سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وفق بوده ایم به گزارش خبرگزاری فارس، محمدحسین صفارهرندی در نشست مطبوعاتی چهارمین دوره جشنواره فرهنگی و هنری رضوی كه در سالن اجتماعات شواری فرهنگ عمومی برگزار شد، با اشاره به این كه می‌بایست رویكرد جدیدی در شناخت امام هشتم و م...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وزیر ارشاد: در به كارگیری چهره‌های فرهنگی خود ناموفق بوده ایم

  

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدحسین صفارهرندی در نشست مطبوعاتی چهارمین دوره جشنواره فرهنگی و هنری رضوی كه در سالن اجتماعات شواری فرهنگ عمومی برگزار شد، با اشاره به این كه می‌بایست رویكرد جدیدی در شناخت امام هشتم و مشهد داشته باشیم، گفت: آن چه كه تاكنون در عرصه‌های فرهنگی و هنری و در ارتباط با امام هشتم اتفاق افتاده در خور این شخصیت نیست، چون متناسب با نیازی كه به شخصیت ایشان داشتیم، برنامه‌ریزی نكردیم.

وی با بیان این مطلب كه همه كشورها نمادی را كه سبب رجوع خود و یا گردشگرانی از سایر نقاط جهان می‌شود، با برنامه‌ریزی دقیق رونق داده‌اند، بیان داشت: این امر سبب شده كه بخش قابل توجهی از درآمدهای سالانه خود را از گردشگری كسب كنند. به همین دلیل حرم مطهر رضوی هم باید تحت تاثیر چنین رونقی قرار گیرد، تا برای مردم آن منطقه ایجاد درآمدی باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: با همین نگاه‌ها بود كه سال‌ها قبل در اداره ارشاد اسلامی استان خراسان و شورای فرهنگ عمومی این منطقه، رای به برپایی جشنواره فرهنگی و هنری رضوی دادند كه در آن زمان بیشتر به خراسان اختصاص داشت و امروز در جهت بین‌الملی شدن آن گام بر می‌داریم.

وی اظهار داشت: از ابتدا در اساسنامه این جشنواره پیش‌بینی شد این كار فرهنگی در ادامه به صورت بین‌المللی برگزار شود، اما باید قبل از آن این كار در كشور و در میان مردم محك می‌خورد تا پس از بررسی ضعف‌ها و قوت‌ها اقدام به انجام این كار می‌كردیم. با این حال امروز شاهد آمادگی برخی از كشورها چون عراق، سوریه، عربستان و... برای حضور در این جشنواره هستیم، بنابراین سال آینده این جشنواره بین‌المللی خواهد شد.

صفارهرندی تاكید كرد: در جشنواره فرهنگی -هنری امام رضا قصد داریم كه تكیه بر فرهنگ و هنری داشته باشیم كه مستقیم و یا غیرمستقیم با این منبع نورانی ارتباط داشته باشد. بنابراین در سال اول سه استان در كنار یكدیگر اقدام به برگزاری این جشنواره كردند، در سومین دوره 10 استانی كه در مسیر سفر امام هشتم به مشهد بودند، در این جشنواره حضور یافتند و امسال 24 استان اقدام به برگزاری همزمان این جشنواره خواهند كرد. چون امام هشتم برای ما كانونی است كه می‌تواند محل تلاقی و تجمیع باشد و همه استان‌ها هم به گونه‌ای برای عرض ارادت به امام رضا(ع) هم‌پیمان شده‌اند.

وی با بیان این مطلب كه 24 استان كشور با 28 برنامه مستقل در این اتفاق فرهنگیِ معنوی شركت دارند، یادآور شد: برنامه افتتاحیه را دوم آذرماه و هم‌زمان با سال‌روز تولد حضرت معصومه در شهرستان قم برپا می‌كنیم، چون دل‌دادگی و انسی كه میان این دو وجود داشت، می‌‌تواند منشأ پیدایش آْثار هنری و ادبی بدیعی شود و در نهایت اختتامیه این همایش با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهرستان مشهد برگزار خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید بر این نكته كه برای رسیدن به یك اتفاق اساسی در حوزه فرهنگ باید به دنبال مزیت خود در این خصوص باشیم، گفت: موضوع امام هشتم و عواطفی كه ایشان در میان ملت ایران برانگیخته و ارتباطی كه برقرار كرده، همه این‌ها در كنار آثار و تجربیات شخصی دست‌مایه پردازش هنرمندان است.

وی ادامه داد: سالانه هزاران نسخه سفرنامه درباره امام هشتم نوشته می‌شود كه شاید خیلی با كیفیت نباشند، اما چون اخلاص و ارادت خاصی در كلام آنها موج می‌زند، انسان احساس می‌كند كه شاهد تولد انسان‌های بزرگی به بهانه خراسان و جشنواره‌ رضوی هستیم.

ادامه مراسم با پرسش‌های خبرنگاران حاضر در جلسه دنبال شد كه اغلب بر محور بیمه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و امنیت شغلی آنها استوار بود.

خبرنگاری در این نشست پرسید: «چرا تنها خبرنگارانی در ایران از تسهیلات ویژه‌ای بهره‌مند می‌شوند كه عضو انجمن خاصی باشند و در غیر این صورت حتی ممكن است كه از بیمه كاری خود هم محروم باشند».

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش گفت: درست این است كه انجمن‌ها رابط میان دولت و اعضای صنف باشند، از این جهت هم ما جزو حمایت‌گران از صنوف هستیم. اما آن جنبه كه ممكن است مورد غفلت واقع شود، حمایت از طریق انجمن‌ها است، بنابراین ما صندوقی را كه تحت عنوان صندوق حمایت از روزنامه‌نگاران وجود داشت، فعال‌تر كردیم. اما اجازه بدهید كه كارهایی را كه در دست اجرا داریم، نگوییم. اما یكی از این تصمیمات این است كه همه خبرنگاران را بیمه كنیم و سایر مزایایی را كه می‌توان از رهگذر چنین صندوقی اعطا كرد، در نظر بگیریم. در این كار قصدمان بر این است كه ابتدا شهرستانی‌ها را از این نیاز بهره‌مند كنیم و سپس مركزنشینان را بیمه كنیم.

وی ادامه داد: نمی‌خواهیم محكوم به وعده دادن شویم و تنها دلخوشی ایجاد كنیم. چون به تبع آن وعده‌ها، كار كرده‌ایم؛ به عنوان مثال این موضوع را در هیات دولت مطرح كردیم و زمان زیادی از وقت جلسه در این خصوص صرف شد، اما قول می‌دهم كه در طول چهار سال حضور دولت نهم، موضوع بیمه خبرنگاران تمام شده باشد.

  

«كاربرد قرآن و مفاهیم قرآنی در آثار فرهنگی و نمود عینی آن در جامعه» دیگر سؤالی بود كه به وسیله خبرنگاری پرسیده شد؛ صفارهرندی در این خصوص گفت: گاهی می‌بینیم كه قضاوت‌هایی در خصوص مباحث قرآنی می‌شود و برخی دیگران را پرهیز می‌دهند كه به نام هنر وارد عرصه دین شوند، اما اگر كسی هنر را با دین پیوند بزند، دین را مخدوش كرده و یا با نگاهی دیگر می‌توان گفت كه هنر را به سوی كمال سوق داده است. من گمان می‌كنم كه مزیت نسبی فرهنگ و هنر ما در آن نقطه است كه ارتباطی با دین برقرار شود.

بحث سیاست‌گذاری‌های جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تخصیص یارانه‌های نشر، از دیگر سؤالاتی بود كه از سوی چند خبرنگار مطرح شد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این‌باره اظهار داشت: شكل پرداخت یارانه‌ها می‌بایست تغییر می‌كرد و در گذشته این چنین بود كه اثر آن تنها به آخرین حلقه از این چرخه كه ناشران هستند، می‌رسید؛ در صورتی كه خوانندگان كتاب و نشریات می‌بایست اصلی‌ترین افراد در دریافت یارانه باشند؛ بنابراین تصمیم گرفته شد كه یارانه را به صورت ریالی در اختیار فرهنگیان قرار دهیم كه دانشجویان، دانش‌آموزان و طلاب هستند. در این طرح قصد بر این است كه با اعطای بُن كتاب نیازهای خرید كتاب این افراد را برطرف كنیم. با ین وجود حمایت‌هایی را از ناشران خواهیم داشت.

وی ادامه داد: اما در خصوص یارانه مطبوعات چون نمی‌توان پول آن را مستقیما به مردم داد، سیاست دولت فعلا بر این محور استوار است كه روزنامه‌ها را برای اطلاع‌رسانی مفید و سازنده تقویت كنیم. اما در نهایت ریالی شدن اعطای یارانه‌های نشر می‌تواند از بسیاری دلالی‌ها كه بر سر راه رسیدن اصل مبلغ به دست مردم وجود داشت، جلوگیری كند.

«طرح كتاب و كتاب‌خوانی و نمود عینی این نهضت در جامعه» از دیگر سؤالاتی بود كه از صفارهرندی پرسیده شد. وی در پاسخ به این پرسش گفت: این روزها كه هفته كتاب را سپری می‌كنم، در همه استان‌ها نمایشگاه‌هایی برپا شده كه در جهت زمزمه كتاب و كتاب‌خوانی است، البته خاصیت هفته كتاب این است و افراد را با كتاب آشتی ‌می‌دهد. منتها از آن جایی كه عناصر دست‌ اندر كار دخیل در این ماجرا رویت دقیقی از این طرح ندارند و می‌بایست كه همه افكار و نگاه‌ها برای انجام این كار یك دست شوند، هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

وی در ادامه به پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به كتابخانه‌های عمومی اشاره كرد و گفت: بعضی از شهرها در این خصوص خوب كار كرده‌اند، در تهران هم ما این گلایه را از شهرداری داریم كه به بهانه داشتن كتابخانه در فرهنگ‌سراهای خود و تجهیز آن‌ها به این كار مبادرت نمی‌ورزد. آنها می‌گویند كه ما در تجهیز كتابخانه‌های خود این دستورالعمل را رعایت می‌كنیم.

یكی دیگر از حاضران در این نشست درباره وضعیت معیشتی كاركنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرسید، هر چند وی خود را خبرنگار و نه كارمند آن وزارتخانه عنوان كرد. وزیر در پاسخ به این پرسش گفت: این واقعیت دارد كه كاركنان وزارت ارشاد كمترین دریافتی را دارند، تا جایی كه بنده نامه‌ای به آقای احمدی‌نژاد نوشتم و ایشان تاكید كردند كه در جلسه هیات دولت این موضوع بررسی شود، اما متاسفانه روزی كه نوبت به بررسی این گلایه شد، شخص ایشان حضور نداشتند و با طرح این مسئله، وزارتخانه‌های دیگر از ما كم‌حقوق‌تر شدند؛ بنابراین چون همه وزرا این موضوع را برای كارمندان خود مطالبه كردند، انجام این كار تصویب نشد تا این كه در دیداری دیگر با رئیس جمهور، وی تاكید كردند كه به وزارت ارشاد باید نگاهی متفاوت داشته باشیم و ما هنوز هم منتظر لطف ایشان هستیم.

تكراری‌ترین سؤالی كه همیشه از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌شود به شایعاتی اختصاص دارد كه پیرامون حضور وی در سمت سخنگوی دولت و معاون اول رئیس‌ جمهوری می‌گردد، وی در این‌باره گفت: خود هم این خبر را در سایتی اینترنتی خواندم، اما این خبر منشأ واقعی ندارد. به خصوص اینكه خود را در سمتی كه دارم شایسته‌تر می‌بینم و اگر روزی بخواهم از این كار كناره‌گیری كنم باز هم به جمع شما همكاران مطبوعاتی باز خواهم گشت.

وی درباره رایزنی‌های فرهنگی و نقش آنها در ترویج تفكر ایرانی و اسلامی بیان داشت: با ترتیبات جدید كه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام شده، چهره‌های شایسته‌تری را به سمت كشورهای دیگر و برای ترویج تفكرات انقلابی گسیل داشته‌ایم، اما هنوز هم در به كارگیری چهره‌های فرهنگی خود ناموفق بوده‌ایم.

صفارهرندی درباره تغییر معاونان هنری و سینمایی خود گفت: هیچ صحبتی درباره این تغییرات وجود ندارد.

منبع : فارس نیوز


لینک :

 دیدار صفارهرندی با شجریان درجشن خانه موسیقی 

 صفارهرندی: استیضاح وزیر ارشاد مطرح نیست 

 قول‌های وزیر ارشاد برای حل مشكلات روزنامه‌نگاران 

 روش پیامبر سرمشق خبرنگاران باشد 

 صعود قلم تا ستیغ سخن و اندیشه 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین