تبیان، دستیار زندگی
رهبر انقلاب در جریان سفر به مشهد زمانی که میهماندار هواپیما در خوشامدگویی ابتدایی به مسافران گفته است «و با آرزوی سلامتی برای رهبرمعظم انقلاب»، دستور دادند این جمله از متن خوشامدگویی پروازهای شرکت های هواپیمایی حذف شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تفسیر مطهری بر دستور مصلحانه رهبر


رهبر انقلاب در جریان سفر به مشهد زمانی‌که میهماندار هواپیما در خوشامدگویی ابتدایی به مسافران گفته است «و با آرزوی سلامتی برای رهبرمعظم‌انقلاب»، دستور دادند این جمله از متن خوشامدگویی پروازهای شرکت‌های هواپیمایی حذف شود.

مطهری

علی مطهری در یادداشتی کوتاه با عنوان دستور مصلحانه رهبر انقلاب، نوشت: «در ایام تعطیلات نوروز خبری در برخی رسانه‌ها منتشر شد مبنی‌بر اینکه رهبر انقلاب در جریان سفر به مشهد زمانی‌که میهماندار هواپیما در خوشامدگویی ابتدایی به مسافران گفته است «و با آرزوی سلامتی برای رهبرمعظم‌انقلاب»، دستور دادند این جمله از متن خوشامدگویی پروازهای شرکت‌های هواپیمایی حذف شود. این دستور نشان می‌دهد که ایشان با هر کاری که شائبه تملق و چاپلوسی داشته باشد، مخالفند و اقدام برخی کارگزاران حکومت که بی‌مناسبت از نام مقام‌معظم‌رهبری استفاده می‌کنند یا به تعریف و تمجید می‌پردازند، مورد رضایت ایشان نیست. بدیهی است آرزوی سلامتی برای مقام‌معظم‌رهبری در مواقعی که زمینه استجابت دعا فراهم‌تر است، مانند شب‌های احیاء، کاری قابل‌قبول و ستودنی است، اما اینکه در ابتدای هر پروازی یا در ابتدای نطق هر نماینده‌ای، آرزوی سلامتی برای مقام‌معظم‌رهبری شود، گذشته از مسئله تملق، لوث‌کردن موضوع است، چراکه در این مواقع اساسا ذهن‌ها متوجه این موضوع نیست.»

این‌گونه دستورها موجب اصلاح جامعه است و باید این دستور را دستوری مصلحانه نامید. به‌هرحال از رهبرگرامی‌انقلاب به‌خاطر توجه به این موضوع و صدور دستور مناسب، صمیمانه سپاسگزارم

به‌گفته این نماینده مجلس «جالب است که اینجانب حدود یک‌سال پیش همین موضوع بی‌مناسبت‌بودن «آرزوی سلامتی برای مقام‌معظم‌رهبری» در ابتدای پروازها را با وزیر راه‌وشهرسازی مطرح کردم و خواستار حذف آن شدم. آن‌طور که به یاد دارم ایشان گفت از دست من خارج است. همین‌طور چندماه پیش، این موضوع و نیز بی‌مناسبت‌بودن نصب عکس رهبرانقلاب در قسمت جلوی هواپیما را به مدیرعامل یکی از شرکت‌های هواپیمایی به‌صورت پیغام گوشزد کردم، ولی اقدامی ندیدم. این زشت است که این کارها را که شائبه تملق و چاپلوسی دارد، آن‌قدر ادامه دهیم تا خود مقام‌معظم‌رهبری دستور لغو آن را صادر کنند. گویی قبل از اینکه ایشان بگویند خودمان بی‌مناسبت‌بودن و عدم‌ضرورت و آثار منفی آن را درک نمی‌کردیم. قطعا بازهم ازاین‌دست کارها وجود دارد که باید کنار بگذاریم و کاسه‌های داغ‌تر از‌ آش نباشیم. نگرانم برخی افرادی که ادعای ولایت‌مداری آنها گوش فلک را کر کرده و البته در عمل ضربه می‌زنند، مقام‌معظم‌رهبری را نیز به‌دلیل این دستورشان، متهم به ضدیت با ولایت‌فقیه کنند. این‌گونه دستورها موجب اصلاح جامعه است و باید این دستور را دستوری مصلحانه نامید. به‌هرحال از رهبرگرامی‌انقلاب به‌خاطر توجه به این موضوع و صدور دستور مناسب، صمیمانه سپاسگزارم.»

بخش سیاست تبیان

منبع : تابناک