سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جاسپر جونز از جمله هنرمندان مطرح امریکاست که کارهای جنجال آفرین خلق کرد، از جمله در خلق یکی از تابلوهای نقاشی خود، از پرچم امریکا استفاده کرد که نظر محافل هنری را به شدت به خود جلب کرد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جاسپر جونز کیست؟

جاسپر جونز از جمله هنرمندان مطرح امریکاست که کارهای جنجال آفرین خلق کرد، از جمله در خلق یکی از تابلوهای نقاشی خود، از پرچم امریکا استفاده کرد که نظر محافل هنری را به شدت به خود جلب کرد.

 

سمیه فروغی* -بخش هنری تبیان
جاسپر جونز


جاسپر جونزدر 1930 در جورجیا متولد شد و در اوایل دهه 50 به نیویورك رفت و با تعداد زیادی از هنرمندان آن دوره آشنا گشت. از آن جمله جان كیج، مرسی كانینگهام و...
در سال 1980 علاقه مندان بیشتری برای دیدن تصاویر وی و نقاشی هایش جذب شدند. بیشتر نقاشیهای او شخصی، مربوط به وضعیت افسردگی و در بسیاری از موارد سورئال است. تصاویر او شامل حكاكی بر سنگ، چاپ سنگی، چاپ به وسیله ی كلیشه روی مشمع، قلم زنی سایه روشن و تكنیك های دیگر است. این نقاش آمریكایی به خاطر تصاویرش از پرچم ها و اهدافی كه در دهه 50 داشت خصوصاً ضد جنگ بودن وی شهرت دارد .

جاسپر جونز و تمسخر پرچم


جسپر جونز نقاش آمریكایی در سال 1955 ، كه بیست و پنج سال داشت - مجموعه ای از پرچم های آمریكایی را پدید آورد. او از یك مدیوم قدیمی ،یعنی تركیب رنگ مایه با موم مذاب ،استفاده كرد و نتیجه كارش،اثری زیبا به اسلوب نقاشان كهن [درسده های پانزدهم تا هجدهم] بود كه غنای آن، رنگ چكانی و رنگ پاشی اكسپرسیونیست های انتزاعی و جانشینانشان را تحت الشعاع قرار داد.

جاسپر جونز و تمسخر پرچم


با این همه، هنگامی كه این نقاشی ها نخستین بار در ژانویه 1958 در گالری لئو كاستلّی در نیو یورك به نمایش در آمدند، حساسیت هایی را بر انگیختند.
آیا جانز پرچم ملی را به استهزا گرفته بود یا از آن تجلیل می كرد؟ بسیاری از كشورها، از جمله ایالات متحده، قوانینی دارند كه به موجب آنها، هرگونه طنزوتمسخر درباره ی نمادهای ملی شان مستوجب پیگرد و مجازات خواهد بود. آیا جانز می خواست نقاشی را مسخره كند ؟
البته قانونی علیه این كار وجود نداشت،ولی عمل جانز [اگر چنین معنایی میداشت] می توانست یك جامعه ی هنری در سطح ملی را،آن هم در گرما گرم استقبال های پرشور بین المللی ،بیازارد. برخی از تابلوهای او چیزی جز پرچم را نشان نمی دهند؛ آنها شبیه پرچم هایی اند كه در خانه ساخته می شوند.در برخی دیگر پرچم بخشی از بوم را به خود اختصاص میدهد- میانه ی نیمه فوقانی جایی كه معمولاً سر انسان در یك  پرتره قرار میگیرد-و در برابر زمینه ای با رنگ متضادجلوه میابد.  در برخی تابلوها فقط از رنگ سفید استفاده شده است: بافت پارچه و تغییر مایه های خفیف،ستاره هاوخطوط راه راه پرچم را نشان می دهند.در تابلوی سه پرچم، سه پرچم روی هم قرار گرفته اند،و كوچكترین آنهامانند یك ویترین فروشگاه در قسمت پیشین تابلو دیده می شود. آیا یك نقاش میتواند نقاشی های خود را، همچون لباس یا جامه دان، در اندازه های مختلف عرضه كند؟
جانز در تابلوهای دیگر از پرچم ها روی برگرفته و به شماره ها، به هدف ها( یا نشانه ها) و سپس نیز به نقشه ایالات متحد روی كرده است ، ولی همچنین تابلوهایی را ساخته است كه عاری از هرگونه نقش مایه خواندنی و به یاد ماندنی اند. یك مورد مثال زدنی در این خصوص تابلوی بوم است كه از یك بوم كوچك تشكیل می شود كه از رو به یك بوم بزرگ تر چسبانده شده است .   نقش مایه در این تابلو چیست و كجاست؟ نقاشی و نقاش هر دو ساكت اند.

*کارشناسی ارشد ارتباط تصویری ، دانشگاه تهران


منابع:
- کتاب هنر مدرن لینتون
- دایره المعارف هنر روئین پاکبازتلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین