تبیان، دستیار زندگی
تیم ملی تیراندازی ایران در رشته تفنگ با ترکیب نجمه خدمتی، الهه احمدی، مه لقا جام بزرگ، صفیه صحراگرد، نرجس امام قلی نژاد، مهدی جعفرپویا، پوریا نوروزیان و حسین باقری و در رشته تپانچه نیز با حضور الهام هریجانی، فاطمه حسینی، بهناز غلامی، سارا میرابی، محمد احم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نجمه خدمتی: مهمات نداریم فقط ژست می‌گیریم!


تیم ملی تیراندازی ایران در رشته تفنگ با ترکیب نجمه خدمتی، الهه احمدی، مه‌لقا جام‌بزرگ، صفیه صحراگرد، نرجس امام‌قلی‌نژاد، مهدی جعفرپویا، پوریا نوروزیان و حسین باقری و در رشته تپانچه نیز با حضور الهام هریجانی، فاطمه حسینی، بهناز غلامی، سارا میرابی، محمد احمدی در مسابقات جهانی کره جنوبی از کسب سهمیه المپیک 2016 ریو باز ماندند و دست خالی به کشور بازگشتند!
نجمه خدمتی

در بخش بانوان خدمتی تنها فینالیست ایرانی در مسابقات جهانی تیراندازی کره‌جنوبی در رشته تفنگ بادی 10 متر بود که با قرار گرفتن در جایگاه پنجم نتوانست امید ایران را زنده کند و از دور رقابت‌ها کنار رفت. در این مسابقات به نفرات اول تا سوم سهمیه المپیک تعلق می‌گیرد اما به دلیل این که نفر اول در مسابقات اسپانیا سهمیه ریوی 2016 را کسب کرده بود طبق برنامه در این دوره سهمیه المپیک به نفر چهارم داده شد و خدمتی در جایگاه پنجم بدون سهمیه ماند!


 وی در خصوص سطح کمی و کیفی این رقابت‌ها گفت: «در مجموع 108 تیرانداز برای کسب سهمیه به میدان رفتند که از این تعداد 68 نفر به مرحله فینال راه پیدا کردند. سطح مسابقات بسیار بالا بود و اکثر رقبا از تجریه بالایی برخوردار بودند و متاسفانه من به تجربه رقبایم باختم.» خدمتی در ادامه گفت: «تیم ما هنوز فرصت جبران دارد چراکه چند رویداد دیگر پیش رو داریم و می‌توانیم در آن مسابقات به کسب سهمیه المپیک امیدوار باشیم. مسابقات آلمان، آذربایجان و کویت به ترتیب در خرداد، مرداد و مهر برگزار می‌شود و با این شرایط من هنوز ناامید نشده‌ام و تمام تلاشم را می‌کنم که در این رویدادها جبران کنم و سهمیه المپیک را به دست آورم.»

دختر طلایی بازی‌های آسیایی اینچئون با اشاره به این‌که از هفته‌های آینده دوباره تمرینات تیم ملی زیر نظر لازلو، سرمربی مجارستانی را از سر خواهد گرفت، تصریح کرد: «قطعا در مسابقات پیش رو تیم ما توانایی کسب سهمیه جهت حضور در رقابت‌های المپیک را کسب خواهد کرد و نباید امیدمان را از دست بدهیم.»
وی یکی از دلایل باخت تیم تیراندازی در این رقابت‌ها را نداشتن مهمات در تمرینات خواند و گفت: «متاسفانه به دلیل تحریم‌ها هیچ مهماتی برای تمرین نداریم و در زمان تیر زدن فقط با برداشتن اسلحه مرکز سیبل را هدف قرار می‌دهیم! در واقع فقط ژست تیر زدن را می‌گیریم! البته مسئولان فدراسیون تجهیزات و امکانات لازم را برای ملی‌پوشان مهیا کرده اما آنچه که مهم است مهمات و فشنگ است که متاسفانه در این زمینه امکانات ما در حد صفر است.»

«متاسفانه به دلیل تحریم‌ها هیچ مهماتی برای تمرین نداریم و در زمان تیر زدن فقط با برداشتن اسلحه مرکز سیبل را هدف قرار می‌دهیم! در واقع فقط ژست تیر زدن را می‌گیریم! البته مسئولان فدراسیون تجهیزات و امکانات لازم را برای ملی‌پوشان مهیا کرده اما آنچه که مهم است مهمات و فشنگ است که متاسفانه در این زمینه امکانات ما در حد صفر است.»


خدمتی در خصوص تمرینات بدون فشنگ و مهمات تاکید کرد: «برای تمرین مرکز سیبل را که هدف قرار دادیم فقط ژست تیراندازی را می‌گیریم، مثلا با همان ژست در مدت زمان 75 دقیقه 40 تیر می‌زنیم!» (باخنده) خدمتی متولد۲۰ خرداد ۱۳۷۵ از خراسان جنوبی شهرستان بیرجند است که با کسب نشان طلای تپانچه بادی 10 متر در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ در اینچئون کره جنوبی نخستین طلاآور ایران در این بازی‌ها لقب گرفت. یک تیرانداز حرفه‌ای باید در زمان تعیین شده 75 دقیقه‌ای 40 تیر را به مرکز سیبل بزند و خدمتی تنها در 16 دقیقه 40 تیر می‌زند!
خدمتی مدال طلای رقابت‌های قهرمانی آسیا در سال 2012، نقره رقابت‌های قهرمانی آسیا در 2013، کسب سهمیه المپیک نوجوانان و نقره مسابقات قهرمانی آسیا در 2013، نقره تیمی قهرمانی جهان در اسپانیا را در کارنامه خود دارد. وی با این‌که در رده سنی نوجوانان تیر می‌زند علاوه بر طلای انفرادی بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون مدال نقره تیمی این مسابقات را در رده سنی بزرگسالان نیز به گردن آویخت.

بخش ورزشی تبیان