تبیان، دستیار زندگی
معرفی کتابهایی برای کودکان و نوجوانان با عناوین: «مهمترین روز زندگی لی لی»، «98 قصه ساده برای کودکان» و «قصه های نامور».
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین کتاب به انتخاب والدین

معرفی کتابهایی برای کودکان و نوجوانان با عناوین: «مهمترین روز زندگی لی‌لی»،  «98 قصه ساده برای کودکان» و «قصه های نامور».

فرآوری: زهره سمیعی- بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
قصه

کتاب «مهمترین روز زندگی لی‌لی» با نویسندگی و تصویرگری کوین هنکس و ترجمه محبوبه نجف‌خانی هشتمین جلد از مجموعه «محله موش‌ها» است که برای کودکان گروه سنی «الف و ب» منتشر شده است.
 
کتاب «مهمترین روز زندگی لی‌لی» توانسته جوایز متعددی را به خود اختصاص دهد که از آن جمله می‌توان به جایزه پرفروش‌ترین کتاب کودک نیویورک تایمز 2006، کتاب برجسته به انتخاب انجمن کتابخانه‌های آمریکا، بهترین کتاب به انتخاب والدین و بهترین کتاب سال اسکول لایبرری ژورنال اشاره کرد.
 
در این کتاب ماجرای بچه موشی به نام «لی‌لی» بیان می‌شود که قرار است به جشن عروسی معلم مورد علاقه‌اش برود. همه بچه‌های کلاس در این جشن دعوت هستند و بزرگ‌ترین آرزوی لی‌لی این است که ساقدوش عروس شود. اما آقای معلم به او خبر می‌دهد که قرار است خواهرزاده خودش ساقدوش شود. لی‌لی ناراحت می‌شود اما امیدش را از دست نمی‌دهد و هر روز تمرین می‌کند تا اینکه در جشن عروسی اتفاقی می‌افتد که لی‌لی اصلا انتظارش را ندارد...
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «بعدازظهر همان روز نوبت آقای اسلینگر بود که در زنگ تفریح مواظب بچه‌ها باشد. لی‌لی از چمن‌های کنار زمین بازی یک دسته علف کند و بعد علف‌ها را دو دستی جلویش گرفت و از جلوی آقای اسلینگر خیلی آرام و آهسته آن قدر از این سر به آن سر حیاط رفت و برگشت تا زنگ خورد...»
 
«یک اسم بی‌نظیر»، «ومبرلی نگران» و «شیلای شجاع» برخی از دیگر عناوین این مجموعه است.
 
انتشارات آفرینگان، کتاب «مهمترین روز زندگی لی‌لی» را در قالب 32 صفحه مصور رنگی با شمارگان هزار و 650 نسخه و بهای 70 هزار ریال منتشر کرده است.

قصه

«98 قصه ساده برای کودکان»

کتاب حاضر شامل مجموعه داستان های کوتاه عربی است که برخی از آنها به صورت قصه و حکایت در لابلای برگ های متون کهن فارسی و عربی پراکنده اند و برخی هم به نوع دیگری روایت شده و جنبه های فرهنگ عامه یافته اند.

در مجموع این کتاب که مخاطبان اصلی آن کودکان و نوجوانان هستند، شامل داستان هایی یکدست و خواندنی است و هر یک از این حکایات نکته ای اخلاقی در خود نهفته دارد که برخاسته از فرهنگ ایرانی ـ اسلامی است و در قالب داستانی دلنشین به نسل های آینده انتقال یافته است.

موش پرکار، روباه و باغ، تاجر جزیره، سه ماهی، زنجیر، دخترک شیرفروش، سالم و اسبش، درون کیسه، معاملة پرسود، تاجر امانتدار، هدیه، عصای قاضی، شنل قرمزی، سیندرلا، کلاغ تشنه، خیاط پهلوان، دلقک غمگین، طاووس مغرور، درخت مرموز، ملخ و مورچه، کمک به دیگران، شیر و قاطر، کوههای سخنگو، الاغ و گاو و ... عناوین قصه های این کتاب است.

یکی از نکات قابل تأمل کتاب این است که نویسنده سعی کرده با زبانی ساده و قابل فهم و از طریق ادبیات مسائل مختلف عالم هستی را به کودکان نشان داده و با گسترش دید و تخیُِل آنان، قدرت تفکر و سازندگی را در کودکان پرورش دهد.

چاپ چهارم این اثر در 264 صفحه مصور با قیمت 11000 تومان در شمارگان یک هزار نسخه از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقمندان داستان های کوتاه قرار گرفته است.

قصه

«نامه‌ی ‌نامور»

مجموعه‌ داستان‌های شاهنامه‌ با عنوان «نامه‌ی ‌نامور» در 12 جلد از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تجدید چاپ شد.

این مجموعه سال گذشته برای نخستین بار در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برای علاقه‌مندان داستان‌های حماسی عرضه شد.

«نامه‌ی ‌نامور»، داستان‌های شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر و حماسه‌سرای قرن چهارم را با نثری ساده و امروزی برای نوجوانان روایت می‌کند.

«رستم و سهراب» نوشته جعفر ابراهیمی(شاهد) و تصویرگری کمال طباطبایی، «بیژن و منیژه» و «بازی اهریمن» به نویسندگی سوسن طاقدیس و تصویرگری محرم اسلام‌نژاد و نازنین عباسی، «رستم و اکوان دیو» نوشته افسانه شعبان‌نژاد و تصویرگری سحر حقگو، «داستان فرود» کاری از اسدالله شعبانی و تصویرگری راهله برخورداری و «رستم و اسفندیار» نوشته مرجان فولادوند و تصویرگری پژمان رحیمی‌زاده عنوان‌های شش جلد از کتاب‌های این مجموعه است.

همچنین «زال وسیمرغ» و «زال و رودابه» به نویسندگی مصطفی رحماندوست و تصویرگری مانلی منوچهری و عاطفه ملکی‌جو، «رویای گردآفرید» نوشته مینو کریم‌زاده و تصویرگری عطیه بزرگ‌سهرابی، «سیاوش» اثر آتوسا صالحی و تصویرگری عطیه مرکزی، «هفت خوان و هفت رزم» به نویسندگی زهره پریرخ و تصویرگری نیلوفر میرمحمدی و «خوان هشتم» نوشته محمود پور وهاب و تصویرگری گلریز گرگانی از دیگر کتاب‌های این مجموعه به شمار می‌رود.

«نامه‌ی ‌نامور» برای گروه سنی «د» (دوره اول متوسطه) از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قطع رحلی و با جلد سخت به چاپ رسیده است. هر یک از کتاب‌های این مجموعه با قیمت 7200 تا 9200 تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.


منابع:
ایبنا
انتشارات سروش
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان