تبیان، دستیار زندگی
امروز یکشنبه سی ام فروردین 1394 هجری خورشیدی، بیست و نهم جمادی الثانی 1436 هجری قمری، نوزدهم آوریل 2015 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سی ام فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز یکشنبه سی ام فروردین 1394 هجری خورشیدی، بیست و نهم جمادی الثانی 1436 هجری قمری، نوزدهم آوریل 2015 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

30 فروردین 1392

سعدی افشار آخرین بازمانده ی نسل هنر سیاه بازی کشور در 79 سالگی درگذشت.

30 فروردین 1372

عباسقلی خواجه نوری پژوهشگر علم آمار در 78 سالگی درگذشت. وی بنیانگذار روش نمونه‏گیری مبتنی بر نظریه ی احتمال و استنباط آماری در ایران و از پژوهشگران برجسته ی علم آمار در کشور بود. از استاد خواجه نوری اثرهای بسیاری برجای مانده که روش‏های مقدماتی آمار، روش تحقیق و آمار پیشرفته از آن جمله است.

30 فروردین 1369

روزنامه ی ایندیپندنت چاپ لندن، از نقش گسترده ی دولت انگلیس در فرستادن سلاح شیمیایی به عراق در هشت سال جنگ با ایران پرده برداشت.

30 فروردین 1366

نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات کربلای 10 را با رمز «یا صاحب الزمان(عج) ادرکنی» در منطقه ی عمومی بانه - سردشت در محور شمالی جنگ و با هدف گشایش جبهه تازه فراروی دشمن در غرب و انتقال جبهه جنگ از جنوب به شمال و رویارویی با تحرک های ضد انقلاب در منطقه ی کردستان آغاز کرد.

30 فروردین 1357

سایروس ونس وزیر امور خارجه آمریکا در اجلاس وزیران خارجه ی کشورهای عضو پیمان سنتو گفت: مهمترین نقش در تأمین امنیت سنتو بر عهده ی ایران است.

30 فروردین 1352

ایران و کره شمالی روابط سیاسی برقرار کردند.

30 فروردین 1349

جلسه ی محرمانه ی طراحان و مجری های سیاست خاورمیانه ای آمریکا، در تهران تشکیل شد. این طراحان و مجریان در حقیقت موسسه های تحقیقاتی خاصی بودند که با برخورداری از پیش فرض های معین، دیدگاه ها و گرایش های مشخص و ایدئولوژی های جهت یافته، نقش بسزایی را در جهت گیری سیاست خارجی آمریکا برعهده داشتند.

30 فروردین 1341

بخش فارسی رادیو قاهره، پیام دانشجویان ایرانی ساکن آمریکا را منتشر کرد. در این پیام گفته شد که همه ی ایرانیان چه در داخل کشور و چه در اطراف دنیا، از اوضاع مملکت ناراحت هستند.

30 فروردین 1303

عمادالسلطنه نخست وزیر ایرانی تبار حیدرآباد هند خبر داد که پس از 10 سال تلاش، توانسته است ایرادهای خط فارسی را برطرف سازد و آماده بهره برداری کند. وی با فرستادن نمونه ای از این خط، در حاشیه آن نوشته است: «اِعراب داخل این حروف است؛ حروف یک صورت بیشتر ندارد؛ همه ی حروف به یکدیگر متصل می شوند.»

30 فروردین 1303

کمیته ی دایمی امتیازها به پیشنهاد وزارت فواید عامه، امتیاز راه آهن کم عرض تهران به مازندران را تصویب کرد.

30 فروردین 1303

سفارت انگلیس با فرستادن یادداشتی به وزارت امور خارجه ی ایران، بدهی یک هزار و 600 روپیه ای احمدشاه قاجار را به کمپانی کشتیرانی انگلیس و هند برای حمل چهار دستگاه اتومبیل به اطلاع رساند و خواستار پرداخت آن شد.

30 فروردین 1300

وزیران کابینه سیدضیاءالدین طباطبایی رییس الوزراء، با سیم کشی جدید خط های مخابراتی از سقز(شمال کردستان) به بوکان( آذربایجان غربی) با هزینه ی سه هزار و 200 تومان موافقت کردند.

30 فروردین 1300

هیات وزیران انحلال اداره ی محاسبات و محاکمات وزارت امور خارجه را تصویب کرد.

30 فروردین 1300

نیروهای روس خاک ایران را تخلیه کردند.

30 فروردین 1286

میرزا علی اصغر خان اتابک اعظم(امین السلطان)، صدراعظم ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه که از طرف محمدعلی شاه برای پذیرش این مقام به تهران فراخوانده شده بود، به سفر سه ساله خود به اروپا پایان داد و با یک کشتی جنگی زره پوش روسی و تشریفات نظامی وارد بندر انزلی شد.

30 فروردین 1252

نخستین سفر ناصرالدین شاه قاجار به اروپا صورت گرفت. میرزا حسین‏خان مشیرالدوله صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار، در نخستین سال صدارتش کوشید برای آشنایی ناصرالدین شاه با تمدن اروپا و ایجاد زمینه‏های مناسب برای اجرای برنامه‏های مورد نظر خود در ایران زمینه‏های سفر وی را به اروپا فراهم سازد.

30 فروردین 1207

گریبایدوف سفیر روسیه تزاری در ایران که برای نظارت بر اجرای قرارداد ترکمانچای به ایران آمده بود و می‏خواست با زور و خشونت، مردم ایران را به پذیرش و اجرای این عهدنامه ننگین وادار کند، کشته شد.

تنظیم: هومن بهلولی