تبیان، دستیار زندگی
بهار وقت خوبی برای سفر به دشت های سبز و رودخانه های خروشان است. اگر دنبال چنین مقصدی برای سفر اردیبهشت ماهی تان می گردید، ما چشمه میشی را به شما پیشنهاد می کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چشمه ای که کیخسرو در آن حمام کرد!
چشمه میشی


بهار وقت خوبی برای سفر به دشت های سبز و رودخانه های خروشان است. اگر دنبال چنین مقصدی برای سفر اردیبهشت ماهی تان می گردید، ما چشمه میشی را به شما پیشنهاد می کنیم.


«چشمه میشی» یاسوج یکی از دیدنی ترین چشم اندازهای طبیعت ایران است که برای دیدنش باید به پنج کیلومتری شمال شرقی شهر سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویر احمد بروید. این چشمه خروشان که در مرز غربی منطقه حفاظت شده دنا واقع شده، از ارتفاعات دنا سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود منظره ای سرسبز، خنک و البته پر از هیاهوی آب را ایجاد می کند.

در اسطوره‌ها آمده که «کی‌خسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر و تن شست و در غاری آرامید.» اما این چشمه امروز تأمین کننده آب کشاورزی باغ های سیب و انگور و گردوی سی‌سخت و روستاهای پایین دست است

آب این چشمه آنقدر سرد است که تا 800 متر بعد از محل جوشش آن، باز هم نمی توانید دستتان را در آب آن بشویید. برای همین است که توصیه می کنیم بهار و تابستان فقط به چشمه میشی بروید و دو فصل پایانی سال را بیخیال دیدن آن شوید.
در اسطوره‌ها آمده که «کی‌خسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر و تن شست و در غاری آرامید.» اما این چشمه امروز تأمین کننده آب کشاورزی باغ های سیب و انگور و گردوی سی‌سخت و روستاهای پایین دست است.

چشمه میشی

چشمه در دره ای جاری است که اگر کمی چشم بچرخانید و آن سوی دره را نگاه کنید، صخره های سنگی و بلند و زیبای آن وسوسه تان می کند که از آنها بالا بروید. این صخره ها که در زمستان پوشیده از برف هستند، در تابستان فرصت خوبی برای صخره نوردی به شما می دهند.

چشمه میشی

چشمه ای به قدمت تاریخ ایران
مردم محلی به چشمه میشی، چشمه بشو هم می گویند. در کتاب های تاریخی هم که جستجو کنید می بینید که منطقه دنا را با نام همین چشمه می شناختند. چشمه میشی یا بشو البته با افسانه های کهن از سلسله کیانیان و دوره کیخسرو شاه نام آورش گره خورده است.

چشمه میشی

آن گاه که شاه کیخسرو به دستور اهورامزدا در همین مکان می بایست غسل می گرفت و تاج شاهی را به جانشین خود لهراسب می داد و همان شد که چشمه “بشو” نام گرفت.

الهام مرادی
بخش گردشگری تبیان

مطالب مرتبط:
چشمه خون اژدها!
چشمه یک بوم و دوهوا!
سرزمین بلوط‌های هزار ساله