تبیان، دستیار زندگی
از اولویت های اساسی سال گذشته دفتر بهبود تغذیه، کاهش مصرف قند، نمک و چربی بود که در این ارتباط برنامه های بسیج گونه آموزشی شامل فرهنگ سازی و اطلاع رسانی اجرا شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعلام برنامه‌های وزارت بهداشت برای بهبود تغذیه جامعه


از اولویت‌های اساسی سال گذشته دفتر بهبود تغذیه، کاهش مصرف قند، نمک و چربی بود که در این ارتباط برنامه‌های بسیج‌گونه آموزشی شامل فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی اجرا شد.

بهداشت

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت محور اقدامات این دفتر در سال 93 را پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر مرتبط با تغذیه دانست و گفت: در کنار پیشگیری از این نوع بیماری‌ها، روند افزایشی اضافه‌وزن، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، فشارخون و پوکی استخوان در کشور مورد توجه جدی قرار داشت.
دکتر زهرا عبدالهی با بیان این‌که یکی از عوامل مهم خطر در بیماری‌ها، تغذیه و الگوی مصرف غذایی است، افزود: از اولویت‌های اساسی سال گذشته دفتر بهبود تغذیه، کاهش مصرف قند، نمک و چربی بود که در این ارتباط برنامه‌های بسیج‌گونه آموزشی شامل فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی اجرا شد.
وی اجرای بسیج ملی کاهش مصرف نمک را مورد اشاره قرار داد و گفت: این برنامه به مدت 45 روز در کشور اجرا شد و در همین زمینه با همکاری سازمان ملی استاندارد، سازمان غذا و دارو و انجمن صنایع غذایی در میزان نمک موجود در برخی صنایع غذایی پرمصرف مانند پنیر، رب گوجه‌فرنگی و برخی کنسروها بازنگری و استاندارد لازم اجرا شد.


کاهش نمک موجود در نان از 2.3 به 1.8 درصد

عبدالهی در ادامه افزود: در میزان نمک موجود در نان به کمک سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو بازنگری صورت گرفت و استاندارد نمک از 2.3 به 1.8 درصد در نان کاهش پیدا کرد و واحدهای نانوایی موظف به کاهش میزان نمک در نان شدند.
وی در توضیح این برنامه گفت: به این دلیل که نان قوت غالب و غذای اصلی مردم است بر روی آن متمرکز شدیم و اگر این روند اصلاح نمی‌شد، مقدار قابل‌توجهی نمک در بدن مردم وجود داشت که برای سلامتی زیان‌آور است.
وی همچنین از اصلاح الگوی مصرف روغن‌ها و چربی‌ها خبر داد و گفت: استاندارد روغن به لحاظ میزان اسید چرب ترانس و اسید چرب اشباع بازنگری شد.
عبدالهی افزود: از طریق کارگروه تخصصی تغذیه و امنیت غذایی که زیرمجموعه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی است، توانستیم مصوبه شورای عالی سلامت برای کاهش اسید چرب ترانس به کمتر از 2 درصد و کاهش اسید چرب اشباع را بگیریم.


کاهش واردات روغن پالم به کشور
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تأکید کرد: طی چند سال گذشته میزان واردات روغن پالم به دلیل ارزان بودن قیمت آن افزایش پیدا کرده بود و سهم این روغن در روغن‌های خوراکی زیاد بود. از طرفی به دلیل اینکه وجود اسیدهای چرب اشباع بالا، سلامت مردم را به خطر می‌انداخت در همین راستا از طریق شورای عالی سلامت و امنیت غذایی واردات روغن پالم کاهش یافت و میزان واردات آن در سال 93 از 70 به 30 درصد کاهش یافت و قرار بر این است که در سال جاری واردات آن به 15 و در سال آینده به کمتر از 10 درصد برسد.

مکمل یاری با ویتامین د

مرحله اول غنی‌سازی آرد با ویتامین D امسال اجرا می‌شود
عبدالهی اظهار کرد: بر اساس نتایج بررسی‌های ملی انجام شده، پیشگیری و کنترل کمبود ریزمغذی‌ها به‌ویژه کمبود ویتامین D موردتوجه قرار گرفت. در همین زمینه مکمل‌یاری گروه‌های سنی با ویتامین D را آغاز کردیم و دختران دبیرستانی تحت پوشش برنامه مکمل یاری ویتامین D قرار گرفتند که این طرح در 30 دانشگاه علوم پزشکی کشور انجام شد و در سال جاری نیز این برنامه برای کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی و برای دانش آموزان دختر و پسر در نظر گرفته شده است.


غنی‌سازی آرد با همکاری انستیتو تغذیه
عبدالهی گفت: علاوه بر مکمل‌یاری ویتامین D، توانستیم غنی‌سازی آرد با این ویتامین را به‌صورت آزمایشی با کمک انستیتو تحقیقات تغذیه انجام دهیم چون یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت برطرف کردن کمبود این ویتامین، اضافه کردن آن به آرد است.
وی ادامه داد: مطالعات پایلوت در این خصوص انجام و نان غنی‌شده با این ویتامین تولید شد که با توجه به انجام مطالعات اثربخشی آن، فاز اول این برنامه در سال 94 اجرا می‌شود.
وی گفت: پروژه مکمل‌یاری "روی" را برای کوکان زیر 2 سال به‌صورت آزمایشی در یک دانشگاه آغاز کردیم و امیدواریم با توجه به نتایج آن، در سال 94، پروتکل مکمل یاری "روی" برای این کودکان داشته باشیم.
عبدالهی با بیان اینکه این طرح در هیچ‌یک از کشورهای مدیترانه شرقی انجام نشده است، گفت: در صورت موفقیت در اجرای این طرح، دستورالعمل این برنامه را برای سازمان بهداشت جهانی می‌فرستیم تا در این زمینه الگوی دیگر کشورها قرار گیرد.
عبدالهی تصریح کرد: در سال 93 با همکاری وزارت آموزش و پرورش لیست اقلام مجاز و غیرمجاز برای بوفه مدارس با نگاه بر NCD و تأکید بر کاهش مصرف قند، نمک و چربی بازنگری شد و در قالب تفاهم‌نامه مشترک بین وزارت بهداشت و وزارت آموزش‌وپرورش به مدارس ابلاغ شد.


چاپ کتاب تغذیه در سنین کودکی
وی تهیه و چاپ کتاب تغذیه در سنین مدرسه را از دیگر برنامه‌های مشترک با وزارت آموزش‌وپرورش دانست و بیان کرد: پس از تهیه و تدوین این کتاب، توانستیم کارگاه‌های کشوری برای کارشناسان و مراقبان بهداشت مدارس بگذاریم تا آموزش‌ها شروع شود و هدف آن، آموزش معلمان و دانش آموزان با تغذیه صحیح بود.
دبیر کمیته امنیت غذا و تغذیه در تدوین نقشه نظام سلامت در افق 1404 خاطرنشان کرد: با توجه به مطالعات انجام‌شده به این نتیجه رسیدیم که میزان ید ادرار در زنان باردار کمتر از مقدار مناسب است و کمیته کشوری پیشگیری از کمبود ید و رسیدگی به مشکلات نمک‌های خوراکی و نمک‌های یددار تشکیل شد که یکی از دستاوردهای این کمیته، دستورالعمل و بخشنامه برنامه مکمل‌یاری ید برای زنان باردار بود که طی آن زنان باردار بین 100 تا 150 میکروگرم ید دریافت می‌کنند و قرار شد مولتی ویتامینرال که زنان باردار دریافت می‌کنند، حتماً حاوی ید باشد.

پروژه مکمل‌یاری "روی" را برای کوکان زیر 2 سال به‌صورت آزمایشی در یک دانشگاه آغاز کردیم و امیدواریم با توجه به نتایج آن، در سال 94، پروتکل مکمل یاری "روی" برای این کودکان داشته باشیم


عبدالهی در ادامه سخنان خود افزود: با هماهنگی سازمان غذا و دارو مقرر شد که تولید مکمل اسیدفولیک همراه با 150 میکروگرم ید در کشور انجام شود تا مشکل کمبود ید در مادران و همچنین هایپوتیروئیدی مادرزادی را در نوزادان که بخشی از آن به کمبود ید بازمی‌گردد را کنترل کنیم. همچنین طبق درخواست دفتر بهبود تغذیه قرار است که همه مولتی ویتامینرال‌هایی در کشور تولید می‌شود حاوی 150 میکروگرم ید باشند.
وی تأکید کرد: در بحث تغذیه نوزادان بخشنامه مصرف قطره ویتامین A و D که پیش‌تر نیز موجود بود و این قطره از 15 روزه‌گی به نوزاد داده می‌شد، بازنگری و قرار بر این شد که این قطره از روز سوم تا پنجم تولد به کودک داده شود و بخشنامه آن تهیه و به کل کشور ابلاغ شد.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تدوین راهنمای کشوری پیشگیری و مدیریت اضافه‌وزن و چاقی در کودکان کمتر از 5 سال را نیز یکی از اقدامات دیگر در بحث تغذیه کودکان عنوان کرد و اظهار داشت: این طرح به‌صورت آزمایشی در 8 دانشگاه علوم پزشکی کشور آغاز شده است.
وی در پایان یادآور شد: راهنمای پیشگیری و مدیریت اضافه‌وزن و چاقی در کودکان سنین مدرسه با کمک انستیتو تحقیقات تغذیه به‌صورت آزمایشی در یک دانشگاه انجام شد. هدف از اجرای این طرح این است که در سال 94 در سیستم بهداشتی، برنامه پیشگیری و مدیریت اضافه‌وزن و چاقی را اجرا کنیم.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع: وب‌دا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.