تبیان، دستیار زندگی
تغییر نام سریال تازه مهران مدیری از اتاق عمل به در حاشیه هم نتوانست حساسیت ها را کم کند و کمی از حواشی آن بکاهد. با وجود حواشی پبش آمده برای این سریال دو گروه مخالف و موافق وجود دارد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حاشیه به نفع در حاشیه


تغییر نام سریال تازه مهران مدیری از اتاق عمل به در حاشیه هم نتوانست حساسیت ها را کم کند و کمی از حواشی آن بکاهد. با وجود حواشی پبش آمده برای این سریال دو گروه مخالف و موافق وجود دارد که انتقاداتشان هم بر اساس همین حواشی مطرح می شود .

در حاشیه

بنابراین تا به الان تقریبا هیچ نقد جدی ای که بخواهد در حاشیه را جدای از حواشی به وجود آمده بررسی کند وجود ندارد.
مهران مدیری که در نوروز 72 کار خود را با تلویزیون شروع کرد، از همان ابتدا مورد توجه قرار گرفت و بعد از حضور در برنامه های مختلف طنز به یک چهره محبوب در تلویزیون تبدیل شد؛ مدیری تقریبا در تمام برنامه هایش توانست رضایت مخاطبانش را به دست آورد.
مرد دو هزار چهره آخرین کار او در تلویزیون بود؛ بعد از آن قرار بود سریالی دیگر کار کند که ظاهرا به دلیل به توافق نرسیدن با مسئولین وقت تلویزیون راهی شبکه نمایش خانگی شد. حاصل حضور مدیری در شبکه نمایش خانگی تولید چند سریال بود که آنطور که باید قابل قبول نبود و انتظاری که از کارهای مدیری می رفت را برآورده نکرد.
قهوه تلخ اولین فعالیت او در عرصه شبکه نمایش خانگی بود و با توجه به اینکه او کارنامه قابل قبولی در رسانه ملی داشت از همان ابتدا مورد توجه قرار گرفت و از پر فروش های شبکه نمایش خانگی شد اما سرانجام بعد از  تقریبا 100 قسمت بی نتیجه ماند تا اولین تجربه مدیری در نمایش خانگی به اعتماد مخاطبینش لطمه زند. بعد از آن مدیری به دنبال چند سریال دیگر رفت (ویلای من، شوخی کردم) که چندان مورد توجه قرار نگرفتند و کم کم اشتیاقی که برای دیدن کارهای مدیری وجود داشت از بین رفت.
سال گذشته بود که مدیری با حضور در برنامه تحویل سال از بازگشت دوباره اش به تلویزیون خبر داد؛ تنها همین اعلام خبر بازگشت هم برای خیلی ها خوشایند بود و بعد از یک غیبت شش ساله نوروز امسال با سریال در حاشیه دوباره به جمع تلویزیون برگشت. اما بازگشت دوباره مدیری از همان ابتدا با حواشی و اما و اگر همراه بود. به دلیل اعتراضات و انتقاداتی که از زمان مشخص شدن موضوع سریال، از طرف جامعه پزشکی  عنوان شد تا به الان که هفده قسمت از پخش آن گذشته بیشتر توجهات سمت حواشی بوده و کمتر به اصل ماجرا توجه شده.
با یک مرور در کارهای قبلی مهران مدیری در همه آنها رگه هایی از انتقاد دیده می شود و حتی در مواردی هم با حواشی و اعتراض همراه بوده. اما در مورد سریال "در حاشیه" حواشی ایجاد شده به اندازه ای مورد توجه قرار گرفته که اگر اظهار نظر و انتقادی عنوان می شود با در نظر گرفتن این حواشی است و تقریبا تمام اظهار نظر ها به نوعی در پاسخ به حواشی به وجود آمده است.

با وجود اینکه این نظر وجود دارد که کارهای مدیری بعد از چند قسمت تازه به اصطلاح گرم می شود اما با گذشت هفده قسمت از پخش سریال، با وجود داشتن بیننده تا به اینجا چندان مورد توجه قرار نگرفته و اغلب مخاطبان به امید بهتر شدن ادامه داستان آن را دنبال می کنند

مواردی که نقد در حاشیه را سخت می کند
با توجه به اینکه مهران مدیری بعد از یک غیبت نسبتا طولانی به تلویزیون بازگشته و خیلی ها منتظر بودند تا اولین کار او را بعد از این غیبت چند ساله ببینند، همچنین بودن مهران مدیری در تلویزیون به عنوان کسی که در نظر منتقدین و مخاطبان تجربه های موفقی داشته باعث می شود تا در میان نظرات مطرح شده مواردی وجود داشته باشد که مانع از نقد جدی کار شود.
اول/ اینکه مدیری چند سالی را از تلویزیون دور بوده و دلیل رفتنش هم به توافق نرسیدن با مسئولین تلویزیون است، بنابراین خیلی ها از بازگشت او راضی هستند و در نظراتشان بیشتر به این بخش از موضوع توجه می کنند که انتقادات نباید باعث رفتن دوباره مدیری از تلویزیون شود.

در حاشیه

دوم/ اعتراض نسبت به برنامه ها و سریال هایی است که قشر خاصی در آنها مورد توجه قرار گرفته و این موضوعی نیست که برای اولین بار اتفاق افتاده باشد؛ موارد مشابه زیادی وجود دارد که توقف سرزمین کهن بعد از پخش چند قسمت از نمونه های نزدیک آن است. به همین دلیل عده ای در شرایط موجود توقف سریال را بزرگترین اشتباه می دانند که می تواند سنگ بنایی باشد تا از این به بعد هر گروه معترضی نسبت به یک برنامه یا سریال اعتراض و تجمع نسبت به آن را حق مسلم خود بدانند که در اینصورت رسانه ملی علاوه بر اینکه با مشکلات متعددی مواجه می شود اعتبار خود را هم از دست می دهد.
سوم/ مهران مدیری و کارهایش مثل خیلی از موضوعات دیگر گروهی موافق دارد و گروهی مخالف، که حالا حواشی ایجاد شده به عنوان فرصتی برای زور آزمایی دو طرف تبدیل شده تا هر کدام از نظرات خود دفاع کنند و برای توجیه طرف مقابل اعتراضات و حواشی جامعه پزشکی دم دست ترین راه برای اثبات نظراتشان باشد. 
 با وجود اینکه این نظر وجود دارد که کارهای مدیری بعد از چند قسمت تازه به اصطلاح گرم می شود اما با گذشت هفده قسمت از پخش سریال، با وجود داشتن بیننده تا به اینجا چندان مورد توجه قرار نگرفته و اغلب مخاطبان به امید بهتر شدن ادامه داستان آن را دنبال می کنند.
به طور کلی همه اتفاقات رخ داده در مورد "در حاشیه" به شکلی نقص های کار را کمرنگ کرده و ایرادات به دلیل مطرح شدن بیش از حد حواشی یا اصلا دیده نشده و یا کسانی هم که نقدی داشتند برای اینکه عاملی در توقف سریال نباشند با دید اغماض از کنارش گذشتند.
اما نبود یک داستان منسجم و خوب به عنوان ضعف اصلی در خیلی از بخش ها وجود دارد و اینجا نبود برادران قاسمخانی به عنوان نویسنده اغلب کارهای مدیری احساس می شود.  با این حال طبق اخبار قرار است بعد از اتمام سی قسمت از مجموعه در حاشیه بخش بعدی آن با تغییراتی همراه باشد و بعد از یک فاصله زمانی مجدد پخش شود.
اگر بخواهیم در حاشیه را جدای از حواشی نقد کنیم دو نکته وجود دارد: اول اینکه با در نظر گرفتن کیفیت سریال های طنز مشابه با کارهای مدیری که در طول چند سال گذشته از تلویزیون پخش شده، انتقادات به شدتی که از طرف عده ای مطرح می شود نیست و دوم هم اینکه بودن نام مهران مدیری در کنار یک اثر به عنوان یک چهره محبوب که هم خودش در دیده شدن تلویزیون نقش داشته و هم اینکه تلویزیون به دیده شدن او بسیار کمک کرده موضوعی است که توقعات را از او بالاتر می برد و مطمئنا مخاطبان به دنبال دیدن سریالی با کیفیت بهتر هستند.
در آخر ذکر این نکته هم بد نیست که فشار های بیش از حد برای رعایت خط قرمز هایی که گاها هم سلیقه های زیادی در آنها اعمال می شود عامل مهمی است برای اینکه یک کار را از مسیر اصلی اش دور کند و برای رعایت برخی محدودیت ها اقداماتی را به سازندگان یک اثر تحمیل کند که در کیفیت کار اثر می گذارد و یا  کار را به حاشیه می برد.


زهرا فرآورده

بخش ارتباطات تبیان


مطالب مرتبط:
مدیری در حلقه اعتراض پزشکان
همه حواشی مهران مدیری
مهران مدیری کشف و سپس خنثی شد