تبیان، دستیار زندگی
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: «باید بگویم با شرایط فعلی فدراسیون و مشکلات مالی، اداری و مدیریتی که این فدراسیون دارد، قادر نیستیم به راه موفقیت آمیزمان ادامه دهیم.» به گزارش تسنیم، کارلوس کی روش در نشست خبری روز گذشته خود گفت: «پس از اتمام جلسه ام با
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کی روش : بالاجبار اینجا هستم


سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: «باید بگویم با شرایط فعلی فدراسیون و مشکلات مالی، اداری و مدیریتی که این فدراسیون دارد، قادر نیستیم به راه موفقیت‌آمیزمان ادامه دهیم.» کارلوس کی‌روش در نشست خبری روز گذشته خود گفت: «پس از اتمام جلسه‌ام با کفاشیان احساس کردم به خاطر هواداران، حامیان فوتبال و تمام آن‌هایی که از تیم ملی حمایت می‌کنند تمام حقایق را بگویم.»

کی روش

در تاریخ 20 مارس 2015 که مطابق با 29 اسفندماه 1393 بود، در جلسه‌ای خدمت علی کفاشیان بودم که پس از این جلسه رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کرد، کار من بعد از بازی مقابل سوئد با تیم ملی به اتمام می‌رسد. در آن جلسه به یک توافق دوستانه و جنتلمن‌گونه رسیدیم و به نوعی توافق کردیم که همکاری من با تیم ملی خاتمه پیدا کند. در آن جلسه مشخص شد طبق شرایط حاکم بر فدراسیون فوتبال، مشکلات مالی و مدیریتی، غیرممکن است که ما بتوانیم به اهداف خود برسیم. همه باید یقین داشته باشند که به این شکل نبود که ما صبح از خواب بیدار شده و چنین تصمیمی اتخاذ کرده باشیم، بلکه متاسفانه اجبار پیدا کردیم که تصمیم به قطع همکاری من با فدراسیون فوتبال ایران بگیریم، تصمیمی که بر خلاف خواسته و اراده من و کفاشیان بود. هر دوی ما بسیار ناراحت بودیم که به این نتیجه رسیدیم، چرا‌که این، آن چیزی نبود که در ذهن‌مان برای آینده فوتبال ایران متصور باشیم.»

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان تاکید کرد: «پس از آن اتفاقی در فرودگاه رخ داد و طی آن گذرنامه من گرفته شد. این اتفاق تردیدی را که در جدایی من وجود داشت، به یقین تبدیل کرد و نشان داد مشکلات موجود بین ما چقدر عمیق است. بعد از آن قول دادند که پس از بازگشت تیم ملی از اروپا دیگر چنین مشکلی برای من پیش نخواهد آمد اما بار دیگر می‌خواستند گذرنامه مرا در فرودگاه بگیرند، اتفاقی که در بازگشت تیم ملی از اردوی اروپا رخ داد.»
 کی‌روش خاطرنشان کرد: «همان‌طور که مطلع هستید پس از بازگشت تیم ملی از سوئد علی کفاشیان نشستی با هیئت‌رئیسه فدراسیون گذاشت اما هیئت‌رئیسه با فدراسیون فوتبال توافق نکرد که با شرایط جدایی من و استعفای دوستانه‌ام موافقت کند. بعد از تمام اتفاقات فکر می‌کردم‌ با آمدن من به جلسه راه‌حل‌ها برای طی کردن مسیری موفقیت‌آمیز تا جام‌جهانی‌ در دست کفاشیان است که این‌طور نبود. متاسفانه بعد از اتمام جلسه هیچ راه‌حلی به من ارائه نشد و حتی یک راه‌ حل که در جلسه 29 اسفند در مورد حل مشکلات صحبت کرده بودم، به من ارائه ندادند. به همین منظور باید بگویم با شرایط فعلی فدراسیون و مشکلات مالی، اداری و مدیریتی که این فدراسیون دارد، قادر نیستیم به راه موفقیت‌آمیزمان ادامه دهیم.»

کی‌روش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که با توجه به این اتفاقات آیا اکنون به اجبار کارش را در تیم ملی ادامه می‌دهد، گفت: «به خاطر عشق و علاقه‌ای که از مردم و کشور ایران در دل دارم، احساس می‌کنم به این عشقم بدهکارم و به خاطر احترامی که برای مردم و کشور ایران قائلم باید به کارم تعهد داشته باشم. این‌که می‌گویم باید تعهد و تمرکز لازم را داشته باشم، برای زمانی است که برای کارم احترام قائل شوند و حمایت‌های لازم صورت بگیرد.»
کی‌روش ادامه داد: «هیئت‌رئیسه محترم فدراسیون فوتبال با توجه به شرایطی که وجود داشت، استعفای دوستانه مرا قبول نکرد و با توجه به این مسئله من تحت قرارداد فدراسیون فوتبال هستم. تحت قرارداد بودن یک داستان است و انجام دادن مسئولیت‌های من در مسیری درست، مسئله‌ای دیگر. فراموش نکنید موفقیت تنها براساس حمایت صورت می‌گیرد. بدون حمایت‌های لازم من به عنوان سرمربی تیم ملی نمی‌دانم چگونه باید وظایف‌مان را انجام دهیم. برای ما مقدور نیست، اردو بعد از اردو و بازی بعد از بازی با این شرایط وظایف‌مان را به انجام برسانیم.»
سرمربی تیم ملی با انتقاد از بخش مدیریتی فدراسیون فوتبال گفت: «وقتی در این حوزه افرادی پشت شما تلاش می‌کنند تا به جایگاه و آبروی‌تا‌‌ن لطمه بزنند و موفقیت تیم ملی را در انزوا قرار می‌دهند مقدور نیست که شما به کارتان ادامه دهید. فراموش نکنید نماد روی پیراهن تیم ملی یوزپلنگ ایرانی است و این عمل تنها یک دلیل دارد که سعی کنیم از انقراض یوزپلنگ ایرانی جلوگیری کنیم. وقتی این یوزپلنگ را کنار عقرب‌ها و مارها قرار دهید مطمئنا منقرض خواهد شد. در نتیجه باید گفت در بخش مدیریتی امکان این نیست که کار ادامه پیدا کند و کسب موفقیت با حضور کنار افرادی که نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و حضورشان فقط برای کسب منافع شخصی است، مقدور نیست.»
کی روش

وی اضافه کرد: «این افراد هر روز به کارهای خود ادامه می‌دهند و سعی‌شان بر این است که باعث تحریک افراد مختلف شوند. آن‌ها گزارش‌های منحرف کننده و اشتباهی را ارائه می‌دهند و مدام به مسئولان، مردم و مقامات کشور دروغ می‌گویند. تلاش آن‌ها بر این است که نام و کار شما را زیر سوال ببرند و به کارتان لطمه وارد کنند. در نتیجه اکنون در حوزه مدیریتی نیاز به تصمیم‌گیری جدی است که در 4 سال گذشته هیچ‌وقت آن را یاد نگرفتند. پس اگر تصمیمات لازم اتخاذ نشود، دیر یا زود مارها و عقرب‌ها، یوزپلنگ را از پا درمی‌آورند. مطمئنا‌ شما نمی‌خواهید که نسل یوز ایرانی منقرض شود. آیا شما این را می‌خواهید؟!»
 کی‌روش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که با توجه به این اتفاقات آیا اکنون به اجبار کارش را در تیم ملی ادامه می‌دهد، گفت: «به خاطر عشق و علاقه‌ای که از مردم و کشور ایران در دل دارم، احساس می‌کنم به این عشقم بدهکارم و به خاطر احترامی که برای مردم و کشور ایران قائلم باید به کارم تعهد داشته باشم. این‌که می‌گویم باید تعهد و تمرکز لازم را داشته باشم، برای زمانی است که برای کارم احترام قائل شوند و حمایت‌های لازم صورت بگیرد.»
وی ادامه داد: «در این شرایط حتما وظیفه سنگینی روی دوش من است و باید به عشق و علاقه‌ام پاسخ‌گو باشم. همین‌طور باید وظیفه‌مان را در مسیری به درستی انجام دهیم که خیلی‌ها دوست ندارند موفق شویم اما باید ثابت کنیم که در همین راه نیز می‌توانیم موفق باشیم. درست فرمودید؛ من حس می‌کنم که بالاجبار این‌جا هستم، چون نمی‌دانم چگونه باید مسئولیت‌هایم را ادامه دهم و خواهش می‌کنم‌ به این حرف من توجه کنید که ما فقط 37 روز با اولین اردوی خود در مسیری که پیش‌روی ماست، فاصله داریم.»
کی‌روش با اشاره به اتفاقی که پیش از اردوی اتریش در فرودگاه امام خمینی‌(ره) برای او رخ داد و ممنوع‌الخروج شد، گفت: «مطمئنا شما از این اتفاق اطلاع دارید و می‌دانید که این موضوع چه لطمه‌های روحی به من وارد کرد و باعث آبروریزی شخص بنده در داخل کشور و اذهان بین‌المللی شد. اتفاقی که برای من رخ داد و به دلیل بدهی مالیاتی ممنوع‌الخروج شدم، مربوط به اول فروردین بود و زمانی که به این برگشتم دوازدهم فروردین بود که هنوز این مشکل برطرف نشده بود‌ و همچنان مشکل مالیاتی من برطرف نشده و احساس می‌کنم مانند یک گروگان بین فدراسیون فوتبال و اداره مالیات هستم.»
وی اظهار داشت: «اتفاقی که مرا ناراحت می‌کند این است که‌ قرعه‌کشی مرحله مقدماتی جام‌جهانی‌ 2018 در مالزی انجام شد و تمام مربیان تیم‌ها و یا حداقل مربیان پا‌ت اول در این مراسم حضور داشتند. این در حالی بود که مربی تیم اول آسیا طبق رنکینگ فیفا در این مراسم نبود، چون من مانند یک گروگان این‌جا گیر افتاده‌ام. اتفاقی که برای من رخ داده مانند بازی رفت و برگشت پینگ‌پنگ است»،
سرمربی تیم ملی با بیان این جمله گفت: «اکنون من بین مسئولان محترم مالیات کشور و فدراسیون فوتبال این طرف و آن طرف می‌روم که در این بین وزارت ورزش و جوانان هم حضور دارد و نمی‌دانم باید چه کار کنم. ‌اکنون تمام مربیان حاضر در مرحله انتخابی جام‌جهانی‌ در مالزی هستند و بازی‌های تیم‌هایشان را با هم هماهنگ می‌کنند.»

وی در پاسخ به‌ سوال یکی از خبرنگاران که پرسید چرا شفاف‌سازی نمی‌کنید و دلیل قطع همکاری‌تان با فدراسیون چیست، گفت: «من نگفتم با تیم ملی ادامه نمی‌دهم، بلکه این‌طور مطرح کردم که در شرایط فعلی و نبودن حمایت لازم از تیم ملی رسیدن به موفقیت و راه مسیر دشوار مقدور نیست و با این شرایط نمی‌توانم وظایف خودرا به نحو احسن انجام دهم.
کی‌روش به نشست‌ خود با کفاشیان در آکادمی ملی فوتبال اشاره کرد و گفت: «تصور من این بود که به این جلسه می‌آیم و راه حل‌هایی که می‌گویند را می‌شنوم. بار دیگر خیلی شفاف می‌گویم اکنون زمان قول دادن نیست و زمان تعهد است و مانند 4 سال گذشته نیست که بگوییم در آخرین لحظه همه‌چیز حل می‌شود.»
 سرمربی تیم ملی گفت: «همین تصمیمات آخر برای تیم ملی باعث شد در اردوی آفریقا شرایطی پیش بیاید که من و دوستانم مجبور شویم 60 هزار دلار از جیب‌مان هزینه کنیم. حرف من این است که باید شفاف‌سازی شود تا از این پس بودجه هزینه‌های اردوها، رفت ‌و آمد تیم ملی با تجهیزات، امکانات، حقوق کادر فنی، پول توجیبی بازیکنان و... ‌ از کجا تامین خواهد شد؟ وظیفه من است که توجهات را به این مسائل جلب کنم.»
وی افزود: «من مشکلی با کفاشیان ندارم، با او خیلی دوست هستیم اما باید برای حل این مشکلات راه حل پیدا کنیم. ما راه حلی برای جدایی پیدا کردیم اما هیئت‌رئیسه موافقت نکرد و الان شما به من بگویید راه حل مشکلات موجود چیست؟»
سرمربی تیم ملی گفت: «قبل از مقدماتی جام‌جهانی‌ برزیل به ما قول‌ها و وعده‌هایی داده شد، مجددا در مسابقات جام‌جهانی‌ نیز همین قول‌ها و وعده‌ها داده شد. بعد از آن ما برای انجام ‌2 بازی با سوئد و شیلی راهی اتریش شدیم اما باید بگویم در این اردو شرایط سخت و بسیار دشواری را پشت سر گذاشتیم. با تمامی احترامی که برای تمام افراد قائلم باید بگویم در فاصله 37 روز باقی‌مانده تا شروع جام‌جهانی‌ 2018 دیگر زمان عمل به تعهدات است. بار دیگر قویا تکرار می‌کنم اگر می‌خواهیم در مسیر جام‌جهانی‌ 2018 موفق باشیم، حتما باید یک برنامه‌ریزی سطح بالا و مدرن برای تیم ملی و بازیکنان داشته باشیم.»
کی‌روش افزود: «آیا انتظار دارید اجازه دخالت فنی را در کار خودم بدهم؟ آیا انتظار دارید تحت مسئولیت من افرادی در تیم ملی تصمیماتی را بگیرند که هیچ اطلاعاتی از فوتبال ندارند؟ به خاطر عشق و علاقه‌ای که مردم به تیم ملی دارند یکسری موارد قابل مذاکره نیست و نمی‌توانم این کار را انجام بدهم. این حق دارم که پس از 33 سال حضور در فوتبال و 4 سال در فوتبال ایران این تقاضا را داشته باشم که افرادی که قرار است با من کار کنند را خودم انتخاب کنم. افرادی که نمی‌خواهند با من کار کنند بروند روی سکوها و خارج از مجموعه تیم هر حرفی که دارند، بزنند. این افراد نمی‌توانند در تیم من کار کنند و من اجازه کار کردن به آن‌ها را نخواهم داد.»
وی در پاسخ به‌ سوال یکی از خبرنگاران که پرسید چرا شفاف‌سازی نمی‌کنید و دلیل قطع همکاری‌تان با فدراسیون چیست، گفت: «من نگفتم با تیم ملی ادامه نمی‌دهم، بلکه این‌طور مطرح کردم که در شرایط فعلی و نبودن حمایت لازم از تیم ملی رسیدن به موفقیت و راه مسیر دشوار مقدور نیست و با این شرایط نمی‌توانم وظایف خودرا به نحو احسن انجام دهم. شرایطی که ما با رئیس فدراسیون توافق کردیم مورد قبول هیئت‌رئیسه قبول نشد و من این‌جا هستم تا مردم مطلع شوند که شرایط به چه شکل است. من تحت قراردادم با فدراسیون در این‌جا هستم و تاکید می‌کنم که این تیم مورد حمایت قرار ندارد.»
 وی یادآور شد: «طبق اطلاعاتی که دارم طبق قرارداد پیش‌ می‌رویم تا مشکلات حل شود. قدم به قدم پیش خواهیم رفت و دیگر نمی‌دانم چه کسی می‌خواهد تصمیمات را بگیرد. من اختیار ندارم بازیکنان را انتخاب کنم و این حق را ندارم افراد کادر خود را پس از 33 سال مربی‌گری انتخاب کنم. این اتفاقات شگفت‌انگیز است. واقعا شگفت‌انگیز است که حق انتخاب دستیاران خودم را ندارم.»
کی‌روش خاطرنشان کرد: «یک مطلب دیگر این است که من همیشه در اجرای تصمیماتم با کفاشیان مشورت می‌‌کنم اما نمی‌توانم قبول کنم فردی دیگر که فوتبال را نمی‌شناسد به من بگوید چه کار کنم. نمی‌توانم قبول کنم یک شخص در انتخاب دستیار بازیکنان، تاکتیک و تکنیک تیم، انتخاب حریفان تدارکاتی، انتخاب هتل، جایی که می‌رویم دخالت داشته باشد و این دخالت مورد قبول من نیست. اشاره‌ای داشته باشم به مطلبی در بعد مدیریتی؛ شما نمی‌توانید یوزپلنگی در قفس داشته باشید و در کنار آن مار و عقرب هم باشند. در این شرایط یوزپلنگ جان خواهد داد. اگر من این مثال را می‌زنم به خاطر این است که به محیط زیست علاقه دارم و دوست ندارم انقراض یک حیوان را ببینم. در حال حاضر نیز باید از انقراض خودم جلوگیری کنم.»

بخش ورزشی تبیان


منبع: تسنیم