تبیان، دستیار زندگی
اراک اوباما در پاسخ به سوالی درباره سخنان دو روز قبل مقام معظم رهبری هم ابراز داشت: هنوز کاری انجام نشده است و آنچه که بدان رسیده ایم یک چارچوب سیاسی است که راستی آزمایی بی سابقه ای فراهم کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش‌اوبامابه‌سخنان رهبرانقلاب


باراک اوباما در پاسخ به سوالی درباره سخنان دو روز قبل مقام معظم رهبری هم ابراز داشت: هنوز کاری انجام نشده است و آنچه که بدان رسیده‌ایم یک چارچوب سیاسی است که راستی آزمایی بی سابقه ای فراهم کرد.
اوباما

باراک اوباما در سخنانی در حاشیه نشست سران قاره آمریکا از تبدیل مذاکرات هسته‌ای با ایران به دعواى سیاسی توسط جمهورى خواهان در کنگره انتقاد کرد و گفت: این مسئله باید متوقف شود چرا که این امری مسئله ساز است و حزب گرایی تمام مرزها را در آمریکا درنوردیده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از نظرش راه حل دیپلماتیک بهترین مسیر برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، ابراز داشت که از اینکه برخی از رهبران ایران از برخی بندهای توافق انتقاد می‌کنند متعجب نشده است.

باراک اوباما در پاسخ به سوالی درباره سخنان دو روز قبل مقام معظم رهبری هم ابراز داشت: هنوز کاری انجام نشده است و آنچه که بدان رسیده‌ایم یک چارچوب سیاسی است که راستی آزمایی بی سابقه ای فراهم کرد.

وی افزود: این چارچوب مسیر ایران برای رسیدن به بمب هسته‌ای را می بندد و در مقابل آن تحریم‌ها به صورت مرحله به مرحله‌ برداشته می‌شود و با تخلف آنها دوباره اعمال می‌شوند.

این مسئله باید متوقف شود چرا که این امری مسئله ساز است و حزب گرایی تمام مرزها را در آمریکا درنوردیده است.

اوباما با دفاع از متن بیانیه لوزان تصریح کرد: «آنچه که ما به آن رسیدیم یک چارچوب برای راست آزمایی بی‌سابقه در ایران طی دو دهه ی آینده است که به شکل مهمی سانتریفیوژهای ایران را کاهش می دهد و روند دستیابی ایران به سلاح هسته ای را می بندد و در مقابل آن خواستار برداشتن تحریم ها به شیوه ای مرحله ای می شود و به ما اجازه می دهد تا اگر ایران توافقنامه را نقض کند دوباره آنها را اعمال کنیم.»

وی با اشاره به اینکه آمریکا ظرفیت بازگشت سریع تحریمها را در صورت شکسته شدن هرگونه توافق، حفظ می‌کند، ابراز داشت که احتمال موفقیت مسیر دیپلماتیک بیشتر از احتمال موفقیت حفظ تحریم های کنونی یا اعمال تحریم های اضافی است و حتی از رویکرد نظامی نیز موفقتر است.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه این نشست خبری در پاناما از هیلاری کلینتون شاخص ترین نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دفاع کرد و وی را گزینه ممتاز برای ریاست جمهوری کشورش دانست.

تاکید روانچی بر لغو تحریم‌ها در ابتدای توافق

رئیس کمیسیون گردشگری مجلس فدرال آلمان که در راس یک هیئت پارلمانی به تهران سفر کرده است، با مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار رئیس کمیسیون گردشگری پارلمان، ضمن ابراز خرسندی از سفر به تهران، هدف از این سفر آشنایی با صنعت گردشگری در ایران وتلاش برای افزایش سفر گردشگران آلمانی و اروپایی به ایران یاد کرد.

وی با بیان اینکه، ایران یک مقصد جذاب برای گردشگران آلمانی محسوب می گردد، اعلام آمادگی نمود که زمینه های لازم جهت تقویت زیر ساخت‌های ایران در حوزه گردشگری را فراهم نماید.

در این دیدار تخت روانچی با اشاره به روابط تاریخی و سنتی بین دو کشور، آمادگی جمهوری اسلامی ایران نسبت به گسترش همه جانبه روابط بین دو کشور و به ویژه در حوزه گردشگری را اعلام نمود.

وی افزایش ۵۰ درصد حجم گردشگران آلمانی به ایران در یکسال گذشته را نشانه مثبتی در این خصوص تلقی و از مشارکت شرکتهای آلمانی در تقویت زیر ساخت‌های گردشگری در ایران استقبال نمود.

همچنین معاون اروپا آمریکای وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال طرف آلمانی در خصوص مذاکرات هسته‌ای مواضع کشورمان را تشریح و بر لغو تحریم‌ها در ابتدای اجرای توافق جامع تاکید نمود.

فرآوری: رضوانی
بخش سیاست تبیان


منباع: جهان نیوز /الف

 

مطالب مرتبط:

نظر شما درباره تفاهم؟

در خواست عجیب نتانیاهو برای توافق!

 تاکید آمریکا بر رفع مرحله‌ای تحریم ها