وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در نظر سنجی بهترین وزیر سال 93 که با استقبال خوب شما روبرو شد قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت رتبه اول را به خود اختصاص داد اما درباره اتفاقات خاص زندگی این وزیر چه می دانید؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 درباره وزیر منتخب شمادر نظر سنجی بهترین وزیر سال 93 که با استقبال خوب شما روبرو شد قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت رتبه اول را به خود اختصاص داد اما درباره اتفاقات خاص زندگی این وزیر چه می دانید؟

وزیر بهداشت

"سید حسن قاضی‌زاده هاشمی" وزیر بهداشت دولت نهم منتخب شما در میان وزرای کابینه یازدهم است.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روز ۲۴ خرداد ۱۳۹۲، با رای موافق ۹۱٫۵ درصدی خود از وی، هاشمی را به عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت، تایید کردند. بدین ترتیب، هاشمی توانست رکورددار جلب آرای موافق نمایندگان مجلس در حمایت از یک وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ نظام جمهوری اسلامی باشد.
سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی (زاده ۱۳۳۸، شهرستان فریمان) متخصص چشم‌پزشکی و فوق تخصص جراحی قرنیه، رئیس بیمارستان تخصصی چشم‌پزشکی نور، رئیس بخش قرنیه بیمارستان فارابی، رئیس دانشکده پزشکی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کابینه حسن روحانی است وی فاقد گرایش سیاسی می‌باشد. وی سهام‌دار یکی از بیمارستان‌های خصوصی چشم پزشکی است.

حسن قاضی زاده هاشمی فروردین ماه ۱۳۳۸ در فریمان، در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. پدرش در فریمان عطار بود.

وی در کودکی قرآن را نزد شیخ حسین مطهری پدر مرتضی مطهری فرا گرفت و پس از پایان دوره ابتدایی، دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی مشهد ادامه داد. وی همزمان در فعالیتهای مذهبی شرکت داشت. در سال ۵۶ وارد دانشکده پزشکی مشهد شد و ضمن تحصیل دانشگاهی در فعالیتهای اجتماعی سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت داشته و همزمان با گسترش موج انقلاب اسلامی با مشارکتی فعال، در رخدادهای سیاسی - اجتماعی شهر مشهد تأثیر گذار بود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از موسسان سازمان جهاد سازندگی در کشور نقشی فعال و موثر ایفا نمود. با شروع جنگ ایران و عراق، مدت ۳۳ ماه به عنوان یکی از طراحان مهندسی رزمی به صورت داوطلبانه در جبهه حضور داشته و در این مدت دوبار مجروح گردید. برادر کوچکترش نیز به علت مصدومیت شیمیایی ناشی از دوران جنگ، در سال ۱۳۷۲ به شهادت رسید. او پس از بازگشت به دانشگاه جهت ادامه تحصیل، حضور در جبهه را در قالب تیمهای اضطراری پزشکی ادامه داد. ایشان هم اکنون به عنوان استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان فارابی و بیمارستان چشم پزشکی نور مشغول است.

می توان بهترین عامل  برای کسب این محبوبیت و رضایت در افکار عمومی را  زاییده رسانه ها یا باندهای قدرت و ثروت بلکه زاییده تلاش و کوششی دانست که  مردم آن را در زندگی خود  حس کرده اند.
قاضی زاده هاشمی از زمان آغاز به کار خود توانسته است قدم های مفیدی را برای نظام سلامت کشور بردارد افزایش بودجه سلامت، طرح تحول نظام سلامت ، کنترل بازار دارو ، همکاری پررنگ تر با سازمان نظام پزشکی، رشد شدید تعرفه های بخش درمان از جمله این اقدامات می باشد.
در پس شخصیت جدی و کار پر مشغله هر  وزیر جذابیت هایی قرار دارد که برخی از این موارد را  برای وزیر بهداشت با هم مرور می کنیم:
* هاشمی چگونه وزیر شد: برای رسیدن به این وزارتخانه تنها رئیس جمهور نقش نداشته است می گویند پشت هر مرد موفقی یک زن موفق ایستاده است و  آقای دکتر موفقیتش را  اینگونه بیان می کند«همسرم اصرار كرد كه فرض كن چهار سال كمتر عمر كردی. برو، بایست و برای مردم كار كن.»

همسرم اصرار كرد كه فرض كن چهار سال كمتر عمر كردی. برو، بایست و برای مردم كار كن.»


* چرا پولدار است؟: او درباره پولدار بودن خودش می گوید: به نظرم وزیر پولدار خوب است، چون وقتی پولدار باشد، خودش را وقف می کند و به هیچ چیز دیگری فکر نمی کند. در ضمن شائبه ای هم به وجود نمی آید که او می خواهد از این فرصت برای خودش، خانواده و نزدیکانش استفاده کند. وزیر پولدار بخشنده است، با دید وسیع تری نگاه می کند و در ایجاد فرصت برای دیگران، سخاوتمند است.

وزیر بهداشت معتقد است کسی که هنرمند است، از یک مرحله به بعد دیگر پول برایش مهم نیست و بیشتر به دنبال عرضه هنرش است، بخصوص اگر این هنر در ارتباط با نجات جان مردم باشد. من همین الان هم کار چشم پزشکی را کنار نگذاشته‌ام، ولی سال هاست دیگر نیازی به پول آن ندارم و این اتفاق مربوط به چند ماه اخیر نیست. من سال هاست دیگر به این پولها نیاز ندارم، چون سبک زندگی ام همان سبک قدیم پدر و مادرم است و اهل ولخرجی و تجملات نیستم.

* مهمترین ظلم در حق وزیر: «مهمترین ظلمی که در حق من کردند، برجسته کردن فعالیت من در بیمارستان خصوصی است در حالی که من بیشتر عمرم را در بخش دولتی کار کرده‌ام».

*مدیر خوب کیست؟».من معتقدم یک مدیر خوب مدیر گران نیست، که دائم بنشیند تا از منابع عمومی به او پول بدهند و او هزینه کند ».

 علاقمندی هنری وزیر: هاشمی، یکی از اصلی‌ترین علاقمندی‌های خود را موضوعات فرهنگی عنوان کرده و اظهار داشت:« در کلاس‌های بازیگری تحت تدریس رضا کیانیان، شرکت داشته است.»
 


 

عطا بابا پور

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین