تبیان، دستیار زندگی
برای تهرانی هایی که از گرمای زودرس هوا در این روزهای فروردین خسته شده اند یک پیشنهاد ویژه داریم. سفر به روستایی دنج و خوش آب و هوا در نزدیکی پایتخت که زیباییش ممکن است مجابتان کند خانه و زندگی را بفروشید و در آنجا مقیم شوید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرار از تهران به مقصد کردان
روستای کردان


برای تهرانی هایی که از گرمای زودرس هوا در این روزهای فروردین خسته شده اند یک پیشنهاد ویژه داریم. سفر به روستایی دنج و خوش آب و هوا در نزدیکی پایتخت که زیباییش ممکن است مجابتان کند خانه و زندگی را بفروشید و در آنجا مقیم شوید.کردان منطقه‌ای سرسبز و خوش آب و هوا نزدیک تهران است که در آن چیزی جز باغ های زیبا و بزرگ نمی بینید. نه خبری از دود هست، نه ترافیک و نه ساختمان های بلند و پر سر و صدا. کردان در 25 کیلومتری کرج و 65 کیلومتری غرب تهران قرار دارد و کم کم از زمانی که مردم به خاطر جنگ از پایتخت مهاجرت کردند، شلوغ شد.

روستای کردان

در آن زمان مردم کردان حاشیه نشین به حساب می آمدند اما امروز ویلا نشین های یک منطقه خوش آب و هوا هستند که برای ییلاق به این منطقه سفر می کنند.

روستای کردان

کردان البته با کارخانه های آلومینیوم سازی، کارتن‌سازی، ریسندگی و بافندگی و مرغداری که در حاشیه خود دارد به قطب اقتصادی غرب کرج تبدیل شده است. اما این دلیل نمی شود که روستای خوش آب و هوای کردان با باغ های زردآلو، آلبالو، گیلاس، گردو و توت خود، جای خوبی برای استراحت کردن نباشد.
در کردان یک شهر ورزشی مجهز با امکانات شنا، والیبال، فوتبال، بسکتبال، سوارکاری و... وجود دارد و می توانید در سفر به این منطقه روزی پر از هیجان و تحرک را تجربه کنید.

روستای کردان

کردان یک رودخانه هم به همین نام دارد که از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه از شمال شرقی به جنوب غربی جاری است و در مسیر خود از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور کرده و در اطراف روستای نجم‌آباد وارد رودخانه شور می‌شود.

در کردان یک شهر ورزشی مجهز با امکانات شنا، والیبال، فوتبال، بسکتبال، سوارکاری و... وجود دارد و می توانید در سفر به این منطقه روزی پر از هیجان و تحرک را تجربه کنید

در این روستا همچنین می توانید یک یادگار تاریخی هم ببینید که به برج مقبره کردان معروف است و در فاصله 800 متری روستای کردان و در شمال غربی شهرستان ساوجبلاغ استان البرز قرار دارد.
نمای این برج آجری است و پلانی خورشیدی شکل و مدور دارد و بر روی سکویی دایره مانند به قطر 8 متر بنا شده است. این برج گنبدی هم دارد و باستان شناسان آن را به دوره سلجوقیان مربوط می دانند. عده ای هم می گویند این بنا مقبره امامزاده حسین(ع) -از نوادگان امام سجاد(ع)- است و به همین دلیل خیلی ها برای زیارت به آنجا می روند.

روستای کردان

پل قدیمی‌بانو صحرای كردان، که در دو كیلومتری شمال غرب این روستا قرار دارد یکی دیگر از آثار باستانی کردان است که در دوره صفویه ساخته شده و تنها دوپایه و بخشی از تاق‌های آن باقی مانده است. برای دیدن این پل باید از مسیر روستای ولیان بگذرید. پل كردان دارای یك دهانه اصلی و بزرگ و یك دهانه فرعی و كوچك است و با  سنگ و آجر و ملات آهكی ساخته شده است.

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


مطالب مرتبط:
یک پیاده‌روی به یادماندنی اطراف تهران
سفر یک روزه به شهرستانک
زیارت را به خاطر بسپارید