تبیان، دستیار زندگی
امروز شنبه بیست و نهم فروردین1394 هجری خورشیدی، بیست و هشتم جمادی الثانی 1436 هجری قمری، هجدهم آوریل 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیست و نهم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز شنبه بیست و نهم فروردین1394 هجری خورشیدی، بیست و هشتم جمادی الثانی 1436 هجری قمری، هجدهم آوریل 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

29 فروردین 1378

گری سیک مشاور امنیت ملی، جیمی کارتر رییس جمهوری پیشین آمریکا گفت: تردیدی ندارم که کشتن سپهبد علی صیاد شیرازی به وسیله ی گروهک منافقین یک عمل صددرصد تروریستی است.

29 فروردین 1358

ارتش جمهوری اسلامی ایران برای بیعت با امام خمینی و تاکید بر وفاداری خویش به انقلاب اسلامی رژه ی کم سابقه و شورانگیزی را در سراسر کشور برگزار کرد و از آن زمان به بعد، این روز به نام روز ارتش جمهوری اسلامی نام گرفت.

29 فروردین 1358

امام خمینی در پاسخ به پیام تبریک حسن البکر رییس جمهوری عراق که روزهای پایانی حکومت خود را می گذراند، به مناسبت استقرار نظام جمهوری اسلامی فرمودند: دولت ها باید در خدمت ملت ها باشند... عاقبت اختناق انفجار است و آن نه صلاح ملت ها است و نه صلاح دولت ها.

29 فروردین 1325

آخرین مجمع عمومی جامعه ملل در ژنو تشکیل و در این جلسه انحلال آن اعلام شد.

29 فروردین 1313

بخشنامه ی وزارت امورخارجه درباره ی ضرورت تمرکز اخبار در اداره ی اطلاعات مطبوعات و ترجمه تصویب شد. در این بخشنامه با اشاره به اهمیت تمرکز اخبار در اداره ی اطلاعات مطبوعات و ترجمه از تمامی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی خواسته شده است که همه روزه اخبار جمع آوری، تنظیم و به این اداره فرستاده شود.

29 فروردین 1312

وزارت امور خارجه با انتقاد از پیش بینی نشدن اعتبار برای اداره ی احصاییه و سجل احوال کل کشور، درخواست کرد تا به این منظور اعتباری اختصاص یابد.

29 فروردین 1300

پس از تصمیم دولت ایران مبنی بر استخدام چند کارشناس مالی و اداری از آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، لرد جورج کرزن وزیر امورخارجه انگلیس به سِرپرسی نورمن وزیر مختار کشورش در تهران هشدار داد: این کارها نتایج بدی برای منافع بریتانیا دارد و ایجاد بانکی جدید در ایران به بانک شاهنشاهی لطمه می زند.

تنظیم: هومن بهلولی