تبیان، دستیار زندگی
آیا شما هم جزء والدینی هستید که ناخواسته و گاه از روی آگاهی فرزندتان را با عنوان خاصی خطاب کرده اید تا مثلا تلاش او برای موفقیت در دروس افزایش یابد؟! ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روش های درسخوان شدن(2)

مدرسه

از نام گذاری پرهیز کنید

آیا شما هم جزء والدینی هستید که ناخواسته و گاه از روی آگاهی فرزندتان را با عنوان خاصی خطاب کرده‌اید تا مثلا تلاش او برای موفقیت در دروس افزایش یابد؟! اینکه قصد شما چه بوده است مهم نیست. مهم این است که خطاب کردن دانش آموز با عناوینی نظیر «تنبل» یا «خنگ» نه تنها در بهبود عملکرد او هیچ تاثیری ندارد، بلکه شدیدا موجب کاهش اعتماد به نفس او‌ می‌‌شود. لازم نیست با دیدن هر کسی فرزندتان را برای او توصیف کنید.

جملاتی نظیر «فرزندم خیلی دیر یاد می‌گیرد»، «او خیلی خجالتی است»، «مشکلت چیست؟ چرا نمی‌‌توانی این جمله را یادبگیری؟» یا «تو به درد نخور هستی» همگی آثار تخریبی شدیدی بر دانش آموز دارند و تنها نتیجه بیان آن ها، بدتر شدن عملکرد دانش آموز است. جالب است بدانید که با به کار بردن عباراتی نظیر «خجالتی»، دانش آموز اتفاقا خجالتی‌‌‌تر‌ می‌‌شود.
 

از مقایسه کردن بپرهیزید

هیچ گاه در هیچ شرایطی دانش آموزی را با دانش آموز دیگر مقایسه نکنید. هر دانش آموز خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد و نباید او را با معیارهای دیگران سنجید. هر دانش آموزی نقاط ضعف و قوت خاصی دارد و همین نکته است که باعث تفاوت و تمایز میان افراد‌ می‌‌شود. دانش آموز باید بداند که شما هم از نقاط قوت او آگاه هستید هم از نقاط ضعفش.

مدرسه

تشویق را فراموش نکنید

به فرزندتان کمک کنید تلاش کند. شاید فرزند شما تلاش کردن را بلد نباشد. شاید به دلیل تلاش‌‌ های قبلی و نتیجه نگرفتن ناامید شده باشد. شاید نیاز به تشویق داشته باشد. به فرزندتان اطمینان دهید که هر چه بیشتر تلاش کند، به نتیجه مطلوبش نزدیک‌‌‌تر شده و کارش ساده‌‌‌تر‌ می‌‌شود، حتی اگر در آغاز در ظاهر به نتیجه مطلوبش نرسد.

همچنین نقاط قوت او را برجسته کرده و بر آن ها تأکید کنید. به توانایی‌‌های فرزندتان ایمان داشته باشید و به او نشان دهید که از او مطمئن هستید. شاید فرزند شما در مدرسه عملکرد خوبی نداشته باشد، اما به او نشان دهید که سایر نقاط مثبت شخصیت او، نظیر مهربانی، بخشندگی، خلاقیت و... از نظر شما غافل نمانده‌اند.


روش‌های صحیح یادگیری را به فرزندتان آموزش دهید

توانایی یادگیری فرزندتان را ارزیابی کنید. بدین ترتیب‌ می‌‌توانید اشتباهاتی که او یا حتی اولیای مدرسه در این فرایند مرتکب‌ می‌‌شوند را بشناسید و برای رفع آن ها تلاش کنید. ممکن است در فرایند یادگیری دانش آموز شما خلا‌‌ء هایی وجود داشته باشد که حتی معلم او نیز متوجه آن ها نشود. شما باید بتوانید این خلاء ها را تشخیص داده و علاوه بر اینکه معلم او را در جریان‌ می‌‌گذارید، خودتان نیز برای پر کردن آن ها تلاش کنید. شاید فرزندتان از تکنیک صحیح برای درس خواندن استفاده نمی‌کند. شاید او نمی‌داند چگونه‌ می‌‌تواند از یادگیری لذت ببرد. به او کمک کنید برای خود هدف‌گذاری کند و میزان پیشرفتش را بسنجد و هر بار که او به موفقیتی‌ می‌‌رسد، با هم این موفقیت را جشن بگیرید.

مدرسه

به دنبال راه حل‌‌های کوتاه مدت نباشید

هر نوع پیشرفتی، نه فقط در زمینه درس بلکه در هر زمینه‌ای، نیاز به زمان دارد. صبور باشید. هیچ شاهکاری یک شبه خلق نمی‌‌شود. به دنبال نتایج بلند مدت و پایدار باشید. شاید اگر شما امسال روش‌‌های صحیحی برای برخورد با فرزندتان در پیش بگیرید و به او کمک کنید با ظرفیت‌‌های خود آشنا شود، سال بعد نتیجه آن را مشاهده کنید. با اینکار، مهارت‌‌هایی در فرزندتان شکل‌ می‌‌گیرد که نه فقط در دوران مدرسه، بلکه در طول زندگی برای او مفید خواهند بود.

درس خواندن با دوستان را به فرزندتان پیشنهاد کنید

برخی دانش آموزان به تنهایی بهتر و مفیدتر درس‌ می‌‌خوانند. اما برای برخی، درس خواندن در یک گروه راحت و لذت بخش‌‌‌تر است. تعدادی از دوستان خوب و با انگیزه فرزندتان را شناسایی کنید و به او پیشنهاد تشکیل یک گروه را دهید. اگر فرزندتان مایل بود شما‌ می‌‌توانید دوستان او را به خانه دعوت کنید و اجازه دهید دانش آموزان تکالیف مدرسه‌شان را با هم انجام دهند. با این کار، نه تنها فرایند درس خواندن برای دانش آموز لذت بخش‌‌‌تر‌ می‌‌شود، بلکه او‌ می‌‌تواند سوالات و اشکالات خود را از دوستانش بپرسد.


مرکز یادگیری سایت تبیان - منبع: کودک امروز
تهیه و تنظیم: مریم فروزان کیا