تبیان، دستیار زندگی
تلاش شهرداری تهران برای احداث بوستان یاس موردتحسین شخصیت ها و مقام معظم رهبری قرار گرفته است و رهبری با بازدید سرزده از بوستان جمله خاصی را برای اقدامات جاری به کار برده اند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آفرین رهبری به شهردار

تلاش شهرداری تهران برای احداث بوستان یاس موردتحسین شخصیت ها و مقام معظم رهبری قرار گرفته است و رهبری با بازدید سرزده از بوستان جمله خاصی را برای  اقدامات جاری به کار برده اند.

امیر رضوانی - بخش اجتماعی تبیان
رهبری

شاید ما تهرانی ها زیاد قدر هوای پاک، فضای سبز و اراضی ملی را نمی دانیم زیرا بیشترین سهم را درآلودگی هوا، وهمچنین از بین بردن فضای سبز و اراضی ملی داریم. اراضی ملی به صورت ویژه در اطراف تهران و شمال کشور در حال تخریب است که سود جویی های برخی از ما دلیل ایجاد این کار است. این در حالی است که این سود جویی و خودخواهی ها در زندگی شهری چه  آسیب های فراوانی به سلامتی مان، محیط زیست و سرنوشت آیندگان وارد کرده و می کند. جالب است  که علاوه بر سود جویی ها ما حتی هنگام تفریح و لذت بردن از طبیعت  آن را تخریب می کنیم! در حالی که  می دانیم به دلیل آلودگی هایی که ایجاد کرده ایم این روزها بیشتر از گذشته به هوای پاک و طبیعت سرسبز نیاز داریم.
ثروت ملی ما  در طبیعت و اراضی ملی سالهاست که با غفلت و تخلف برخی از نهادها و مسئولین مورد آسیب  قرار گرفته و هیچگاه عزم جدی برای مقابله با این تخلفات وجود نداشته است.  بلکه این پول و سرمایه بوده که بر همه چیز اولویت داشته است. این مهم بارها توسط مقام معظم رهبری در مناسبت های گوناگون تذکر داده شده اما موضوعات مربوط به محیط زیست و اراضی ملی هیچگاه با تلاش جدی مسئولین روبرو نشد تا اینکه  اخیرا ایشان در دیدار با مسئولان و دست‌اندرکاران منابع طبیعی و حفاظت محیط‌ زیست بیانات مهمی را بیان داشته و  تاکید داشتند "حفظ محیط‌زیست یک وظیفه حاکمیتی است که باید با تهیه سند ملی محیط زیست و پیوست زیست‌محیطی برای همه طرح‌های عمرانی و صنعتی و جرم انگاری تخریب محیط زیست، به این وظیفه بسیار مهم، عمل شود."

قالیباف بیش از این به صورت خاص برای احداث بوستان ولایت و پل طبیعت نشان داد که می تواند جهادی برای فضای سبز عمل کند و اینبار در جهت گسترش فضای سبز و حفظ اراضی ملی گامی دیگر برداشته است

ایشان پدیده زمین خواری و اخیرا کوه‌خواری و ساخت و ساز در ارتفاعات را از دیگر مسائل رنج آور و اسف بار دانستند و تأکید کردند: باید در قانون، این‌گونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوءاستفاده‌کننده بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر در دستگاه‌ها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم بشدت برخورد شود.
رهبری همچنین بیانات قابل توجه دیگر به صورت خاص به  منطقه ای که بر سر آن میان ارتش و وزارت اطلاعات اختلاف است اشاره کردند و فرمودند" که بوستان بزرگِ شاید چند صد هکتاری -  نمیدانم چقدر است - که اصلش هم ظاهراً متعلّق به ارتش بوده لکن الان مورد استفاده‌ی ارتش نیست و مورد اختلاف بین ارتش و وزارت اطّلاعات و اینها است. به نظر من اینجا مال مردم است؛ اینجا باید به‌صورت یک گردشگاه عمومی مردمی دربیاید. مکرّر هم من این را پیغام دادم به مسئولین گوناگون، شهرداری باید برود اینجا را تصرّف کند، دراختیار مردم بگذارد."
همین پیغام کافی بود تا به گفته مختاری" شهردار تهران نیز بعد از فرمایشات رهبرمعظم انقلاب در روز 18 اسفند اعلام کرد قول می‌دهم این زمین را از نهادهای مربوطه تحویل بگیرم و روز 13 فروردین به مردم تحویل دهم. قالیباف کمتر از یک ساعت جلسه مربوط به این اقدام را برگزار کرد و برنامه ریزی‌های لازم صورت گرفت"
در واقع قالیباف دیگر  ثابت کرده است مرد انجام اقدامات جهادی است به ویژه وی در عرصه محیط زیست و فضای سبز در زمینه مدیریت جهادی گام های بسیاری را برداشته است نمونه این مورد در آمار سرانه فضای سبز که اکنون  فضای برای هر شهروند در درون شهری 16 متر و برون شهری 24 متر رسیده است قابل مشاهده می باشد.
قالیباف بیش از این به صورت خاص برای احداث بوستان ولایت و پل طبیعت نشان داد که می تواند جهادی برای فضای سبز عمل کند و اینبار در جهت گسترش فضای سبز و حفظ اراضی ملی گامی دیگر برداشته است.
او بعد از دستور رهبری در 17 اسفند روز 18 اسفند اقدام به ایجاد یک بوستان 1400 هکتاری کرده است بوستانی که نام ان را این روزها حتما شنیده اید "یاس" ؛ این بوستان از محور شمالی شهید بابایی و دامنه‌های جنوبی البرز قرار دارد .
این بوستان به صورت دو بخش شمالی و جنوبی در نظر گرفته شد که مجریان طرح در بخش شمالی سازمان پارک‌ها و شهرداری منطقه یک و مجریان جنوبی شهرداری منطقه 4 و سازمان‌پارک‌ها بودند.بخش شمالی بوستان جنگلی قوچک به مساحت 1200 هکتار و قسمت جنوبی آن 181 هکتار بوده که خوشبختانه با یک کار جهادی و تلاش شبانه روزی این بوستان آماده و در اختیار شهروندان قرار گرفت.
در این زمینه خوشبختانه دستگاه‌ها و سازمان‌هایی از جمله وزارت اطلاعات، ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران همکاری‌های لازمی را برای واگذاری این مجموعه به شهرداری داشت و  تلاش ها در بوستان تا تبدیل شدن به پارک جنگلی ادامه دارد.

قالیباف دیروز در صحبت هایی در اینباره در جمع شورای شهری ها گفت: انصافاً در روز نخست فروردین کار کردن حتی از بابت کسب درآمد نیز توجیه ندارد ولی انصافاً دست اندرکاران این امر با رغبت پای کار ایستادند و در روزهای بارانی به فعالیت خود ادامه دادند. او ادامه داد: ما می‌دانیم گذشتن از یک زمین با این ابعاد در بهترین نقطه تهران که دارای سند نیز بود آن هم کم‌تر از 72 ساعت نشانگر چیزی جز همراهی و گوش به فرمان بودن آن‌ها به فرمان رهبری نبوده است

قالیباف دیروز در صحبت هایی در اینباره گفت: انصافاً در روز نخست فروردین کار کردن حتی از بابت کسب درآمد نیز توجیه ندارد ولی انصافاً دست اندرکاران این امر با رغبت پای کار ایستادند و در روزهای بارانی به فعالیت خود ادامه دادند. او ادامه داد: ما می‌دانیم گذشتن از یک زمین با این ابعاد در بهترین نقطه تهران که دارای سند نیز بود آن هم کم‌تر از 72 ساعت نشانگر چیزی جز همراهی و گوش به فرمان بودن آن‌ها به فرمان رهبری نبوده است.
شهردار تهران ادامه داد: بر این اساس از وزارت دفاع و نیروهای مسلح که خارج از همه عرف‌های اداری فرمان مقام معظم رهبری را به اجرا درآوردند تشکر می‌کنم. همچنین از مردم که در روز طبیعت در بیش از دو هزار پارک حضور پیدا کردند و انصافاً در نگهداری و نظافت آن‌ها کوشا بودند تقدیر می‌کنم. بنده شاهد بودم که در بسیاری از نقاط که گل‌های مختلف کاشته شده بود هیچ یک توسط شهروندان کنده نشد و آسیب ندید.
این عملکرد شهردار تهران مورد  تقدیر شورای شهر، ائمه جمعه و شخصیت های دیگر قرار گرفته است  از جمله 205 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه ای از مدیریت جهادی دکتر قالیباف در احداث بوستان جنگلی یاس بلافاصله پس از بیانات مقام معظم رهبری قدردانی کردند. رهبر انقلاب نیز چند روز بعد از شروع به کار احداث بوستان یاس در حضور سرزده در ساعت 5:30 صبح روز 29 اسفند ماه 93 در محل بوستان یاس، از فعالیت كارگران و نیروهای حاضر بازدید كرده و فرمودند: «آفرین، كار جهادی یعنی‌این.»
رهبری در دیدار خود با فعالان محیط زیست و در ادامه تذکرات شان فرمودند: " مطالبی که باید بیان شوند، امروز گفته شد و از این پس مردم باید قضاوت کنند که کدام دستگاه‌ها به وظیفه خود برای حفظ محیط‌زیست عمل می‌کنند و کدام دستگاه‌ها برای حفظ محیط‌زیست، تلاش و اقدام لازم را انجام نمی‌دهند."
حال باید دید که شهرداری در ادامه فعالیت خود  و سایر نهادها در اقدامات مربوطه چه خواهند کرد و چه نمره ای از مردم خواهد گرفت؟
امیدواریم اینگونه کارهای جهادی با حفظ مشخصات کمی و کیفی خود در همه عرصه های زیر بنایی و رو بنایی کشور به ویژه در خدمات عمومی، پزشکی، عمرانی، محیط زیست ، اقتصادی و فرهنگی گسترش یابد و الگویی برای سایر نهادها و موسسات باشد. البته شهرداری باید سعی کند این مدیریت خود را در دیگر زمینه فعالیت خود از جمله فعالیت های شهری نیز به کار گیرد همچون  گله هایی که برخی از شهروندان از عملکرد  ١٣٧ و نحوه خدمات رسانی اش و یا برخی از بروکراسی های اداری شهرداری دارند.