تبیان، دستیار زندگی
چند وقتی است كه طرح هایی كه در برخی كمیته های شورای شهر مطرح می شود و شهرداری تهران نیز از آن استقبال می كند، بوی پول می دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حذف زوج و فرد بوی پول می‌دهد

چند وقتی است كه طرح‌هایی كه در برخی كمیته‌های شورای شهر مطرح می‌شود و شهرداری تهران نیز از آن استقبال می‌كند، بوی پول می‌دهد.

بخش اجتماعی تبیان
طرح زوج و فرد

هنوز سرانجام دریافت عوارض از تهرانی‌ها برای استفاده از برخی بزرگراه‌های پایتخت مشخص نیست كه زمزمه‌هایی از تصویب و اجرای طرحی به گوش می‌رسد كه بر اساس آن قرار است طرح زوج و فرد حذف و طرحی اجرا شود كه ممكن است بار مالی برای شهروندان تهرانی داشته باشد. روز گذشته جزئیاتی از طرح جدید جایگزین زوج و فرد منتشر شد و  رئیس كمیته عمران شورای شهر تهران نیز درباره طرح جدید شهرداری پایتخت درباره تغییرات محدوده زوج و فرد و ممنوعیت ورود به آن و وضع عوارض آلودگی خودرو اظهار نظراتی انجام داد. تهران شهری بزرگ با مشكلات متعدد است. وضعیت این كلانشهر آنقدر پیچیده است كه اجرای یك طرح كوچك می‌تواند تاثیرات زیادی بر شهر داشته باشد.
 
حالا اما اخباری درباره اجرای طرحی بزرگ به گوش می‌رسد كه البته هنوز تا نقطه تصویب و اجرایی شدن فاصله زیادی دارد. ترافیك و آلودگی هوا در شهر تهران معضلی است كه از سال‌ها پیش ساكنان این شهر بزرگ با آن دست به گریبان هستند. در سال‌های اخیر آلودگی حتی وضعیت بحرانی‌تری پیدا كرده است چنانكه، در سال 91 و 92 پایتخت نشینان روزهای آلوده‌ای را پشت سر گذاشتند که هشدار آفرین بود. در همین سال‌ها اظهار نظرهای مختلفی درباره قربانیان آلودگی در پایتخت منتشر شد؛ اظهار نظراتی كه نشان می‌دهد در تهران سالانه هزاران نفر بر اثر آلودگی می‌میرند و صدها هزار نفر دچار بیماری‌هایی می‌شوند كه در سال‌های بعد خود را نشان خواهد داد. سال 94 تا حالا سال خوبی برای تهران بوده است. روزهای پاك در فروردین امسال ركورد زدند اما، پیش بینی می‌شود با آمدن فصل گرما، روزهای خشك و نبود باد و باران آلودگی به تهران بازگردد.

جزئیات جایگزین زوج و فرد

طرحی كه امسال همزمان با پاك بودن هوای تهران بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است نه یك طرح كوچك در حد فروش طرح ترافیك كه سنگی بزرگ است كه گاهی كارشناسان آن را نشانه نزدن توصیف می‌كنند.

خودروها با توجه به اطلاعاتی كه در پرونده الكترونیكشان و برمبنای میزان آلایندگی وجود دارد، به چهار دسته خودروهای قرمز(بسیار آلاینده)، زرد، سبز و آبی تقسیم می‌شوند كه براین اساس خودروهای قرمز شامل خودروهایی می‌شوند كه به سن فرسودگی رسیده، كاربراتوری هستند و توان اخذ معاینه فنی را ندارند كه این دسته از خودروها امكان فعالیت در تهران را ندارند...

مسئولان می‌گویند امسال می‌خواهند به طور كلی طرح زوج و فرد را حذف كنند. روز گذشته معاون حمل و نقل ترافیك شهرداری تهران جزئیات حذف فیزیكی محدوده زوج و فرد را تشریح كرد. سید جعفر تشكری هاشمی با بیان اینكه این طرح، توسط شهرداری تهران به شورای عالی ترافیك پایتخت پیشنهاد شده است، گفت: هیچ منطق قوی و قابل قبولی برای این استدلال كه برای كنترل آلودگی هوا خودروها را به دو قسمت تقسیم و آنها را وادار كنیم كه یكروز در میان، وارد معابر شوند؛ وجود ندارد. او با بیان اینكه چرا باید خودروهایی كه چندین برابر آلودگی تولید می‌كند؛ مانند وسایل نقلیه‌ای كه از استانداردهای زیادی برخوردارهستند وارد معابر شوند گفت: برهمین اساس طرحی جایگزین در شهرداری تهران تهیه و در شورای عالی ترافیك پایتخت نیز به تصویب رسید و خوشبختانه وزارت كشور هم نگاه مثبتی به این طرح دارند وسعی می‌كنند، بودجه را نیز پیگیری كنند تا این طرح در كل كشور اجرا شود. تشكری هاشمی در تشریح جزئیات این طرح با بیان اینكه برای كنترل از مفهوم «مناطق كم آلوده كننده هوا» استفاده می‌شود، گفت: بدین ترتیب خودروها با توجه به اطلاعاتی كه در پرونده الكترونیكشان و برمبنای میزان آلایندگی وجود دارد، به چهار دسته خودروهای قرمز(بسیار آلاینده)، زرد، سبز و آبی تقسیم می‌شوند. او همچنین درباره جایگزینی محدوده كم آلاینده به جای محدوده زوج و فرد در پایتخت گفت: خودروهای تهران به صورت مجازی به چند رنگ تقسیم می‌شوند كه براین اساس خودروهای قرمز شامل خودروهایی می‌شوند كه به سن فرسودگی رسیده، كاربراتوری هستند و توان اخذ معاینه فنی را ندارند كه این دسته از خودروها امكان فعالیت در تهران را ندارند. این مقام مسئول در شهرداری همچنین در مورد ویژگی‌ خودروهای زرد تصریح كرد: این خودروها به سن فرسودگی نزدیك هستند و استاندارد آنها پایین‌تر از یورو2 است و قطعا محدودیت‌هایی را در زمان آلودگی هوا برای تردد در هسته مركزی و محدوده طرح ترافیك برای آنها در نظر خواهیم گرفت. تشكری در مورد خودروهای سبز نیز گفت: این خودروها استاندارد بیش از یورو 2 دارند و در شرایط اضطرار آلودگی هوا، برای تردد آنها محدودیت‌هایی در نظرگرفته خواهد شد. معاون حمل و نقل شهرداری تهران در مورد خودروهایی كه جزء رنگ آبی قرار می‌گیرند، افزود: این خودروها برقی و دارای استاندارد بیش از یورو5 هستند كه محدودیت كمتری برای تردد آنها در مواقع حساس، در نظر گرفته خواهد شد. به گزارش ایسنا او با انتقاد از افزایش محدوده زوج و فرد ادامه داد: پلاك خودرو منشاء آلودگی نیست كه با افزایش آلایندگی هوا تردد خودروها را زوج و فرد می‌كنیم.

منبع درآمد جدید

در حالی مسئولان شهری بر حذف طرح زوج و فرد و اجرای طرحی جدید تاكید می‌كنند كه برخی از منتقدان مدعی هستند این طرح نه گامی در راستای بهبود كیفیت هوا كه كاری برای درآمدزایی است. طی یك سال گذشته طرح‌هایی پیشنهاد شده و مورد بحث قرار گرفته است كه گاهی این شائبه را ایجاد می‌كند كه شهرداری دنبال منبع درآمد تازه‌ای می‌گردد. اواخر سال گذشته مباحثی درباره دریافت عوارض برای تردد از بزرگراه‌های تهران مطرح شد و اكنون نیز یك عضو شورای شهر تهران بر اخذ عوارض در قالب طرح جایگزین زوج و فرد تاكید می‌كند.

احمد حكیمی پور عضو شورای شهر تهران می‌گوید: ما در زمینه كنترل ترافیك و كاهش آلودگی هوا با جریمه مخالف هستیم. نظر ما این است كه با جریمه كاری از پیش نمی‌رود و باید با نهادینه كردن مشاركت در امور شهری به دنبال تبدیل كردن تهران به شهری پاك و تمیز باشیم.

روز گذشته و همزمان با انتشار جزئیاتی در رابطه با طرح جایگزین زوج و فرد اقبال شاكری رئیس كمیته عمران شورای شهر تهران به خبرآنلاین گفت:«در تبصره‌ای كه در مصوبه شورای شهر در اواخر سال 93 برای بودجه سنواتی گذرانده شد و طی آن ما تعرفه‌ها و قیمت بلیت‌ها را برای سال 94 تصویب كردیم، به شهرداری تهران اجازه داده شده برای خودروهایی كه وارد محدوده زوج و فرد می‌شوند علاوه بر جرایم مربوطه، اگر موجبات آلودگی هوا هم وجود داشته باشند، عوارضی بابت آلودگی اخذ كند. این مساله با سیستم‌های هوشمند دوربین، ثبت می‌شود. دوربین پلاك‌ها را می‌گیرد، شماره‌ها وارد سامانه می‌شود و به صورت اتوماتیك جریمه و عوارض آلایندگی خودروها توسط این سامانه محاسبه می‌شود.»

مخالف عوارض جدید هستیم

یك عضو شورای شهر تهران در مورد طرح جایگزین زوج و فرد می‌گوید: این طرح هنوز به تصویب نرسیده است اما، بر اساس كلیاتی كه از آن منتشر شده هدف آن مقابله با آلودگی هوای تهران است.
احمد حكیمی پور ادامه می‌دهد: فعالیت‌هایی كه در یك سال اخیر برای كاهش آلودگی هوای تهران انجام شده نشان می‌دهد می‌توان تا حد زیادی این آلودگی را كنترل كرد. در سال گذشته بنزین استاندارد جایگزین بنزین وارداتی شد كه با این تغییر شاهد بهبود محسوس وضعیت هوا بودیم. چنین كارهایی باید در حوزه‌های دیگر هم انجام شود. او در پاسخ به این سوال كه انجام اظهار نظرهایی در رابطه با اخذ عوارض از شهروندان با اجرای طرح جدید، نگرانی‌هایی را به وجود آورده است، می‌گوید: ما در زمینه كنترل ترافیك و كاهش آلودگی هوا با جریمه مخالف هستیم. نظر ما این است كه با جریمه كاری از پیش نمی‌رود و باید با نهادینه كردن مشاركت در امور شهری به دنبال تبدیل كردن تهران به شهری پاك و تمیز باشیم. حكیمی پور با تاكید بر اینكه طرح مذكور هنوز به تصویب نرسیده و احتمالا اعضای شورای شهر با اخذ عوارض جدید مخالفت كنند، عنوان می‌كند: سال گذشته نیز بحث دریافت عوارض برای تردد در برخی بزرگراه‌ها مطرح شد كه اكثر اعضای شورا با آن مخالفت كردند. چنین طرحی زمانی قابلیت اجرا دارد كه ما مسیر ویژه‌ای در كنار مسیرهای عادی داشته باشیم و از كسانی كه علاقه‌مند به تردد در آن مسیر برای زودتر رسیدن هستند پولی دریافت كنیم. چنین چیزی در شهر تهران وجود ندارد.


منبع : روزنامه آرمان