تبیان، دستیار زندگی
همزمان با روز هنر انقلاب اسلامی سایت فرهنگی اطلاع رسانی تبیان در مقاله ایی با عنوان «روزی برای صیاد دل ها و سید اهل قلم» یاد و خاطره شهید آوینی و شهید صیاد شیرازی را گرامی داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روزی برای صیاد دل‌ها و سید اهل‌قلم

شهید آوینی

همزمان با روز هنر انقلاب اسلامی سایت فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان در مقاله ایی با عنوان «روزی برای صیاد دل‌ها و سید اهل‌قلم» یاد و خاطره شهید آوینی و شهید صیاد شیرازی را گرامی داشت.

به گزارش روابط عمومی، بخش فرهنگ پایداری موسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان این مقاله را همزمان با بیستم فروردین ماه روز هنر انقلاب اسلامی تهیه و منتشر کرده است.

سامیه امینی در این مقاله می نویسد: « شهید سید مرتضی آوینی ۲۱ فروردین سال ۱۳۷۲ درحالی‌که برای ساخت مستندی به منطقه فکه رفته بود، با یک مین جنگ به‌شدت مجروح شد و پس از مدتی به شهادت رسید. شش سال بعد در همان روز سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در پی ترور منافقین کوردل در مقابل دیدگان فرزندش به شهادت رسید. هرساله مراسمی برای این دو شهید برگزار می‌شود، این بار نیز رسانه و سازمان‌های مرتبط به تکاپو افتادند. نظم، مدیریت و قدرت جهادی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در عرصه نبرد و سیستم اداری برای اداره کارها موجب شد که او یکی از شخصیت‌های مهم ارتش باشد؛ به‌گونه‌ای که عنوان «سیدالشهدای ارتش» در قاموس او بگنجد...  مراسم گرامیداشت سپهبد شهید علی صیاد شیرازی و ۱۱۰ فرمانده شهید نیروهای مسلح با حضور مقامات ارشد کشوری و لشکری در مسجد جهاد ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد. در این مراسم که سرلشکر سید حسن فیروزآبادی (رئیس ستاد کل نیروهای مسلح)، تعدادی از وزیران، نمایندگان مجلس و فرماندهان ارشد نظامی حضور داشتند، حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی امام‌جمعه موقت تهران در سخنانی گفت: فداکاری در همه جای دنیا موردپسند است و آنچه اکنون شاهدیم واژهٔ «سرباز گمنام» در همه دنیا مورداحترام است. در حقیقت بزرگداشت شهدا، مجلس بیعت با آن‌هاست که یک مبنا و چند پیامد دارد. از سویی نیز مراسم بزرگداشت شهیدان سپهبد علی صیاد شیرازی، سید شهیدان اهل‌قلم مرتضی آوینی، رضا چراغی و سعید یزدان‌پرست در گلزار شهدای تهران برگزار شد. این مراسم پنجشنبه، بیستم فروردین‌ماه، در سالروز شهادت مرتضی آوینی در قطعه ۲۹ گلزار شهدای بهشت‌زهرا (س) برگزاری شد. رازهای گنجینه آسمانی.  همچنین مجموعه «رازهای گنجینه آسمانی» با موضوع شناخت و معرفی تمامی افراد و شهدایی که در کتاب گنجینه آسمانی شهید آوینی به آن‌ها اشاره‌شده است به همت موسسه روایت ایثار تهیه خواهد شد.

زهره قائمی از ۱۲ سالگی آلوده نفاق شد. هنگام درگیری میلیشیای منافقین با پاسداران اسلام و انقلاب دستگیر و به ۵ سال زندان محکوم شد. سال ۱۳۶۵ با فلاکت و بدبختی به جهنم اشرف رسید. این خبیث منافق، در جریان عملیات آفتاب، چلچراغ و مرصاد علیه ایران اسلامی جنگید و مزدوری رژیم بعث عراق را کرد. خوش‌رقصی‌های او باعث شد که در شهریور سال ۱۳۹۰ زهره اخیانی مسئول اول گروهک تروریستی منافقین او را به‌عنوان هم‌ردیف مسئول اول معرفی کند. در توصیف پلیدی و پلشتی او همین بس که در دو سال آخر حضور منافقین در پادگان اشرف مسئول قرارگاه شیطان بود. کارت شناسایی یک سردبیر. کلیشه‌ای از کارت شناسایی سید اهل‌قلم در ماه‌نامهٔ «سوره». تاریخ اعتبار این کارت، ۸۰ روز پیش از شهادت آن عزیز، به پایان رسیده است. مشرق نوشت: «مجموعهٔ آثار شهید آوینی در این دوره هم از حیث کمیت، هم از جهت تنوع موضوعات و هم ازنظر عمق معنا و اصالت تفکر و شیوایی بیان اعجاب‌آور است.» همچنین آورده است: «معمولاً از سید مرتضی آوینی در زمان حیات مادی‌اش برای شرکت در جلسات نقد و بررسی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر دعوت می‌شد. در این تصاویر، آقای بازیگر (عزت‌الله انتظامی) را در کنار شهید آوینی مشاهده می‌کنید. در کنار آقا مرتضی.  به همین مناسبت نگاهی کرده بر زندگانی شهید آوینی کرده است: «معمولاً از سید مرتضی آوینی در زمان حیات مادی‌اش برای شرکت در جلسات نقد و بررسی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر دعوت می‌شد. بخشی از دست‌نوشته و سخنرانی‌های منتشرنشده امیرالشهدای نیروهای مسلح سپهبد شهید علی صیاد شیرازی که به‌صورت مستند و کاری از سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران و تدوین علیرضا مرادعلی بیگی از این بخش قابل‌ مشاهده است. در این لحظه اعتراف می‌کنم که بهترین خاطره من از محیط پربرکت جبهه‌های نبرد همانا نمازهایی بود که در جمع شما عزیزان در حسینیه‌های قرارگاه‌های عملیاتی برگزار می‌کردیم. نمازهای یومیه را به جماعت و سروقت برگزار کنیم و زمینه نزول برکات و مددهای الهی را در محیط سربازی خود فراهم‌سازیم. اخلاص در عمل داشته باشیم و کار را فقط برای خدا کنیم که به فرموده حضرت امام کار برای خدا شکست ندارد. »

علاقه مندان می توانند متن کامل این مقاله را در بخش فرهنگ پایداری مشاهده کنند.

تنظیم: هومن بهلولی