تبیان، دستیار زندگی
هر کسی از مذاکرات توقعات خاصی دارد اما باید دید مردم که همواره با پشتیبانی های خود زمینه اقتدار کشور و آمدن قدرت های غربی را پای میز مذاکره فراهم آوردند چه توقعاتی دارند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مردم از مذاکرات چه می خواهند؟


هر کسی از مذاکرات توقعات خاصی دارد اما باید دید مردم که همواره با پشتیبانی های خود زمینه اقتدار کشور و آمدن قدرت های غربی را  پای میز مذاکره فراهم آوردند چه توقعاتی دارند.


مذاکرات

درست است که هدف اصلی از مذاکرات هسته‌ای به زانو درآوردن قدرت‌های بزرگ است و ایران با آمدن پای میز مذاکره قصد دارد منطق خود را نشان دهد و جهانیان بهانه‌جویی‌های آمریکایی‌ها را ببینند اما باز هم نمی‌توان از اقتصاد گذشت و کیست که نداند "اقتصاد" و "معیشت" از هدف  ایرانی‌ها درمذاکرات هسته‌ای است؟ . بیانیه لوزان نتیجه یکی از بی‌سابقه‌ترین مذاکرات بین‌المللی بود. جالب اینکه اکثرا از به توافق‌ رسیدن با غربی‌ها حمایت می‌کنند و کمتر کسی است که با ادامه مذاکره و رسیدن به توافق نهایی مخالف باشد. اگر کمی دقت کنیم خواهیم دید نسبت به چند ماه گذشته که فضای تمدید مذاکرات ژنو برقرار بود، هم اکنون فضای جدیدی بر جامعه حاکم است. مسوولان رده بالای مملکت از مذاکرات و بیانیه لوزان حمایت می‌کنند و مردم جشن و شادی برپا می کنند.این شادی و ایجاد شدن آن فضای غریب یک دلیل عمده دارد؛ امید به بهبود اقتصاد و معیشت.
برخی از رویدادهای اقتصادی مقطعی هستند و عوامل هیجانی موجب به هم خوردن ثبات آن می‌شود مثلا هجوم مردم برای خرید سکه و ارز قیمت این کالاها را افزایش می‌دهد و به اصطلاح نرخ‌های حبابی بر بازار حاکم می‌شود اما بسیاری از رویدادهای اقتصادی از رابطه علت و معلول خاصی پیروی می‌کند و معمولا فقط به یک عامل بستگی ندارد. مثلا اعمال تحریم‌ها با چاشنی عدم برنامه‌ریزی صحیح مسوولان داخلی موجب شد گرانی‌های عجیب و غریب رخ دهد و اقتصاد را با چالش عظیم مواجه کند. بحران اقتصادی اوایل دهه 90 به یکباره به وجود نیامد. قطعا رفع چنین وضعیتی نیز نیاز به زمان و برنامه‌ریزی صحیح دارد و یکی از عمده‌ترین کارها رفع تحریم‌هاست. غالب مردم با علم به این موضوع، موافق مذاکره و چانه‌زنی‌های تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بودند و با وجود اینکه بیانیه لوزان با ابهامات اساسی آماده شده بود کمی خوشحال بودند. اما آیا این بیانیه که تا رسیدن به یک توافق جامع راه نسبتا طولانی دارد می‌تواند اقتصاد ایران را دگرگون کند؟

بحران اقتصادی اوایل دهه 90 به یکباره به وجود نیامد. قطعا رفع چنین وضعیتی نیز نیاز به زمان و برنامه‌ریزی صحیح دارد و یکی از عمده‌ترین کارها رفع تحریم‌هاست

رفع تحریمها آن هم به سرعت و بدون پیش شرط که رهبری همواره به عنوان مطالبه بیان می کنند نیز برای تحقق وعده های اقتصادی و معیشتی است که مردم سالهای سال انتظار آن را می کشند است. رهبری هفته گذشته در دیدار با مداحان نیز رابطه مذاکرات و تحریمها را اینگونه بیان کردند:"رهبر انقلاب، لغو یکجای تحریمها را یکی دیگر از مطالبات از مسئولان بیان کردند و افزودند: این موضوع بسیار مهم است و تحریمها باید در همان روز توافق به طور کامل لغو شوند.  حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: اگر قرار باشد لغو تحریمها به یک فرآیند جدید مرتبط شود، اساس مذاکرات بی‌معنا خواهد بود، زیرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحریمهاست."
با قرائت بیانیه لوزان و اینکه گفته شد تحریم‌ها برداشته می‌شود خیلی‌ها به آینده امیدوار شدند؛ آینده‌ای که قرار است تیم اقتصادی دولت یازدهم برای مردم بسازد. این بیانیه باید یک خروجی مشخص داشته باشد؛ اینکه تحریم‌ها رفع می‌شود و وضعیت معیشت و اقتصاد ایران رو به راه می‌شود. این کمترین انتظار مردم از دولت است و مسوولان باید در پرداختن به جزئیات مذاکرات آتی به خوبی به این مسائل توجه کنند.. دولت اختیارات و ابزار بسیاری می‌خواست و خواهان مذاکره با طرف غربی بود و مردم نیز با دولت همراهی کردند و حتی به شادمانی پرداختند و زیر پای مذاکره‌کنندگان فرش قرمز پهن کردند. حالا نوبت دولتی‌هاست تا زمینه اقتصاد و معیشت مناسب را فراهم آورد تا پاسخ اعتماد مردم را عملی بدهد و اگر در هر صورت مذاکرات به سرانجام مشخصی نرسد باز هم این دولتی ها هستند که باید طبق وعده هایشان فکری برای معیشت مردم کنند زیرا توافق هسته ای هر چند بر اقتصاد اثر دارد اما هیچگاه نباید همانطور رهبر فرمودند سرنوشت کشور به تحریم ها و اینگونه موضوعات گره بخورد بلکه  کلید حل مشکلات اقتصادی باید در خود کشور جستجو شود.

محسن جندقی
بخش اقتصاد تبیان


مطالب مرتبط:
بانک مرکزی و نرخ رشد
سرانجام بانک مرکزی رئیس‌دار شد!
بانک‌ها خودمختار شده اند!


مرتبط  صوتی::

شبحِ تهدید

کلید حل مشکلات

مرتبط تصویری:

 شطرنج با گرگ (2)

 واکنش ها به توافق هسته ای ایران (طنز)

 توافق هسته ای ایران و 5+1