تبیان، دستیار زندگی
سال 1393 در تمام فراز و نشیب سیاسی و اقتصادی اش جایگاه مهم در اخبار و وقایع حوزه دفاع مقدس داشت که مهترین آن تشکیل فراکسیون دفاع مقدس در مجلس بود. حوزه تفحص پر اتفاق بوده و ‫تعداد شهدایی که با دی ان ای شناسایی شدن بالا بود
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقایع مهم حوزه پایداری در سال 93


سال 1393 در تمام فراز و نشیب سیاسی و اقتصادی اش جایگاه مهم در اخبار و وقایع حوزه دفاع مقدس داشت که مهترین آن تشکیل فراکسیون دفاع مقدس در مجلس بود. حوزه تفحص پر اتفاق بوده و ‫تعداد شهدایی که با دی ان ای شناسایی شدن بالا بود.

تفحص

از فراکسیون دفاع مقدس تا معوقات ایثارگران

در سالی که گذشت دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس از تدوین اساسنامه فراکسیون دفاع مقدس و تشکیل جلسه برای تصویب آن در آینده‌ای نزدیک در مجلس خبر داد. که خبر خوبی برای این حوزه محسوب شد تا پلی برای ترویج فرهنگ ایثار باشد اما آیا برای ترویج ایثار و شهادت کافیست یا باید در نظر گرفتن معیشت و مشکلات ایثارگران و حفظ احترام آنان در جامعه لازم نیست/

طبق اخبارحدود 30 درصد مطالبات باقی مانده ایثارگران طی یک برنامه‌ریزی زمان بندی شده و در چند مرحله از ابتدای تابستان در یک بازه سه ماهه پرداخت شد.

مسائل مربوط به معوقات 80درصد مراجعات ایثارگران به حوزه تعاون را تشکیل می‌داده، که این میزان مراجعات پس از اتمام مراحل پرداخت به 10درصد کاهش یافته است.  اما ایثارگران اعتراضاتی داشتند که صرفا توجیه شد نه پیگیری اما از سوی دیگر این پرداخت معوقات در بوق و کرنا رفت تا تمام جامعه برای دولت کف بزنند و ایثارگران هرچه بیشتر از قبل مهجور شوند.

حل معضل درمان

سه سال قبل بود که از طریق بند «ج» تبصره 16 موضوع درمان جامعه ایثارگران به ادارات محل اشتغال واگذار شد اما در بودجه سال 93 این موضوع دوباره به بنیاد برگشت.

در سال گذشته به دلیل «تغییر قانون» مشکلاتی برای جامعه ایثارگران بوجود آمد و  بنیاد طی برگزاری مناقصه و عقد قرارداد با بیمه، عمده خدمات را از بیمه ایران خرید خدمت کرد.

گفتنی است پس از سال ها بحث و جدل ‫مطالبات و معوقات تا سال  90ایثارگران از طرف بنیاد شهید پرداخت شد، آمار شهدای مدافع حرم در سوریه و سامرا به مراتب بالا رفت . در این سال همچنین شاهد گسترش عملیات تفحص شهدا بودیم

بنیاد در گذشته برخی خدماتی درمانی را خود و برخی را به شرکت‌های بیمه واگذار می کرد، امسال این ارائه خدمات را یکپارچه کرد و با عقد قرارداد با بیمه ایران این اتفاق خوب افتاد و با این روش شاید 98 درصد نیازهای درمانی عزیزان ایثارگران را در حوزه های دارو و تجهیزات، بستری، آزمایشات، خدمات رادیولوژی و پاراکلینیک پوشش داده شد و چند مبحث درمان های خاص وجود داشت که هیچ کجای دنیا مورد پوشش بیمه ای قرار نداشتند و همانطور که طی سال‌های گذشته بنیاد شهید خودش این موضوع را پیگیری می کرد الان هم عهده دار این موضوع است.

گفتنی است پس از سال ها بحث و جدل ‫مطالبات و معوقات تا سال  90ایثارگران از طرف بنیاد شهید پرداخت شد، آمار شهدای مدافع حرم در سوریه و سامرا به مراتب بالا رفت . در این سال همچنین شاهد گسترش عملیات تفحص شهدا بودیم.

تفحص شهدا

گسترش تفحص شهدا

عملیات تفحص در دو حوزه مناطق عراق درحال انجام است. عملیات از 26 فروردین ماه سال جاری آغاز شده که در منطقه عمومی فاو، راس بیشه، سیوه، مجنون، منطقه شرق دجله و شلمچه تاکنون 43 پیکر شهید و در منطقه عمومی حاج عمران کردستان عراق نیز 11 پیکر مطهر شهدا و تعدادی اجساد نیروهای ارتش بعث عراق کشف شد.

شهدای تفحص شده سال جاری را 54 شهید با بررسی های انجام شده شش هزار پیکر شهید باید در خاک عراق پیدا شود که از این تعداد دو هزار و 500 شهید در کردستان باید باشد.

با توجه به اینکه بخش عمده ای از پرونده های عراق از سوی آمریکایی ها در زمان جنگ منتقل شده و هم اینک عراقی ها به این پرونده ها دسترسی ندارند، در وزارت حقوق انسان عراق و کمیته بین المللی از دولت آمریکا درخواست شده که پرونده ها برگردانده شود تا بتوانند اطلاعات دقیق تری از ردپای شهدای خلبان بدست آورند.

تفحص پیکر ۶ هزار شهید گمنام دوران دفاع مقدس در خاک عراق آغاز شده است. تاکنون از 45 هزار شهید مفقودالاثر 40 هزار شهید توسط گروه های تفحص شناسایی شده اند، در این جست و جوها گروه های تفحص موفق به کشف 731 جنازه عراقی شدند که به این کشور تحویل داده شد.

عملیات تفحص کماکان در این محورها ادامه دارد، تفحص در محورهای جدید از جمله جزیره ام الرصاص، العماره و کردستان عراق در دست بررسی و مطالعه قرار گرفته و اقدامات اولیه آن انجام شده است.

عملیات تفحص برای یافتن پیکر مطهر رزمندگان مفقود دوران دفاع مقدس در دو حوزه مناطق جنوب و کردستان عراق درحال انجام است. وسایل مهندسی ایران را از مهمترین موضوع در عملیات تفحص است.سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیانمطالب مرتبط:
تشیع هشت پرستوی بی نشان

راهی برای تداوم دفاع مقدس

پیامکی از وصایای شهدا