تبیان، دستیار زندگی
کودکم شب‌ها خوب نمی‌خوابد(2) در مقاله قبلی در رابطه با اختلالات خواب کودکان، مبحث شب بیداری را عنوان کردیم. اکنون در ادامه، به‌طرح مقوله کابوس و خوابگردی در کودکان می‌پردازیم: ب- کابوس: خواب‌های ترسناک یا همان کابوس، بیشتر ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کابوس و خوابگردی در کودکان

کودکم شب‌ها خوب نمی‌خوابد(2)


در مقاله قبلی  در رابطه با اختلالات خواب کودکان، مبحث شب بیداری را عنوان کردیم. اکنون در ادامه، به‌طرح مقوله کابوس و خوابگردی در کودکان می‌پردازیم:


ب- کابوس:

خواب‌های ترسناک یا همان کابوس، بیشتر در کودکان 6- 5 سال رواج دارد. این خواب‌ها اغلب از وقایع ناخوشایند و ناراحت‌کننده؛ مثل دیدن فیلم‌های ترسناک یا با بارعاطفی بالا در کودک ناشی می‌شود.

گاهی نیز حاکی از اضطراب هستند که در هر دو صورت باید عوامل بوجود آورنده شناسایی شده و در شرایط مناسب حذف شوند تا معلول نیز کمرنگ شده و حل شود. نوع دیگری نیز از کابوس وجود دارد که به‌نظر می‌رسد کودکان 4 تا 7 سال بیشتر به آن دچارمی‌شوند که در وحشت شب، هم نامیده می‌شود. این کابوس معمولاً حدود 2ساعت بعد از خوابیدن کودک رخ می ‌دهد. به‌صورتی که قبل از آغاز کابوس کودک به‌نحو فزاینده‌ای نا آرام می‌شود، در حین آن به‌نظر می‌رسد که کودک وحشت‌زده و بیدار است و هر لحظه ممکن است جیغ بکشد یا ناله کند. اما کودک بیدار نیست و گاه به آسانی نمی‌توان او را بیدار کرد و در بعضی موارد حتی آرام کردن کودک هم افاقه نمی‌کند. در مورد این نوع کابوس، اگر زمان وقوع احتمالی آن توسط والدین حدس زده می‌شود می‌توان در دوره ناآرامی یا قبل از آن و یا حدود 15دقیقه قبل از آن، کودک را بیدار کرد و با همراهی و ارائه محبّت و آرامش، در خوابیدن مجدد او را یاری داد. اما در موقع بروز عارضه، غالباً چندان کار مفیدی نمی‌شود انجام داد، جز اینکه در کنارش حضور داشته باشیم و در صورت بیدار کردن یا بیدار شدن کودک به آرام کردن وی بپردازیم. اگر کابوس‌ها بیش از چند بار در هفته رخ دهند باید به پزشک مراجعه کرد. در مواردی این عارضه با بزرگ‌ترشدن کودک خاتمه می‌یابد.


ج – خوابگردی:

این مشکل بیشتر در کودکان 6 تا 11 ساله رخ می‌دهد. کودک از رختخواب خارج می‌شود و می‌گردد و اغلب پس از چند دقیقه به رختخواب برمی گردد. نیاز به انجام کار خاصی نیست، جز اینکه مراقب باشیم کودک آسیب و صدمه ای متحمل نشود. نباید سعی کرد کودک را بیدار نمود، بلکه در صورت لزوم باید با ملایمت تمام، او را به سمت رختخواب هدایت کرد.

این مورد هم به بتدریج که کودک بزرگ می‌شود و به سن بلوغ می‌رسد از بین می‌رود، اما تعداد اندکی هم در سراسر مدت عمر باقی می‌مانند. نباید فراموش کرد که برای چنین افرادی در نظر گرفتن محیط مناسب و ایمن برای خواب از اصول مهم به‌شمار می‌رود.

منبع: خلاصه ای از فصل " اختلالات عاطفی و روانی" از "کتاب همه کودکان سالمند اگر ..." ، تألیف برنادوالمن – ترجمه امیر صادقی بابلان .

تهیه و تنظیم : مهدخت قربان عسگری


لینک :

همه چیز راجع به خواب کودک

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.