تبیان، دستیار زندگی
در این دنیا هر کس به کاری مشغول است و برای خودش مشغله ایی دارد یکی به دنبال پول است یکی علم یکی دنیا یکی آخرت ، یکی هم دنبال همه این ها می دود خوراکشان را تهیه می کند ، لباس هایشان را مرتب می کند ، پرستاری می کند و در عوض هیچ چیز هم نمی خواهد نه به او
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرداخت روزانه حقوق مادران!

مادر


در این دنیا هر کس به کاری مشغول است و برای خودش مشغله ایی دارد یکی به دنبال پول است یکی علم یکی دنیا یکی آخرت، یکی هم هست دنبال همه این ها می دود خوراکشان را تهیه می کند ، لباس هایشان را مرتب می کند ، پرستاری می کند و در عوض هیچ چیز هم نمی خواهد نه به او مدرکی می دهند و نه کسی خدماتش به یادش می ماند ، بی صدا و بی ریا کار می کند حتی کوچکترین دستمزدی هم نمی گیرد.

بله اگر دقیقه ای دقت کنیم می بینیم که این شمع سوزان "مادر" است که غصه همه را با هم میخورد و حواسش به همه چیز هست.

از صبح تا شب در خانه یا بیرون از خانه زحمت می کشد که فرزندان و همسرش در شرایطی مطلوب باشند، خانه ای تمیز، غذایی خوشمزه، محفلی گرم نتیجه زحمات شبانه روزی اوست.

اما حالا رفتار خودمان را ببینیم از راه که می رسیم با سلامی سرد حال و احوال غذای روی اجاق را می پرسیم. لباس های کثیفمان را در گوشه ای پرت می کنیم و لم می دهیم تا شاممان آماده شود به محض خوردن غذا بدون هیچ تشکری (اگر خیلی مودب باشیم تشکر ساده ای هم می کنیم )  باز مادر می ماند و سفره باز و ظرفهای نشسته و غذاهای نیم خورده .

باز مادر می ماند و پادرد و کمر درد و خستگی هایی که تمامی ندارد.

خطابی به مادران عزیز

می دانیم که خیلی خسته اید می دانیم که از هزار زحمت ریز و درشت شما یکی هم دیده نمی شود، می دانیم که همه  بار خانواده به دوش شماست، همه این ها را می دانیم که در کل سال شب و روز و لحظه به لحظه به فکر مایید و ما تنها در یک روز "روز مادر" یادی از شما می کنیم آن هم نه آنگونه که در خور شأن شما باشد .

شاید بارها و بارها در تنهاییت اشک ریخته باشی، حسرت به دل مانده باشی و از خودت بپرسی که برای چه یک عمر زحمت کشیده ام؟ درست و حسابی نتوانسته ام مستحبات به جا آورم زیارت بروم و  مدت هاست با خدای خودت خلوتی نکرده ام ...

همه خوب می دانند که در موفقیت فرزندان این مادران هستند که بیشترین نقش را دارند و این ضرب المثل را همه شنیده ایم «که پشت هر مرد موفق یک زن موفق ایستاده است» پس همه پیشرفت های بشر مدیون زنان است

خوش به حال شما که از صبح تا شب مشغول عبادت بوده اید ، خوش به حال شما که خداوند متعال بهشت را با آن عظمت زیر قدوم مبارکتان قرار داده است . و این یعنی فقط خود خداوند بخشنده و مهربان است که در هر لحظه شما را می بیند و زحماتتان را ارج می نهد .

الإمامُ الصّادقُ علیه‏السلام: سَألَتْ اُمُّ سَلَمَةَ رسولَ اللّه‏ صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم عن فَضلِ النساءِ فی خِدمَهِ‏أزواجِهِنَّ ، فقال : أیُّما امرَأةٍ رَفَعَتْ مِن بَیتِ زَوجِها شیئا مِن مَوضِعٍ إلى مَوضِعٍ تُرِیدُ بهِ صَلاحا إلاَّ نَظَرَ اللّه‏ إلَیها ، ومَن نَظَرَ اللّه إلَیهِ لَم یُعَذِّبْهُ .

امام صادق علیه‏السلام:

اُمّ سلمه از رسول خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم درباره فضیلت خدمت كردن زنان به شوهرانشان پرسید ، آن حضرت فرمود: هر زنى كه در خانه شوهر خود به قصد مرتب كردن آن ، چیزى را جابه جا كند خداوند به او نظر افكند و هر كه خداوند به او نظر كند عذابش نكند. (بحار الأنوار: 103 / 251 / 49 منتخب میزان الحكمة : 254)

به مفهوم حدیث که فکر می کنیم می بینیم که فرموده اند حتی جابه جا کردن چیزی در خانه نظر عنایت خداوند را به دنبال دارد.

حالا شما حساب کنید شمایی که از صبح تا شب اینقدر زحمت می کشید، از همه خواست های خودتان می گذرید به همسر و فرزندانتان خدمت می کنید چقدر برای خداوند متعال ارزشمند هستید.

زن

زنان اساس موفقیت های فردی و اجتماعی

گاهی برخی از خانم ها اعتراض دارند که چرا نمی توانند موفق باشند، اگر در جامعه نباشند عقب می مانند و  برخی از این  قبیل افکار منفی به سراغشان می آید که از آنها سوء استفاده می شود.

حضرت رسول اعظم صلوات الله علیه و آله فرمود: «اَلمَرأَةُ الصّالِحَةُ أَحَدُ الكاسِبَینِ ؛ زن شایسته یكى از دو عامل پیشرفت (خانواده) است / امالی(طوسی) ص614»؛ و امام خمینی رحمة الله علیه با تأسی به همین آموزه‌ها فرمود: «مرد از دامان زن به معراج می‌رود.»

همه خوب می دانند که در موفقیت فرزندان این مادران هستند که بیشترین نقش را دارند و این ضرب المثل را همه شنیده ایم «که پشت هر مرد موفق یک زن موفق ایستاده است» پس همه پیشرفت های بشر مدیون زنان است.

ما نباید اجازه دهیم این قبیل افکار منفی و شعارهای فمنیستی ما را از اهداف متعالی و ارزشمندمان دور کند، ما باید به دنبال یک زندگی آرام و عاشقانه باشیم نه برتری جویی ها و من ،من کردن ها ....

اُمّ سلمه از رسول خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم درباره فضیلت خدمت كردن زنان به شوهرانشان پرسید، آن حضرت فرمود: هر زنى كه در خانه شوهر خود به قصد مرتب كردن آن، چیزى را جابه جا كند خداوند به او نظر افكند و هر كه خداوند به او نظر كند عذابش نكند

حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه و آله نفرمود: «إنَّ الرَّجُلَ إذا نَظَرَ إلَى امرَأَتِهِ وَنَظَرَت إلَیهِ نَظَرَ اللّه  تَعالى إلَیهِما نَظَرَ الرَّحَمَةِ ؛ وقتى مردى به همسر خود نگاه كند و همسرش به او نگاه كند (نگاه با محبت) خداوند به دیده رحمت به آنان نگاه مى‌كند. (نهج الفصاحه ص278 ، ح 621)»

خداوند متعال در همه  حال با دیده مهر و محبت به زنان می نگرد و برای اهدافی که برای او تعیین کرده بیشترین اجر و ثواب را در نظر گرفته است.

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم: «أیُّما امرَأةٍ خَدَمَتْ زَوجَها سَبعَةَ أیّامٍ ، غَلَّقَ اللّه‏ عَنها سَبعةَ أبوابِ النارِ وفَتَحَ لَها ثمانِیَةَ أبوابِ الجَنّةِ تَدخُلُ مِن أینَما شاءَتْ.»  وقالَ علیه‏السلام : ما مِنِ امرَأةٍ تَسقِی زَوجَها شَربَةَ ماءٍ إلاّ كانَ خَیرا لَها مِن سَنةٍ صِیامِ نَهارِها وقِیامِ لَیلِها.

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم: هر زنى كه هفت روز شوهرش را خدمت كند، خداوند هفت در دوزخ را به روى او ببندد و هشت در بهشت را به رویش بگشاید، تا از هر در كه خواهد وارد شود.
و فرمود: هیچ زنى نیست كه جرعه‏اى آب به شوهرش بنوشاند مگر آن كه این عمل او برایش بهتر از یک  سال باشد كه روزهایش را روزه بگیرد و شبهایش را به عبادت سپرى كند. (إرشاد القلوب : 175 منتخب میزان الحكمة : 254)

برای مادر شدن، فرزند آوری و  پرورش فرزندان و ثوابی که بر آن مترتب است روایات زیادی وارد شده که برای رعایت اختصار از ذکر آن ها خودداری می کنیم.

پس یادمان باشد هر چقدر هم زن بودن ، مادر بودن  و زحماتمان نادیده گرفته شود نظر لطف خداوند متعال در هر لحظه با ماست.

فاطمه محمدی                 

کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


مطالب مرتبط:

 عملی که نشان دهنده جایگاه ما در آخرت است!

فرق خدمات مادر و فرزند

راهی برای کاستن از گناهان «پدر و مادر»!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.