تبیان، دستیار زندگی
امروز شنبه بیست و دوم فروردین 1394 هجری خورشیدی، بیست و یکم جمادی الثانی 1436 هجری قمری، یازدهم آوریل 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیست و دوم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران

رخداد های تاریخی

امروز شنبه بیست و دوم فروردین 1394 هجری خورشیدی، بیست و یکم جمادی الثانی 1436 هجری قمری، یازدهم آوریل 2015 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

22 فروردین 1371

جرج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا اعلام کرد: کمک واشنگتن به بغداد در جریان جنگ هشت ساله اش با ایران تنها برای رویارویی با ایران بود، نه حمایت از صدام حسین.

22 فروردین 1367

سی و هفتمین جلسه ی شورایعالی پشتیبانی جنگ با حضور رییسان سه قوه و اعضای هیات اجرایی، در دفتر رییس جمهوری تشکیل شد.

22 فروردین 1367

رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات بیت المقدس 5 را با رمز یا ابا عبدالله الحسین(ع) در منطقه عملیاتی پنجوین شهر کوچکی در استان سلیمانیه در کردستان عراق آغاز کردند. هدف از اجرای این عملیات وارد کردن ضربه به سازمان رزمی دشمن در منطقه عمومی پنجوین بود.

22 فروردین 1359

وزیران امور خارجه 9 کشور اروپای غربی درخواست دولت جیمی کارتر برای قطع رابطه اروپایی ها با جمهوری اسلامی ایران را رد کردند.

22 فروردین 1357

وزارت امورخارجه ایران از دولت ترکیه خواست به مأموریت چهار تن از دیپلمات هایش در تهران خاتمه داده و آنها را به آنکارا فرا خواند. این چهار تن به رفتار مغایر با اصول دیپلماتیک متهم شده بودند.

22 فروردین 1353

2 پزشک فرانسوی که برای معاینه دوره ای محمدرضا پهلوی به تهران آمده بودند، برای نخستین بار از ابتلای وی به نوعی سرطان خون پرده برداشتند. 6سال بعد در پنجم مرداد 1359هجری خورشیدی در قاهره، همین بیماری سبب مرگ وی شد.

22 فروردین 1343

جعفر شریف امامی ریاست مجلس سنا را برعهده گرفت .

22 فروردین 1343

محمدرضا پهلوی برای مشاهده ی مانور نظامی مشترک ایران و آمریکا در خلیج فارس راهی جزیره خارک شد.

22 فروردین 1341

محمدرضا پهلوی که با همسرش به آمریکا سفر کرده بود درحضورجان .اف. کندی رییس جمهوری وقت آمریکا، این کشور را سمبل نوع دوستی ، جوانمردی و دفاع از حق و عدالت نامید! و کندی در برابر، وی را مبارز سلحشور! خواند. این سفر به منظور جلب حمایت کندی و ارایه ی طرح به اصطلاح، انقلاب سفید انجام شده بود.

22 فروردین 1333

تشکیل کنسرسیوم بین المللی برای فروش نفت ایران ، به صورت رسمی اعلام شد و 22 تن از نمایندگان هشت کمپانی نفتی آمریکایی ، انگلیسی ، هلندی و فرانسوی وارد تهران شدند.

22 فروردین 1312

رضاخان در واکنش به اعتراض سر جان کدمن مدیرکل و رییس هیأت مدیره شرکت نفت ایران و انگلیس که به موضوع لغو پیمان دارسی اعتراض کرده و خواستار تمدید اعتبار آن تا 60 سال دیگر شده بود گفت: ما که 30 سال به گذشته لعنت کردیم حاضر نیستیم بپذیریم که 50 سال هم آیندگان به ما لعنت بفرستند. اما تنها 45 روز پس از این سخنان رضاخان پیمان تمدید قرارداد دارسی را با انگلیسی ها امضا کرد!

22 فروردین 1303

مجلس شورای ملی به کابینه ی رضاخان رأی اعتماد داد. احمدشاه قاجار چند روز پس از آن، تهران را به قصد اروپا ترک کرد.

22 فروردین 1302

به مناسبت جشن تاجگذاری احمدشاه قاجار، سه روز در کشور تعطیل عمومی اعلام و خیابان های تهران و شهرستان ها چراغانی شد. مراسم تاجگذاری وی 2 سال پس از کودتای رضاخان و 2 سال پیش از انقراض سلسله ی قاجار برگزار شد. در این روز احمدشاه و برادرش محمدحسن میرزا، ولیعهد، با لباس نظامی از رژه قشون دیدن کردند.

22 فروردین 1289

هیات وزیران به صورت جمعی استعفا کردند و در نخستین روزهای اردیبهشت، محمد ولی خان تنکابنی معروف به سپهدار اعظم، کابینه ی جدید را تشکیل داد.


تنظیم: هومن بهلولی