تبیان، دستیار زندگی
ازراههای مختلفی سعی کرده ام تا این رفتار سر کلاس انجام نشود مثلا وی را جابجا کردم، کنار دستی وی را عوض کردم و .. اما به محض اینکه فرصت به دست می آورد خودارضایی را تکرار می کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک کار بد ملا عام


ازراههای مختلفی سعی کرده ام تا این رفتار سر کلاس انجام نشود مثلا وی را جابجا کردم، کنار دستی وی را عوض کردم و .. اما به محض اینکه فرصت به دست می آورد خودارضایی را تکرار می کند.

خودارضایی

معلم پایه دوم دبستان هستم. دانش آموزی دارم که احساس می کنم رفتارهایی شبیه به خودارضایی در کلاس انجام می دهد. ابتدا حرکات وی را بر اساس شیطنتهای کودکانه قلمداد می کردم اما از آنجا که خودم هم دختری به همین سن  و سال دارم تقریبا اطمینان دارم دانش آموز من مبتلا به این رفتار هست.
ازراههای مختلفی سعی کرده ام تا این رفتار سر کلاس انجام نشود مثلا وی را جابجا کردم، کنار دستی وی را عوض کردم و .. اما به محض اینکه فرصت به دست می آورد همان رفتارها را تکرار می کند.
با شناختی که از مادر او دارم تصور نمی کنم درک درستی از این مساله داشته باشد و البته نگرانم که این موضوع را با مادر وی در میان بگذارم تا شاید یا با من درگیر شود و یا اینکه برخوردی بد با این دختر بچه داشته باشد.


حال از مشاور سوال دارم که آیا من به عنوان یک معلم می توانم کاری برای این دانش آموز انجام دهم؟
ضمن تقدیر از حس مسئولیت پذیری شما معلم گرامی، ضروری می دانیم که اطلاعات کلی در مورد خودارضایی کودکان دراختیارشما قرار دهم.
خودارضایی رفتاری است که در ابتدای سیر تحولی اکثر کودکان وجود دارد.  در دوره نوپایی بچه ها با رشد عمومی و آشنایی بیشتر با محیط اطراف به کشف نقاط مختلف بدن پرداخته و در می یابند که لمس برخی از نقاط بدن لذت بیشتری را به همراه دارد. خود ارضایی در کودکان چیزی بیش از کنجکاوی در مورد اندامهای جنسی است و ممکن است چند بار در هفته و یا حتی چند بار در طی یک روز تکرار شود.
خودارضایی در سنین دو تا سه سالگی شایع تر است و در میان دختران بیش از پسرا دیده می شود ولی در پسرها این رفتار زودتر شکل می گیرد. گاهی اوقات عدم آموزش صحیح کودک نیز باعث می شود که چنین رفتاری در جمع صورت گیرد.
هر چه سن بچه ها افزایش می یابد به نظر از شدت خودارضایی کاسته می شود اما واقعیت این است که با افزایش سن کودکان، رفتارها اجتماعی تر شده و لذا در دید سایرین این عمل را مرتکب نمی شوند پس گزارشهایی که متکی بر کودکان است میزان استمنا بیشتری را به نسبت گزارشهایی که متکی به والدین است نشان می دهد.


واقعیت این است که در سیر تحول طبیعی یک کودک 6-12 ساله این روند باید طی شود:
- پی بردن به مبنای تناسلی جنسیت
- فهمیدن نام درست اندام های جنسی
-  پی بردن به جنبه جنسی بارداری
- افزایش دانش کودک در مورد رفتار جنسی استمنا
- آگاهی از جنبه های جسمی بلوغ در ده سالگی
-  بازی های جنسی مثل دکتر بازی
- خودارضایی در خفا
- شرم و خجالت از رفتار یا بازی جنسی از بزرگترها
- آغاز تغییرات بدنی بلوغ در برخی از بچه ها
- خیالبافی و خوابهای جنسی
- گفتن جوکهای زشت

هر چه سن بچه ها افزایش می یابد به نظر از شدت خودارضایی کاسته می شود اما واقعیت این است که با افزایش سن کودکان، رفتارها اجتماعی تر شده و لذا در دید سایرین این عمل را مرتکب نمی شوند

البته خودارضایی در کودکان عصبی و گوشه گیر نیز بسیار دیده می شود. البته این رفتار در این سن بی ضرر به نظر می رسد بر خلاف تصور عامه که عنوان می کنند باعث دیوانگی یا کور شدن بچه می شود. ولی تنها این رفتار تا 5سالگی است که عادی به نظر می رسد و توقع می رود که این رفتار بعد از 5-6 سالگی در شرایط اجتماعی صورت نگیرد.
البته در هنگام مشاهده این رفتار در کودکان باید امکان وجود عفونتهای ادراری یا کهیر در ناحیه تناسلی را هم در نظر داشت و کودک را از این لحاظ مورد بررسی و درمان قرار دارد. همچنین چون خستگی و تنهایی و بی توجهی هم در بروز این رفتار موثر است لذا باید احتمال این مساله نیز در نظر گرفته شود.


در موارد زیر باید با پزشک مشورت شود:
کودک به خودارضایی در مکانهای عمومی ادامه دهد
مادر فکر می کند که کودک این رفتار را از فردی آموخته است
کودک سعی کند دیگران را تحریک کند
تکرار رفتار و طول کشیدن رفتار تا 5-6 سالگی 
حال شما معلم گرامی اولین کاری که باید انجام دهید این است که با مادر این کودک صحبت کنید. شاگرد شما باید حداقل هشت سال داشته باشد لذا انجام این عمل در یک موقعیت اجتماعی بسیار غیر طبیعی است. پس باید سر منشا این رفتار کاملا شناخته شود. با مادر این کودک صحبت کنید. رفتار وی را شرح دهید و از مادر ایشان بخواهید که اول مساله وجود عفونتهای ادراری را بررسی کنند. اگر چنین مشکلی وجود نداشت باید سایر احتمالات را در نظر گرفت. مثلا گاه دیدن رفتار جنسی بزرگترها باعث بروز این رفتار می شود.
گاهی اوقات عدم آموزش صحیح کودک نیز باعث می شود که چنین رفتاری در جمع صورت گیرد. بازی های جنسی بزرگسالان با کودکان نیز این دست مشکلات را به همراه دارد.ضمن اینکه گاه ناپختگی کودک و پایین بودن ضریب هوشی وی نیز این رفتارها را به همراه دارد.
توصیه آخر اینکه مادر این کودک را راهنمایی کنید تا حتما با یک روان شناس کودک و نوجوان مشورت داشته باشد. خود شما هم به عنوان معلم هرگاه شاهد بروز این رفتاردر شاگردتان بودید سریع به وی کارو مسئولیتی بدهید و حواس او را پرت کنید تا رفتارش را ادامه ندهد. از مادر ایشان هم بخواهید که حتما چنین روشی را به کار گیرد.

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.