تبیان، دستیار زندگی
25 فروردین ماه 1366 بود و تازه چند روزی بود بهار جامعه نو بر تن ایران اسلامی کشیده بود که رزمندگان با عملیات فتح پنج در منطقه چوارته و ماووت واقع در استان سلیمایه عراق، عملیات نصر یک در منطقه غرب بانه یورش نظامی را در پاسخ به حملات عراق آغاز کرد. همچنین د
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از نصر یک تا فتح پنج با محور شوش25 فروردین‌ماه 1366 بود و تازه چند روزی بود بهار جامعه نو بر تن ایران اسلامی کشیده بود که رزمندگان با عملیات فتح پنج در منطقه چوارته و ماووت واقع در استان سلیمایه عراق، عملیات نصر یک در منطقه غرب بانه یورش نظامی را در پاسخ به حملات عراق آغاز کرد. همچنین در همین روز از سال 1360 عملیات شوش در محورشوش آغاز شد.

از نصر یک تا فتح پنج با محور شوش

گذری بر فتح پنج
عملیات فتح پنج در 25 فروردین سال 1366 در داخل خاک عراق و باهدف کنترل جاده چوارته ـ بسن، توسط رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران صورت گرفت.
این عملیات با رمز یا صاحب‌الزمان (عج) در منطقه هزار قله (در غرب بانه داخل خاک عراق) با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انجام شد.
 
نگاهی به نصر یک
نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌منظور کنترل راه ارتباطی «چوارتا- بسن» عراق در جبهه شمالی و غرب شهر «بانه» کردستان ایران، در 25 فروردین‌ماه 1366 و هنگامی‌که سوز و سرمای زمستان و برف بر هوای منطقه حکم‌فرما بود، دست به یک حمله نفوذی زدند.
این تک با رمز یا صاحب‌الزمان (عج) ادرکنی آغاز شد و طی آن بلندی‌های «کوخ نم‌نم» و یال ارتباطی میان بلندی‌های «سورکوه» و بسن و پاسگاه «سوردیزه» و بسن عراق در زمینی به گستره 100 کیلومترمربع آزاد و تعداد 590 تن از نیروهای پیاده و کماندوی دشمن کشته، زخمی و اسیر شدند.
همچنین مقداری سلاح سبک و نیمه سنگین و مهمات به غنیمت رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.
با قرار گرفتن سلسله عملیات محدود و گسترده برون‌مرزی در دستور کار فرماندهان جبهه شمالی جنگ و همچنین همکاری و بهره‌گیری از توان جنگندگی معارضان کرد عراقی - به دلیل اهداف مشترک- عملیات نامنظم و گسترده «فتح 5» در منطقه عملیاتی «چوارتا» و «ماووت» در شمال استان «سلیمانیه» عراق و همزمان با عملیات «کربلای 10» در غرب ماووت به اجرا گذاشته شد.

از نصر یک تا فتح پنج با محور شوش

ساعت 1 و 47 دقیقه بامداد روز 25 فروردین‌ماه 1366 و هنگامی‌که هنوز سپیدی برف و سوز و سرمای زمستان سال پیش‌بر هوای آن منطقه کوهستانی مستولی بود، نیروهای تحت امر قرارگاه «رمضان» و گروه انبوهی از معارضان کرد عراقی با رمز «یا صاحب‌الزمان (عج) ادرکنی» حمله را آغاز کردند.
در همان لحظات نخست سرعت عمل و گستردگی تهاجم نیروهای ایرانی سبب غافلگیری و انهدام توان رزمی دشمن شد، به‌گونه‌ای که پس از گذشت چند ساعت از آغاز عملیات و با طلوع سپیده صبحگاهی، تمام نقاط موردنظر به تصرف نیروهای خودی درآمدند، اما به دلیل ناتوانی نیروهای نامنظم برای دفع پاتک‌های سنگین عراق و عدم اتصال نقاط آزادشده به خطوط نیروهای پدافندی خودی، به‌تدریج دشمن همه مواضع ازدست‌داده خود را بازپس‌گیری کرد.

درعین‌حال طی این عملیات، علاوه بر انهدام مراکز نظامی عراق، دکل تلویزیون سلیمانیه و پایگاه‌های عراقی مستقر در اطراف «سورقلات» نابود شد و مقر لشکر 27 از سپاه یکم عراق موردحمله قرار گرفت.

هنوز سپیدی برف و سوز و سرمای زمستان سال پیش‌بر هوای آن منطقه کوهستانی مستولی بود، نیروهای تحت امر قرارگاه «رمضان» و گروه انبوهی از معارضان کرد عراقی با رمز «یا صاحب‌الزمان (عج) ادرکنی» حمله را آغاز کردند


تعداد 1500 نفر از قوای دشمن کشته و زخمی شده یا به اسارت نیروهای خودی درآمدند و مقدار قابل‌توجهی سلاح و مهمات دشمن به غنیمت گرفته شد.
عدم موفقیت کامل نیروهای خودی در این عملیات، از ناهماهنگی نیروهای عمل‌کننده منظم و نامنظم- که از دو جهت متقابل به مواضع دشمن در ارتفاعات حمله برده بودند- ناشی شد.

از نصر یک تا فتح پنج با محور شوش

محوریت شوش
عملیات محدود در محور شوش دانیال محدود توسط نیروهای سپاه و با کمک تعدادی از نیروهای ارتش در فروردین 1360 در منطقه عمومی شوش دانیال صورت پذیرفت. در این حمله 3 دستگاه تانک و نفربر و یک دستگاه چرخ‌بال عراقی منهدم شد و تعداد 244 تن از نیروهای دشمن کشته، زخمی و اسیر شدند. در این عملیات 15 تن از نیروهای خودی نیز به شهادت رسیدند.
گفتنی است که منابع حاضر سال اجرایی این عملیات در مورخ متفاوت از 61،1360 و 66 بیان کرده‌اند.

فرآوری: سامیه امینی
بخش پایداری تبیان


منابع: سایت: شهید آوینی/عاشورا/یاران رضا/فاتحان
مطالب مرتبط:
  یا اباعبدالله در دربندی‎خان

سوم اسفندماه شاهد بر سه عملیات

 عملیات انحرافی موفق