تبیان، دستیار زندگی
بررسی ها نشان می دهد عربستان سالیانه از حضور حجاج ایرانی حداقل یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب می کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عربستان از حجاج ایرانی چقدر پول در می آورد؟


بررسی ها نشان می دهد عربستان سالیانه از حضور حجاج ایرانی حداقل یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب می کند.
ایران و عربستان

سهم میانگین ایران برای اعزام به حج عمره سالیانه ۵۰۰ هزار تومان برآورد شده است. براین اساس سالیانه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد تنها از محل اعزام حجاج ایرانی به خزانه عربستان واریز می شود. در همین حال سایت صدای اقتصاد در گزارشی به بررسی درآمدهای عربستان از محل اعزام حجاج ایرانی پرداخته است. در این گزارش آمده است: در ماه های گذشته روابط ایران و عربستان به دلایل مختلف از جمله کارشکنی عربستان در اوپک و پایین نگهداشتن قیمت نفت و حمله نظامی عربستان به یمن رو به تیرگی رفته است و حادثه تعرض به دو نوجوان ایرانی در این کشور در هفته گذشته تیر خلاصی بر روابط زد؛ اما در این میان بحثی که در روزهای گذشته مطرح شده تحریم عربستان و تحریم حج است؛ موضوعی که از سوی تعدادی از مراجع، روحانیون ، نمایندگان مجلس، رسانه ها و بسیاری از کاربران در شبکه های اجتماعی مطرح شده است و هر لحظه به تعداد حامیان آن افزوده می شود.

بررسی ها نشان می دهد تا سال ۲۰۱۰ میزان درآمد عربستان از محل حج، ۹۰ هزار میلیارد تومان بوده است. براین اساس سهم ایران از درآمد حج عربستان کمی بیش از یک درصد است. با این حال طی روزهای گذشته بسیاری به خصوص کاربران شبکه های اجتماعی این روزها معتقدند ایران بهتر است باتوجه به اتفاقاتی که افتاده است حداقل اعزام حجاج برای حج عمره را متوقف و تحریم کند تا کشورعربستان در سیاست های خود و عملکردش نسبت به ایران تجدید نظر کند. اما در این بین سوالی که مطرح می شود این است که حجاج اعزامی ایران به عمره و حج واجب سالانه چقدر درآمد برای کشور عربستان به همراه دارند؟

براساس آمارهای رسمی سازمان حج و زیارت که مدتی قبل هم رئیس این سازمان در مصاحبه ای آن ها را دوباره مورد تایید قرار داد، به صورت میانگین در سال های گذشته ۵۰۰ هزار نفر ایرانی هر سال به سفر حج عمره رفته و ۱۰۰ هزار نفر نیز به حج واجب مشرف شده اند و این اعداد یعنی سالانه حدود ۶۰۰ هزار نفر از ایران راهی خانه خدا می شوند تا در مراسم حج عمره و حج واجب شرکت کنند؛ زائرانی که سالانه درآمد بسیار زیادی برای این کشور به همراه دارند.

براساس آمارها و ارقام اعلام شده از سوی سازمان حج و زیارت هم اکنون قیمت اعزام حجاج به حج عمره بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد و قیمت امتیاز اعزام زائران به حج واجب هم ۹ میلیون و تومان تا ۱۲ میلیون و ۷۰۰ تومان است که قیمت ها باتوجه به نوع خدمات، هتل و.... متفاوت است.

اگر به این عدد میزان درآمد کشور عربستان از اعزام حجاج واجب ایرانی را هم اضافه کنیم در مجموع به درآمدی بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان خواهیم رسید. درآمدی که شاید اعداد آن در مقایسه با درآمدهای نفتی عربستان چندان نباشد اما در مقایسه با خود عدد نسبتا بزرگ است

اما در این میان باتوجه به اعداد بالا با یک ضرب و جمع می توان تا حدودی به درآمد کشور عربستان از سفر زائران ایرانی پی برد. اگر سالانه عدد میانگین اعزام ایرانی ها به حج عمره یعنی ۵۰۰ هزار نفر را در عدد ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان ( میانگین عدد یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ۲ میلون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه سفر عمره) ضرب کنیم به عدد یک هزار و ۱۲۵ میلیارد تومان می رسیم که در واقع گردش مالی اعزام زائران و پول ثبت نام آن ها برای حج عمره است. اعدادی که تقریبا بیش از ۷۰ درصد آن یعنی ۷۸۷ میلیارد تومان آن به جیب سعودی ها می رود. زیرا علاوه بر هتل و برگزاری و.... آن ها ۵۰ درصد اعزام مسافران را نیز با پروازهای خود در قرار دادها برعهده گرفته اند.

حالا اگر به این عدد میزان درآمد کشور عربستان از اعزام حجاج واجب ایرانی را هم اضافه کنیم در مجموع به درآمدی بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان خواهیم رسید. درآمدی که شاید اعداد آن در مقایسه با درآمدهای نفتی عربستان چندان نباشد اما در مقایسه با خود عدد نسبتا بزرگ است، عددی که باید به آن میزان مخارج حجاج و پولی که در این کشور هزینه می کنند را نیز اضافه کرد. اما در این میان و با همه این ها باید دید ایران اقدامی برای تحریم حج عمره و واجب و لغو اعزام زائران به عربستان انجام خواهد داد.

براساس آمارهای سازمان حج و زیارت در شرایط کنونی ۸ میلیون نفر در نوبت حج عمره و ۱.۵ میلیون نفر در نوبت حج واجب هستند که براساس پیش بینی ها و در صورت مساعد بودن شرایط به ترتیب در ۱۶ سال و ۱۰ سال آینده به مکه مکرمه اعزام خواهند شد. مسئولان ایرانی سازمان حج و زیارت این روزها در شرایطی در وضعیت تصمیم گیری برای لغو پروازها و تحرم سفر حج قرار گرفته اند که پیش از این نیز یک بار اعزام زائران ایران به مکه در سال ۱۳۶۷ و بعد از حمله به زائران ایرانی و شهادت تعدادی از زائران در عربستان لغو شده بود.

بخش اقتصاد تبیان


منبع: الف