تبیان، دستیار زندگی
در این مطلب به بازخوانی تعریف چاقی بر مبنای معادله دورنبرگ، اندازه گیری دور کمر، نسبت دور کمر به دور باسن و شاخص توده بدن پرداخته شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درصد چربی بدنتان را حساب کنید


در این مطلب به بازخوانی تعریف چاقی بر مبنای معادله دورنبرگ، اندازه‌گیری دور کمر، نسبت دور کمر به دور باسن و شاخص توده بدن پرداخته شده است.

درصد چربی

«تعریف چاقی تغییر کرده است!» دکتر محمدرضا وفا می‌گوید: «براساس تعاریف جدید، چاقی و اضافه‌وزن فقط براساس قد و وزن تعریف نمی‌شود، بلکه امروزه ترکیب بدن را در نظر می‌گیرند. امروزه تعریف استاندارد چاقی بر مبنای درصد چربی بدن است و ما ابتدا درصد چربی بدن فرد را اندازه می‌گیریم تا بدانیم واقعاً چاق است یا نه. اگر فردی مرتب ورزش کند، درصد بافت ماهیچه‌های بدنش بالا خواهد بود و بنابراین لازم نیست همه افراد به یک اندازه وزن کم کنند چون به‌هیچ‌وجه نباید بافت ماهیچه‌ای کم شود...» بر این اساس در این مطلب به معرفی راه‌های تشخیص چاقی و تعریف‌های استاندارد آن پرداخته‌ایم.


شاخص توده بدن (BMI)
مقدار BMI یا شاخص توده بدن از تقسیم مقدار وزن (به کیلوگرم) به مجذور قد (به متر) به دست می‌آید. اگر این مقدار بین 5/18 تا 9/24 باشد، وزن در محدوده مناسب است. اگر بین 25 تا 30 باشد، فرد در گروه دارای اضافه‌وزن و اگر بیشتر از 30 باشد، فرد در گروه افراد چاق جای می‌گیرد.


اندازه‌گیری دور کمر

اگر این مقدار در مردان بیشتر از 100 سانتی‌متر و در زنان بیش از 5/87 سانتی‌متر باشد، نشانگر افزایش خطر، به‌خصوص در افرادی است که شاخص توده بدنشان بین 25 تا 34 است.

براساس تعاریف جدید، چاقی و اضافه‌وزن فقط براساس قد و وزن تعریف نمی‌شود، بلکه امروزه ترکیب بدن را در نظر می‌گیرند. امروزه تعریف استاندارد چاقی بر مبنای درصد چربی بدن است


نسبت دور کمر به دور باسن
اگر این مقدار در زنان بیش از 8/0 و در مردان بیش از 1 باشد، نشانه چاقی و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی است.


معادله دورنبرگ

5/4 – (G × 8/10) – (سن به سال × 0/23) + (BMI × 2/1)= درصد چربی بدن در این معادله مقدار G برای خانم‌ها صفر و برای آقایان 1 در نظر گرفته می‌شود. به‌علاوه، مقدار درصد چربی در آقایان بین 20 تا 25 و در خانم‌ها بین 25 تا 32 درصد است که اگر بیش از مقادیر یاد شده باشد، نشانه چاقی و بروز عوارض ناشی از آن خواهد بود.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع: هفته نامه سلامت

مطالب مرتبط:
از کجا بفهمیم شکم مان چاق است؟
به چه کسی چاق می گوییم؟
آیا شما چاق هستید؟

سیبی شکل هستید یا گلابی؟
کالری مورد نیاز من چه قدر است؟


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.