تبیان، دستیار زندگی
هنگامی که کودک خود را در آغوش می گیرید و با لبخند معصومانه اش احساس خوشبختی و سعادت می کنید و حاضر نیستید حتی یک لحظه او را از خود جدا کنید به این موضوع فکر کرده اید که ممکن بود فرزند شما قبل از تولد به سرنوشت کودکان سقط شده دچار شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

محرمانه های سقط جنین

هنگامی که کودک خود را در آغوش می گیرید و با لبخند معصومانه اش احساس خوشبختی و سعادت می کنید و حاضر نیستید حتی یک لحظه او را از خود جدا کنید به این موضوع فکر کرده اید که ممکن بود فرزند شما قبل از تولد به سرنوشت کودکان سقط شده دچار شود

فرآوری : طاهره رشیدی - بخش اجتماعی تبیان
سقط جنین

سقط جنین از جمله معضل های بهداشتی – پزشكی در تمام جوامع است كه تهدید جدی برای سلامت خانواده و جامعه محسوب می شود. عوامل محیطی و جسمانی متعددی وجود دارند كه باعث سقط جنین می شوند كه مشكلات خانوادگی، مشکلات اقتصادی ، تعداد زیاد فرزندان، آموزش ناكافی و وقوع بارداری های ناخواسته، از جمله عواملی هستند كه سبب شده تا والدین سقط را تنها راه حل رفع این مشكلات دانسته و در این رابطه استفاده از روش های غیربهداشتی و سقط های غیرقانونی سالانه سلامت میلیون ها انسان را در معرض عوارض جدی از جمله مرگ قرار می دهد.
اخیرا سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد در 11 ماه سال گذشته به طور کلی هفت هزار و 602 نفر برای بررسی و دریافت مجوز سقط جنین درمانی به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد پنج‌هزار و 590 نفر شرایط دریافت مجوز سقط درمانی را داشتند. این در حالی است که بنابر آمار سالانه 220 هزار مورد سقط جنین در ایران اتفاق می‌افتد و بر این اساس بیش از 210 هزار مورد سقط‌ها غیرقانونی است.

سقط جنین های غیرقانونی در کشور ما معمولا در خفا و به صورت پنهانی انجام می گیرد . طبق برآوردهای غیر رسمی به نظر می رسد در ایران حدود هشتاد هزار سقط جنین در سال انجام می گیرد. سقط‌های غیر قانونی جنین در ایران موجب مرگ صدها زن در سال می شود و همینطور طبق آماری که اعلام شده است سالانه حدود 2 هزار مورد سقط جنین قانونی با تشخیص قطعی 3 پزشک متخصص، تأیید پزشکی قانونی و رضایت زن و شوهر در کشور انجام می‌شود

سال گذشته در 11 ماه نخست، از مجموع هفت هزار و 602 درخواست سقط جنین، مجوز سقط پنج هزار و 590 جنین توسط سازمان پزشکی قانونی کشور صادر شده است. همچنین تعداد 590 نفر پس از تشکیل پرونده دیگر موضوع را پیگیری نکرده‌اند و با سقط هزار و 422 جنین دیگر نیز مخالفت شده است.

در این میان سمنان با درخواست 33 مورد برای سقط جنین و گرفتن 18 مجوز، کمترین آمار را به خود اختصاص داده است که از این تعداد به 10 مورد مجوز داده نشده است و 5 مورد دیگر نیز پرونده خود را پیگیری نکرده‌اند، در مقابل در تهران 1537 مورد برای گرفتن مجوز سقط جنین مراجعه کرده‌اند که از این تعداد برای 805 نفر مجوز سقط جنین صادر شده و 732 نفر نیز واجد شرایط نبودند.

لازم به ذکر است سازمان پزشكی قانونی كشور، در 11 ماه نخست سال گذشته، 550 هزار و 783 نفر به دلیل صدمات ناشی از نزاع به مراكز پزشكی قانونی مراجعه كردند كه از این تعداد 380 هزار و 882 نفر مرد و 169 هزار و 901 نفر زن بودند.

خطر بالای مرگ در سقط‌جنین‌های غیرقانونی

متاسفانه سقط‌های غیر قانونی از قدیم در تمام دنیا وجود داشته است و اولین دلیل در سقط‌های غیر قانونی مربوط به مادرانی است که فرزندان زیادی دارند و ناخواسته مجددا باردار می‌شوند و به دلایل روحی یا حتی مالی نمی‌توانند جنین خود را حفظ کنند. علت دوم ممکن است در موارد روابط در دوران عقد باشد که شخص به دلیل موارد و مشکلات خانوادگی اقدام به این کار می‌کند و چون این کار غیر قانونی است شخص به هر راهی متوسل می‌شود. در این موارد شاید شخصی که این کار را انجام می‌دهد یک بهیار معمولی یک درمانگاه یا ماما یا حتی متخصص زنان باشد. در اصل شخص انتخاب‌های زیادی ندارد زیرا هیچ‌كس این کار را به‌طور قانونی انجام نمی‌دهد و فرد به ناچار متوسل به دوستان و آشنایان خود می‌شود. این کار معمولا در مطب‌های شخصی انجام می‌شود، شرایط استرلیزه بودن وجود ندارد، مراجعه کننده با سودجویی افراد مواجه می‌شود و به صورت اشتباه هدایت می‌شود و عوارض بسیار زیادی به دنبال این سقط غیر قانونی وجود دارد از جمله عفونت‌های رحمی، پاره شدن رحم، پاره شده روده، خطر خونریزی داخل شکم، خطر عفونت داخل شکم و حتی متاسفانه در چندین مورد مرگ شخص را شاهد بوده‌ایم. حتی بعد از موارد سقط قانونی هم با اینكه این عمل در محیطی استریلیزه و توسط  متخصصان انجام شده فرد ممکن است با مشکلاتی مواجه شود حال در نظر بگیرید اگر این عمل در یک محیط غیر استریل و به دست اشخاص غیر متخصص انجام شود، قطعا خطرات بیشتری فرد را تهدید می‌کند.

وقتی فقط یک راه وجود دارد

حکیمه، دختر جوانی که در سن 24 سالگی برای سقط جنین اقدام کرده بود درمورد این اتفاق می‌گوید: سه سال پیش بدون اینکه با همسرم تصمیمی دراین مورد گرفته باشیم متوجه شدم که باردارم. آن زمان هم خودم و هم همسرم دانشجو بودیم و حتی برای سکونت با یکدیگر هم هنوز نتوانسته بودیم به اندازه کافی پول جمع کنیم. در این شرایط به دنیا آمدن یک بچه نه‌تنها صلاح نبود بلکه باعث ایجاد مشکلات بی‌شماری در آینده می‌شد. او درمورد اینکه این اقدام تا چه حد از نظر شرعی برایش جایز بوده توضیح می‌دهد: این کار خوب نیست و من آن را به کسی توصیه نمی‌کنم اما تا قبل چهار ماهگی که جنین هنوز روح ندارد تا حدی این کار از نظر عرفی جایز است.

اخیرا سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد در 11 ماه سال گذشته به طور کلی هفت هزار و 602 نفر برای بررسی و دریافت مجوز سقط جنین درمانی به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد پنج‌هزار و 590 نفر شرایط دریافت مجوز سقط درمانی را داشتند. این در حالی است که بنابر آمار سالانه 220 هزار مورد سقط جنین در ایران اتفاق می‌افتد و بر این اساس بیش از 210 هزار مورد سقط‌ها غیرقانونی است

او در مورد جایی که این کار را در آن انجام داده، می‌گوید: با توجه به اینکه بیمارستان‌ها فقط با مجوز پزشک این کار را انجام داده و پزشک هم درصورتی این مجوز را صادر می‌کند که قبل از چهار ماهگی و در شرایطی باشد که سلامتی و حیات مادر و کودک به خطر بیفتد برای من که در ماه سوم بارداری بودم فقط یک راه وجود داشت و آن سقط غیرقانونی بود.

حکیمه این تجربه را تلخ‌ترین تجربه زندگی‌اش می‌داند و می‌گوید: یک پزشک متخصص زنان وقتی فهمید من برای این کار تمایل دارم، در مطب خودش این کار را انجام داد و با وجود اینکه از بی‌حسی موضعی استفاده کرد به حدی درد کشیدم که هنوز یادم نرفته است. او در مورد عوارض این کار و مشکلاتی که برایش بعدها ایجاد شده بود می‌گوید و اینکه تا مدت‌ها با عوارض جسمی و روحی سقط جنین دست به گریبان بوده است.
شاید تا زمانی که شما در این شرایط قرار نگیرید و برای این کار به پزشک مراجعه نکنید متوجه در دسترس بودن امکانات سقط جنین در کشور ما نمی‌شوید.

باید همسرت راضی باشد

مطبی در یک کلینیک درمانی در غرب تهران با خانم دکتری که متخصص زنان است. برای اینکه بتوانم درمورد سقط بدون مجوز از او اطلاعات بگیرم مجبور می‌شوم بگویم باردارم و می‌خواهم سقط کنم و پزشک به راحتی به من می‌گوید می‌تواند این کار را با دریافت 2 میلیون تومان در مطب برایم انجام دهد. او توضیح می‌دهد هیچ خطری در کار نیست و بدون بی‌هوشی و با روش‌های ریلکسی و بی حسی این کار را انجام می‌دهد و نیازی به بستری شدن نیست و بلافاصله می‌توانم بعد از انجام عمل در منزل استراحت کنم.
سقط جنین های غیرقانونی در کشور ما معمولا در خفا و به صورت پنهانی انجام می گیرد . طبق برآوردهای غیر رسمی به نظر می رسد در ایران حدود هشتاد هزار سقط جنین در سال انجام می گیرد. سقط‌های غیر قانونی جنین در ایران موجب مرگ صدها زن در سال می شود و همینطور طبق آماری که اعلام شده است سالانه حدود 2 هزار مورد سقط جنین قانونی با تشخیص قطعی 3 پزشک متخصص، تأیید پزشکی قانونی و رضایت زن و شوهر در کشور انجام می‌شود.
دکتر سلیمی روانشناس اجتماعی در این زمینه اظهار می دارد : وجود جمعیت جوان در ایران كه بیش از 50 درصد جمعیت زیر 25 سال را تشكیل می ‌دهد، تغییر و تمایل نگرش زنان جوان در داشتن خانواده با بعد كوچک، تاخیر در ازدواج به دلیل مشكلات اقتصادی، گذار از جامعه سنتی به جامعه مدرن، جلو افتادن تحولات بلوغ و نیز بالا رفتن متوسط سن استقلال شغلی و ازدواج، نبود هر دو والدین در خانواده، تاثیر ماهواره و اینترنت، باعث افزایش سقط جنین های غیرقانونی در مکان هایی دور از استاندارد پزشکی می شودو برای همین منظور بررسی مسئله سقط جنین و سقط‌ های غیرقانونی و غیر بهداشتی را در جامعه ضروری می كند.
هر چند که از این قضیه نمی توان گذشت که مشکلات روحی مادران بعد از سقط که به صورت پنهانی انجام داده اند چند برابر می شود و همینطور احساس گناه و عدم تعادل روحی تا مدتها با آنها می ماند.
در بند بند تمام مطلبی که در بالا خواندید شاید تنها چیزی که به آن توجه نکردیم کودک بی گناهی بود که می خواست زندگی کند ولی ما او را محکوم به مرگ کردیم .


منابع : تابناک / پایگاه نحلیلی خبری خانواده و زنان / سیاست روز

سقط جنین در نیم ساعت!
بازار سیاه 213 هزار سقط جنین غیر قانونی
سقط جینین بخاطر حفظ زیبایی