سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یکی از نیازهای اساسی انسان، احساس امنیت است. او برای رشد و تعالی، به این امنیت نیاز دارد و گاهی اوقات، ترس های مهار نشده ای وجودش را فرامی گیرد که نمی تواند زندگی خوب و متعادلی داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

8 روش توصیه شده برای مهار ترس


یکی از نیازهای اساسی انسان، احساس امنیت است. او برای رشد و تعالی، به این امنیت نیاز دارد و گاهی اوقات، ترس‌های مهار نشده‌ای وجودش را فرامی‌گیرد که نمی‌تواند زندگی خوب و متعادلی داشته باشد.


ترس

در این مطلب، چند راه‌حل ساده برای مهار ترس، ارائه شده است.
1 ـ بودن در کنار افراد مثبت‌اندیش
تردیدی نیست که دنیا پر از موضوعات ترسناک است، اما همیشه افراد خوب هم وجود دارند؛ کسانی که می‌توانند دیگران را با انرژی‌های مثبت وجودشان سیراب کنند. وقتی کنار این‌گونه افراد باشیم، معمولاً احساس شادتری داریم؛ بنابراین تا جایی که می‌توانید با کسانی هم‌نشینی کنید که شما را به داشتن تجربه‌های زیبا، تشویق می‌کنند. پیام‌های مثبتی که از آن‌ها دریافت می‌کنید، در زندگی‌تان به کار ببرید. این انرژی‌های مثبت، صدای ترس درون وجودتان را خفه کرده و هرگز به آن اجازه نمی‌دهد با انتقادهای آزاردهنده‌اش، شما را بترساند.
2 ـ مدیتیشن و دعا
افرادی که با خالق خود، ارتباط قوی و محکم دارند، می‌توانند با ایمانشان و دعا و نیایش، به احساس آرامش مناسبی دست پیدا کنند. وقتی تصور کنید که خالق هستی به شما و زندگی‌تان توجه دارد، با کمک این نیروی برتر می‌توانید به آرامش برسید. تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن و دعا، هردو به یک اندازه انسان را از ترس و نگرانی رها می‌کنند.
3 ـ لذت بردن از لحظه‌های شاد زندگی
لحظات شاد زندگی‌تان را یادداشت کنید. هرروز چند دقیقه را به نوشتن خاطرات این لحظه‌های شاد و همچنین برنامه‌هایی که برای آینده دارید، اختصاص دهید. با این کار می‌توانید ساختارهای مغزتان را به سمت مثبت‌اندیشی تغییر دهید. در حقیقت، طبیعت مغزمان به‌گونه‌ای است که برای حفاظت از ما، دائم مراقب جنبه‌های منفی زندگی و محیط اطرافمان است و خواه‌ناخواه به سمت افکار منفی کشیده می‌شویم، اما وقتی لحظات و خاطرات خوب خود را یادداشت کنیم، می‌توانیم آن بخش از سیستم عصبی مغزمان را که مسئول پردازش افکار مثبت است، تقویت کرده و آن را وادار کنیم به موضوعات شاد و مثبت توجه کند.

افرادی که با خالق خود، ارتباط قوی و محکم دارند، می‌توانند با ایمانشان و دعا و نیایش، به احساس آرامش مناسبی دست پیدا کنند. وقتی تصور کنید که خالق هستی به شما و زندگی‌تان توجه دارد، با کمک این نیروی برتر می‌توانید به آرامش برسید.

4 ـ درک ترس
بپذیرید که ترس، فقط یک احساس است. ممکن است در زندگی افراد، اتفاق‌های خیلی بدی رخ دهد، اما یادتان باشد که این اتفاق‌ها قرار نیست برای همه رخ دهد. وقتی به موضوع نگران‌کننده‌ای فکر می‌کنید، به احساستان در مورد آن توجه کنید. گاهی مواقع نسبت به موضوعی، نگاهی افراطی دارید و بی‌خود و بی‌جهت به ترستان دامن می‌زنید. به موضوعات دوروبرتان، دید اغراق‌آمیز نداشته باشید تا روح و ذهنتان بی‌جهت مشوش نشود.
5 ـ هر روز یک جشن
لازم نیست یک اتفاق فوق‌العاده در زندگی‌تان رخ دهد تا برایش جشن بگیرید. می‌توانید به کوچک‌ترین موفقیت‌هایتان نیز توجه کرده و برای آن‌ها جشن بگیرید. حتی در حد درست کردن غذایی که همیشه دوستش دارید. در ضمن می‌توانید عضو فعالی در اجتماعتان بوده و با دیگران معاشرت داشته باشید و از کسانی که موجب شادی‌تان می‌شوند، قدردانی کنید.

هرقدر به افکار منفی و ترسناک فکر کنید و برایش انرژی بگذارید، قدرتشان بیشتر می‌شود و می‌تواند افکار مثبت را از میدان به در کند؛ بنابراین هرگاه موضوعات نگران‌کننده راهشان را به وجودتان پیدا کردند، کاری کنید که حواستان معطوف به چیز دیگری شود.

6 ـ لبخند
خندیدن یا لبخندی ساده زدن، موجب یک سری واکنش‌های ماهیچه‌ای و هورمونی در بدن می‌شود که می‌تواند روحیه فرد را بسیار بالا ببرد. وقتی دائم لبخند بر لب داشته باشید، احساسات منفی برای ماندگاری در وجودتان، مجبور است بسیار تلاش کند و معمولاً هم به موفقیت چشمگیری دست پیدا نمی‌کند. با خندیدن، سیستم ایمنی بدن، قوی می‌شود. پس همین الان لبخند بزنید. این کار واقعاً حالتان را خوب می‌کند.
7 ـ حواس‌پرتی
هرقدر به افکار منفی و ترسناک فکر کنید و برایش انرژی بگذارید، قدرتشان بیشتر می‌شود و می‌تواند افکار مثبت را از میدان به در کند؛ بنابراین هرگاه موضوعات نگران‌کننده راهشان را به وجودتان پیدا کردند، کاری کنید که حواستان معطوف به چیز دیگری شود. مثلاً به پیاده‌روی بروید، زمانی را با دوستان، خانواده یا همسایه‌تان بگذرانید. با این روش می‌توانید جلوی افکار نگران‌کننده را بگیرید.
8 ـ قدرت روحی
دنیا مکانی امن نیست و همیشه چیزهایی برای ترسیدن وجود دارد، اما قرار نیست با ترس زندگی کنیم؛ بنابراین با شناختن ترس‌هایتان، به جنگ آن‌ها رفته و اجازه ندهید ترس، روح و روانتان را تضعیف کند.

باشگاه خبرنگاران

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443
برگرفته از گروه: بهداشت روانی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین