تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی با هدف جایگزین کردن نوشیدنی های سالم به جای نوشابه های گازدار، نوشیدنی هایی جدید از محصولات کشاورزی همچون پسته، لبو، فندق، گردو و مانند آن ابداع کرده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نوشیدنی‌های جدید در کشور: نوشابه‌های پسته، فندق و گردو


پژوهشگران مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی با هدف جایگزین کردن نوشیدنی‌های سالم به‌جای نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌هایی جدید از محصولات کشاورزی همچون پسته، لبو، فندق، گردو و مانند آن ابداع کرده‌اند.

آب چغندر

متخصصان علم تغذیه مصرف ۱/۵ تا ۲/۵ لیتر مایعات در روز را برای بزرگسالان توصیه می‌کنند و معتقدند افرادی که در نواحی گرمسیر زندگی می‌کنند یا فعالیت شدید بدنی دارند باید مایعات بیشتری بنوشند. در این حال، اگرچه نوشابه‌های گازدار همچنان محبوب‌ترین نوشیدنی در میان عامه مردم هستند اما نوشیدنی‌های طبیعی یکی از بهترین جایگزین‌ها برای نوشابه گازدار رایج است و از نظر بهداشتی و ارزش غذایی بالاتر از نوشابه گازدار است.

در دهه‌های اخیر به‌موازات افزایش میزان آگاهی‌های بهداشتی عمومی و اهمیت یافتن مسئله حفظ سلامت، به‌ویژه در جوامع صنعتی، مصرف سرانه انواع نوشیدنی‌های طبیعی نیز به‌طور مرتب افزایش یافته است.  استفاده از این نوع نوشیدنی‌ها برای مصرف‌کننده بسیار راحت‌تر بوده، ضمن قابلیت دسترسی در تمام زمان‌ها و مکان‌ها، ماندگاری بیشتری نیز دارد.


در راستای این تغییر ذائقه، تولید و ترویج مصرف نوشیدنی‌هایی به‌دست‌آمده از پسته، گردو، فندق، بادام، عناب، چغندر لبویی و غیره که اخیراً و برای اولین بار توسط محققان موسسه تحقیقات فنی و مهندسی در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی ارائه شده است می‌تواند تحولی در تولید محصولات سالم با ارزش‌های فراویژه (غذا-دارو) به‌حساب بیاید.


هم‌اکنون و در راستای انجام تحقیقات کاربردی مصوب موسسه، چهار محصول نوشیدنی گردو، پسته، فندق و نوشیدنی چغندر قرمز (لبویی) با قابلیت پذیرش و ماندگاری بالا تولید شده و دانش فنی آن مورد تأیید علمی و فنی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران قرار گرفته است. پسته، گردو و فندق در رژیم غذایی به‌عنوان مغزها از ارزش تغذیه‌ای بسیار بالایی برخوردار هستند.


به گفته محققان متأسفانه اکثر تحقیقات بر روی این محصولات بر بسته‌بندی تکیه دارد و تنوع در تولید محصولات جدید با استفاده از محصولات تازه یا خشک بسیار اندک است. هم‌چنین در سال‌های اخیر شاهد یک رکود و ایستایی در صنعت نوشیدنی‌ها بوده‌ایم. تولید و مصرف نوشیدنی از مغزها علاوه بر رفع مشکلات مذکور به دلیل دارا بودن بسیاری از املاح و ریزمغذی‌ها به‌ویژه آهن، خون‌ساز بوده، سبب تقویت ذهن و تقویت معده می‌شود از طرف دیگر حاوی آنتی‌اکسیدان، ویتامین و غیره بوده که در کل از ارزش تغذیه‌ای بالایی برخوردار است. علاوه بر این استفاده از نوشیدنی مغزها در برخی سنین به‌ویژه کودکان و نوجوانان علاوه بر جذابیت و پذیرش بهتر، مکمل خوبی در رژیم غذایی آن‌ها خواهد بود.

هم‌اکنون و در راستای انجام تحقیقات کاربردی مصوب موسسه، چهار محصول نوشیدنی گردو، پسته، فندق و نوشیدنی چغندر قرمز (لبویی) با قابلیت پذیرش و ماندگاری بالا تولید شده و دانش فنی آن مورد تأیید علمی و فنی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران قرار گرفته است

برای تولید این محصولات می‌توان از مواد اولیه ارزان‌قیمت (با ارزش بازارپسندی کمتر در مقایسه با محصول درجه‌یک و صادراتی) استفاده کرد که ضمن اقتصادی بودن تولید از بخش عظیمی از ضایعات کشاورزی نیز جلوگیری خواهد شد. در واقع این محصولات پاسخی برای رفع محدودیت‌ها و در دسترس ساختن مواد غذایی باارزش است که می‌توان در آن از مکمل‌های غذایی و ویتامین‌ها نیز به‌عنوان افزودنی استفاده کرد.


چغندر قرمز نیز از جمله محصولات کشاورزی است که کاربرد صنعتی ندارد و تنها به شکل بخارپز مصرف می‌شود. این ترکیب از ارزش غذایی فوق‌العاده زیادی برخوردار است. رنگ قرمز در این محصول به دلیل وجود رنگ‌دانه آنتوسیانین است که به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی، از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند. هم‌چنین مصرف روزانه این نوشیدنی سبب کاهش فشارخون و سلامت مغز می‌شود. علاوه بر این با استفاده از سبزیجات مکمل در فرمولاسیون به‌منظور ارتقاء طعم و مزه، ارزش غذایی آن نیز بیش‌ازپیش ارتقاء یافته است.


سالیانه مقدار بسیار بالایی از این محصول کشاورزی با ارزش برداشت می‌شود که به دلیل حضور رنگ‌دانه قرمز، نمی‌تواند وارد خطوط استخراج قند در صنعت شود و مصرف آن محدود است. به همین دلیل تولید نوشیدنی از چغندر قرمز علاوه بر توسعه صنایع تبدیلی آن پاسخی برای رفع محدودیت‌ها و در دسترس کردن مواد غذایی باارزش است که می‌تواند این محصول کشاورزی را که مصرف آن در تمامی فصول امکان‌پذیر نیست به محصولی تبدیل کرد که در مصرف آن محدودیتی ندارد و نوشیدن آن، انسان را از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها ایمن می‌سازد.
این دسته از نوشیدنی‌ها به دلیل تحمل فرآیند حرارتی (سالم‌سازی) از ماندگاری بالایی برخوردارند و قابلیت بسته‌بندی در وزن‌ها و حجم‌های متفاوتی را دارا هستند.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط:
تولید نوشیدنی بر مبنای حدیث رضوی
کافی گز، نوشیدنی ایرانی
چای ساده بنوشیم یا چای عطری؟ 
5 باور رایج درباره‌ی شیرهای با ماندگاری بالا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.