تبیان، دستیار زندگی
نبرد چهار تیم آسیایی با انگیزه های متفاوت، رویارویی برانکو و فرکی پس از ۹ سال در ورزشگاه آزادی و احتمال تغییرات در ۴ رده بالای جدول از مهمترین اتفاقات روزنخست از هفته بیست و ششم لیگ برتر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرسپولیس- سپاهان جدالی دیدنی


نبرد چهار تیم آسیایی با انگیزه‌های متفاوت، رویارویی برانکو و فرکی پس از ۹ سال در ورزشگاه آزادی و احتمال تغییرات در ۴ رده بالای جدول از مهمترین اتفاقات روزنخست از هفته بیست و ششم لیگ برتر است.
سپاهان و پرسپولیس

هفته بیست و ششم لیگ برتر با رقابت چهار رقابت حساس آغاز می‌شود، جایی که چهار نماینده ایران در آسیا مقابل حریفان خود صف آرایی می‌کنند که سه تیم در اندیشه کسب قهرمانی و یا سهمیه لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده هستند و پرسپولیس در رقابت با سپاهان، برای افزایش امتیازات جهت حفظ سهمیه‌اش در لیگ برتر به میدان می‌رود. البته سپاهان هم هدفش قهرمانی یا رسیدن به آسیا از لیگ است، اتفاقی که حساسیت این چهار بازی را بیشتر می‌کند.


این هفته با سه بازی همزمان آغاز می‌شود، که در یکی از حساس‌ترین‌ آنها نفت صدرنشین در اصفهان میهمان ذوب‌آهن است. ذوب‌آهن که هرچند شانس قهرمانی‌اش در لیگ کم است اما هدفش گرفتن سهمیه آسیایی از لیگ است، آن هم مقابل تیمی که برای حفظ جایگاهش در صدر تنها باید در این بازی سخت پیروز شود. هدایت ذوب‌آهن برعهده یحیی گل‌محمدی است که فصل پیش با عملکرد خوبش توانست نفت را آسیایی کند و حالا در روزی برابر این تیم قرار می‌گیرد که برای قهرمانی نیاز به پیروزی در اصفهان دارد.
نفتی‌ها که هفته پیش در تهران مغلوب فولاد شدند اما به لطف شکست تراکتورسازی صدر را همچنان حفظ کردند، امیدوارند در این مسابقه شکست هفته پیش را جبران و پیش از حضور در هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا، همچنان در رده نخست لیگ برتر قرار داشته باشند. البته این دو تیم که قرار است اول خردادماه برگزار کننده فینال جام حذفی باشند، در این مسابقه، به نوعی پیش بازی فینال را هم برگزار خواهند کرد.
در تبریز تراکتورسازی میزبان سایپا البرز است که جهت از دست ندادن آخرین شانس‌هایش برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا از لیگ برتر نیاز به پیروزی در تبریز دارد. این تیم البرزی همچنین مجید جلالی را روی نیمکت دارد که در ابتدای فصل پیش سرمربی تراکتور بود و با خاطره‌ای نه چندان خوش تبریز را ترک کرد، به همین دلیل انگیزه بالایی برای ناکام کردن این تیم در خانه دارد.

همه هواداران سرخپوش انتظار پیروزی از این مربی و تیمش را دارند زیرا در این سال‌ها بردن سپاهان برای هواداران پرسپولیس ارزش بسیاری پیدا کرده است. ضمن اینکه پرسپولیس با این پیروزی، شانس رسیدن به نیمه بالای جدول و بقا در لیگ برتر را هم دارد. این برد در آستانه دیدار حساس با لخویا در قطر هم می‌تواند برای پرسپولیس یک اتفاق ویژه باشد تا آنها با روحیه بالا به دوحه رفته و با کسب یک نتیجه خوب، صعود زودهنگام به جمع ۱۶ تیم برتر آسیا را جشن بگیرند
اما تراکتورسازی هم پس از اینکه هفته پیش مقابل سپاهان در اصفهان پیروزی را با شکست عوض کرد تا صدر جدول را از دست بدهد، امیدوار است در این هفته نفت برابر دیگر اصفهانی لیگ امتیاز از دست بدهد تا با پیروزی برابر سایپا، جشن صدرنشینی را مقابل تماشاگرانش برگزار کند.
در دیگر بازی همزمان هفته، فولاد خوزستان در خانه پذیرای نفت مسجدسلیمان است، دیداری که میزبان برای قهرمانی و کسب سهمیه آسیا و میهمان برای حفظ سهمیه‌اش در لیگ برتر به میدان می‌رود. فولاد که هفته پیش برد ارزشمندی را برابر نفت کسب کرد و به صدرنشینان لیگ نزدیک‌تر شد، در صورت پیروزی برابر نفت، شکست تراکتور و ناکامی سپاهان، به رده دوم جدول می‌رسد و یا حداقل شانس قرار گرفتن در رده سوم را دارد، نمی‌خواهد این فرصت را به راحتی از دست دهد.
نفت مسجدسلیمان هم برای بقا در لیگ دیگر نباید امتیازی از دست بدهد زیرا در صورت تساوی و یا شکست در این بازی و امتیاز گرفتن دیگر قعرنشینان، کارش برای حضور در لیگ پانزدهم به شدت کاهش خواهد یافت. البته اگر این بازی مساوی شود، هر دو تیم متضرر می‌شوند زیرا فولاد شاید جایگاه فعلی را از دست بدهد و نفت هم به قعرجدول سقوط کند.

آخرین مسابقه روز نخست از هفته بیست و ششم، دیدار پرسپولیس و سپاهان اصفهان در ورزشگاه آزادی است، مسابقه‌ای که میزبان برای بقا در لیگ و میهمان برای افزایش شانس خود جهت قهرمانی و یا آسیایی شدن به میدان می‌آید.

سپاهان و پرسپولیس

در رقابت دو تیم که در سال‌های اخیر بسیار جذاب و دیدنی بوده است، یک اتفاق جالب رخ می‌دهد و آنهم رویارویی برانکو ایوانکوویچ و حسین فرکی در یک میدان ورزشی بعد از ۹ سال است.
این دو که سال‌ها در تیم ملی ایران به عنوان سرمربی و مربی در کنار هم فعالیت می‌کردند، بعد از پایان دیدارهای ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ از همدیگر دور شده و عصر پنجشنبه دوباره همدیگر را در ورزشگاهی می‌بینند که در آن جشن صعود به جام جهانی را برپا کردند.


از نظر فنی، این نخستین بازی رسمی است که برانکو ایوانکوویچ به عنوان سرمربی روی نیمکت سرخپوشان می‌نشیند و در این بازی مهم، همه هواداران سرخپوش انتظار پیروزی از این مربی و تیمش را دارند زیرا در این سال‌ها بردن سپاهان برای هواداران پرسپولیس ارزش بسیاری پیدا کرده است. ضمن اینکه پرسپولیس با این پیروزی، شانس رسیدن به نیمه بالای جدول و بقا در لیگ برتر را هم دارد. این برد در آستانه دیدار حساس با لخویا در قطر هم می‌تواند برای پرسپولیس یک اتفاق ویژه باشد تا آنها با روحیه بالا به دوحه رفته و با کسب یک نتیجه خوب، صعود زودهنگام به جمع ۱۶ تیم برتر آسیا را جشن بگیرند.
در  سوی دیگر میدان، سپاهانی قرار دارد که با تبدیل شکست به پیروزی در بازی هفته پیش مقابل تراکتورسازی، به رده سوم صعود کرد و برای حفظ این جایگاه و یا رسیدن به رده دوم، نمی‌خواهد در تهران حتی یک امتیاز هم از دست بدهد. سپاهانی که در بین چهار تیم بالای جدول، تنها تیمی است که در آسیا حضور نداشته و تعداد کمتر بازی‌ها، شانس این تیم را برای قهرمانی یا کسب سهمیه افزایش می‌دهد، نباید این فرصت را به راحتی از دست بدهد. ضمن اینکه ناکامی برابر پرسپولیس در تهران به مذاق هواداران سپاهان هم حوش نیامده و جایگاه فرکی روی نیمکت این تیم را متزلزل‌تر خواهد کرد.
برنامه کامل دیدارهای هفته بیست و ششم از رقابتهای لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:
پنجشنبه - ۲۷ فرودین‌ماه
* ذوب‌آهن اصفهان - نفت تهران، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه فولادشهر اصفهان
* تراکتورسازی تبریز - سایپا البرز، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز
* فولاد خوزستان - نفت مسجد سلیمان، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه غدیر اهواز
* پرسپولیس - سپاهان اصفهان، ساعت ۱۹:۳۰، ورزشگاه آزادی تهران
جمعه - ۲۸ فرودین‌ماه
* راه‌آهن تهران - استقلال اهواز، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه دستگردی تهران
* ملوان بندرانزلی - استقلال تهران، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه تختی انزلی
* پدیده مشهد - گسترش فولادتبریز، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه ثامن مشهد
* صبای قم - پیکان تهران، ، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه یادگار امام (ره) قم

بخش ورزشی تبیان

منبع: مهر