه آب امانتی از آیندگان است در دستان ما که باید مواظب آن باشیم تا ذخایر آب کشور تهی نشوند. به همین منظور بیان چند راهکار برای صرفه جویی در مصرف آب در این روزهای مواجهه با کم آبی خالی از لطف نیست.البته کارهای که در خانه می توانیم انجام دهیم.مثل همیشه شعار ما در تبیان این است: هر تغییر بزرگی باید از خانه شروع شود!

شیر آب
اولین توجهی که در مورد صرفه جویی در مصرف آب باید به آن عنایت داشت، سالم بودن شیر های آب خانه است. چک کنید که هیچ کدام از شیرهای خانه چکه نکنند. اگر احیانا یکی از شیرآلات خانه فرسوده بود یا چکه می کرد آنرا بوسیله یک واشر تعمیر و یا عوض کنید. دقت داشته باشید که از سر شیرهایی استفاده کنید که با کم باز کردن آب فشار آب زیادی از خود منتقل کنند تا نیاز نباشد شیر آب را تا انتها باز کنید و آب اسراف شود. برای هر کاری شیر آب را باز کنید و سریع ببندید. آب را باز نگذارید و بعد فکر کنید یا به سراغ سایر کارهایتان بروید .

آشپزخانه ها مقصرند یا کدبانوها؟
شیر آب را باز می کنیم و میوه ها را یکی یکی زیر شیر آب می شوریم. بعد همانطور که آب باز است ، به سراغ سبزی ها می رویم وآنها را می آوریم و می شوریم. برای هر کار کوچی مدت ها شیر آب باز است و بدترین حالت این است که ما هم خودمان کار خطایی می کنیم و هم فرزندانمان چنین رفتاری را می بینند و برای شان عادی می شود. شاید لازم باشد کمی در فنون کدبانوگری مان تجدید نظر کنیم. از مادران و مادر بزرگ هایمان یاد بگیریم. مادرمن همیشه حتی وقتی در حال شستن برنج هستند ، شیر آب را چند بار باز و بسته می کنند کاری که من کمتر انجام می دهم.مادرم همیشه میوه و سبزی را اول خیس می دهند و کاملا پاک می کنند و بعد زیر آب شیر می گیرند و می شویند اما من از همان اول زیر شیر آب می شورم و ناخود آگاه آب بیشتری هدر می دهم.روش کار من در آشپزخانه مثل خیلی از خانم ها بدون توجه به لزوم مصرف صحیح آب انجام می شود.
علاوه بر این برخی کارها می تواند کمک کند تا بدون اینکه در نحوه ی کارمان تغییری ایجاد کنیم ، آب کمتری به هدر برود. مثلا سرشیر آب فشان به شیر آشپزخانه نصب کنیم تا با آب کمتر و فشار بهتر هم کارمان به راحتی انجام شود و هم چند قطره اب کمتر مصرف شود. تقصیر را گردن وسایلی که با توجه به فرهنگ مصرف زدگی ، تولید می شوند نمی اندازم اما هم وسایل مقصرند و هم ما که از آنها استفاده می کنیم ، بی آبی جدی است ، باید روش مان را تغییر دهیم.

در زیر دوش باز حمام لباس نشویید و تمرین صدا و خوانندگی نکنید. اگر هوس کردید آب بازی کنید به بحران جدی آب در کشورمان فکر کنید و سریع شیر آب را ببندید و از حمام خارج شوید

شستشوی لباس 
 ماشین های لباسشویی معمولا گزینه های شستشوی باصرفه و شستشوی پانزده دقیقه ای یا ۳۰دقیقه ای دارند. برای شستن لباس های خیلی کثیف ماشین را روی گزینه شستشوی باصرفه تنظیم کنید. برای شستن لباس هایی که فقط نیاز به آب کشیده شدن دارند و زیاد کثیف نیستند ماشین را روی شستشوی سریع ۱۵ یا ۳۰ دقیقه ای تنظیم کنید.لباس های کثیف را در طول هفته در یک سبد جمع کنید و در آخر هفته همه ی لباس ها را با هم بشویید . هیچ وقت برای شستن یک یا دو تکه لباس ماشین لباس شویی را روشن نکنید تا از اسراف آب جلوگیری شود.


آب دادن با صرفه به گلدانها
 
 اگر در خانه گل و گیاه دارید بطری های خالی آب معدنی یا نوشابه را نگه دارید و به جای اینکه هر روز شلنگ آب را دستتان بگیرید و نیم ساعت آب تصفیه شده گوارا را پای باغچه بدهید، یک بطری آب معدنی را تا نیمه پر کنید و پای گلدان واژگون کرده و در خاک قرار دهید و بعد انتهای بطری را چند سوراخ کوچک کنید تا هوا به راحتی در ان جریان پیدا کند. با این روش خاک گلدان هیچ وقت خشک نمی ماند و به اندازه از بطری آب می کشد. برای درختان و گل و گیاه در باغچه های بزرگ هم می توانید از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید.

شستن حیاط 
یکی از تفریحات خانم ها و بعضی از آقایان آب پاشی و به نوعی شستن حیاط با فشار آب است! این کار جز اسراف آب هیچ ثمری ندارد و حیاط را خیلی خوب تمیز نمی کند و در نهایت برگ های خشک شده درختان و خاک ها در گوشه ای باقی می ماند. باور کنید آب پاشیدن به حیاط یا آسفالت جلوی در خیابان هیچ فایده ای ندارد. به جای آب پاشیدن چند ساعته با شلنگ لطفا با جارو به نظافت حیاط بپردازید. هم از اسراف آب جلوگیری می شود و هم حیاط کاملا تمیز می شود.

حمام های ۵ دقیقه ای 
 یکی از جایگاه های اسراف آب حمام است! برخی از مردم گمان می کنند یک حمام خوب در صورتی است که از صبح تا ظهر در حمام باشند و دوش هم تا انتها باز باشد. در صورتی که یک حمام ۵ دقیقه ای هم همان تمیزی حمام کردن های طولانی را در پی خواهد داشت با این تفاوت که آب کمتری اسراف می شود. برای کمتر مصرف شدن آب از سردوش های بزرگ استفاده کنید که مقدار کمی آب را با فشار بیشتری خارج کنند و نیازی نباشد شیر حمام را چندین دور بچرخانید. در زیر دوش باز حمام لباس نشویید و تمرین صدا و خوانندگی نکنید. اگر هوس کردید آب بازی کنید به بحران جدی آب در کشورمان فکر کنید و سریع شیر آب را ببندید و از حمام خارج شوید.

این جمله کلیدی را همواره در ذهن داشته باشید که آب امانتی از آیندگان و فرزندان ماست که به ما سپرده شده است. با مصرف بهینه آب به آیندگان خیانت نکنیم!

فراوری: داودی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع: مهرخانه/ چهاردیواری


مطالب مرتبط:
حراج فرزند برای خرید خانه!
بیا جدا شیم، حوصله ندارم!
قاضی هایی بدون چشم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.