تبیان، دستیار زندگی
نمی خواهد وزن کم کنید یا برای کنکور ارشد اماده شوید ، قرارهایی که هر سال می گذارید و عمل نمی کنید را فراموش کنید...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک تصمیم کبرای نود و چهاری!


نمی خواهد وزن کم کنید یا برای کنکور ارشد ،آماده شوید ، قرارهایی که هر سال می گذارید و عمل نمی کنید را فراموش کنید...

تصمیم

یعنی چه؟! همین که حرفی می شنوی و یا  چیزی را می بینی که مطابق میلت نیست، سگرمه هایت را توی هم می کنی و زیر لب غرو لند می کنی هیچ، مدام بهانه گیری می کنی و  به دنبال مقصر می گردی، زمین و زمان را به قضاوت می نشینی هی  خودخوری می کنی که چرا فلان شد و چرا بهمان نشد؟ چرا چنین رفتار کرد و چرا چنین گفت؟ چرا، چرا، چرا و هزاران چرا...
بیائید کمی منصفانه به خود و رفتارهای مان نگاه کنیم و راجع به آنها به تفکر و قضاوت بنشینیم!

وقتی سال ، نو می شود، بسیاری از ما شروع می کنیم به برنامه ریزی! هر کس به روش خویش، برای سالی که تازه از راه رسیده، برنامه می چیند و اهدافش را مشخص می کند، حتی برای اهدافی که ممکن است سالها در گوشه ذهن جا خوش کرده اند و هنوز به واقعیت نرسیده اند و... اما قرار است اگر خدا بخواهد همین امسال عملی و  اجرا شوند.
اما این بار بیائید فارغ از اهداف تکراری همیشگی مان شویم و دور رژیم گرفتن، ادامه تحصیل، ورزش کردن، ارتقاء شغلی و... را خط قرمز بکشیم  اما به جای آن، برای خودمان، شخصیت  و درون مان برنامه ریزی کنیم. بیائید در این روزها، ذره بین بدست بگیرید و با دستمالی آغشته به شوینده ای قوی به سراغ ذهن و فکرتان بروید، رفتارهایتان را غسل تطهیر بدهید، عادت های بد و اشتباهاتتان را دور بیندازید، گرد و غبار دلتان را بزدائید و این که برای ارتقاء درون پاک و بی آلایش تان و مقابله با اخلاقیات ناخوشایند تان، هدف تعیین کنید و برای دستیابی به آنها هم، نهایت تلاش تان را به کار گیرید.
در سال نود و چهار، بیایید برای همیشه، مثل کبری یک  تصمیم به‌یاد‌ماندنی بگیریم و با خودمان قرار بگذاریم  که از این پس، به گونه ای دیگر به مشکلات زندگی مان نگاه کنیم، از کاه کوه نسازیم، آنجا که می شود با سکوت و گذشت حل مساله کرد از آن دریغ نکنیم، آن گونه با اطرافیانمان رفتار و کلام کنیم که دوست داریم با ما به همان گونه رفتار کنند و سخن بگویند.
بیائید دست از سرزنش و تحقیر یکدیگر، برداریم به جای آن که در زندگی دائما به دنبال مقصر باشیم و دیگران را مسبب همه ناخوشی های زندگی مان بدانیم ، سعی کنیم عجول نباشیم و یک جانبه و حق به جانب در مسند قضاوت ننشینیم و راجع رفتار و منش  اطرافیان مان حکم صادر نکنیم، گاهی لازم است از نگاه انحصاری و یا یک بعدی مان فراتر برویم و برای یک بارهم شده از نقطه نظر دیگران نیز، مشکلات را بکاویم و با قرار دادن خود به جای آنها، رفتارها را تحلیل کنیم و با درک متقابل و همدلی با شرایط آنان ، پیش برویم.
بیائید با شروع سال نو، قراری نو با خود بگذاریم؛ مسئولیت شناس و وظیفه شناس شویم و برای خوشبختی و سعادت خود و دیگران تلاش کنیم و از انجام، هر آنچه  که در توان و قدرت مان است، سرباز نزنیم و... در یک کلام، در آغاز تحول دور گردون و بیداری روزگار خفته، بیائید ما هم  تغییر کنیم و چون بهار، درون مان را زنده و دگرگون سازیم !

در مسیر تغییر و تحول، هرگز عجول و شتاب زده عمل نکنید. برخی از ما به اشتباه همیشه می خواهیم در کوتاهترین زمان ممکن، نتیجه ای را شامل حال خودمان کنیم که حصول آن به مدت زمان زیادی نیاز دارد. تغییرات یک شبه، به همان یک شب بیشتر پایدار نمی مانند و سریع از بین می روند، بپذیرید برای تغییرات بلند مدت و رسیدن به موفقیت لازم است ، راه طولانی تری را طی شود

خوب است بدانید، تنها چیزی که ممکن است ما بتوانیم برای زندگی مان انجام دهیم، فقط و فقط، کنترل رفتار خودمان است و بس؛ تازه اگر از ته دل تصمیم گرفته باشیم و بر انجام آن استوار و راسخ باشیم، و گرنه روی تغییر خودمان نیز نمی توانیم زیاد حساب باز کنیم، پس سعی کنید هرگز به دنبال تغییر رفتار، منش و کنش دیگران نباشید.
تغییر کردن کاری بس سخت و دشوار است. ما به رفتارهای خوب و بد مان عادت کرده ایم، وابستگی به عادت ها، دل بریدن را سخت می کند، آنقدر سخت که قدیمی تر ها می گفتند:" «ترک عادت موجب مرض است».
 بپذیرید تا شما خواهان تغییر نباشید و تغییر نکنید، هیچ تحولی در زندگی تان پدید نمی آید؛ مشکلات تان حل نمی شود، رابطه هایتان سالم و مساعد نمی شود، صبر و  گذشت تان بیشتر نمی شود، کلام تان شیرین و رفتارتان مناسب نمی شود، افکارتان مثبت و سازنده نمی شود،  قضاوت تان عادلانه نمی شود، همدلی تان دلنشین نمی شود، مهربانی و محبت تان درک نمی شود، و...  پس بیائید، بیائید با شروع سال نو، سعی کنیم  زندگی مان را تغییر و تحولی نو ببخشیم؛ با دلی پرامید و ذهنی پویا، خواهان تحول شویم و با آغوشی باز به استقبال تغییرات خوش برویم و متناسب با هر تغییری در زندگی، تغییر مثبت و خوشایندی نیز در خود ایجاد کنیم.
در مسیر تغییر و تحول، هرگز عجول و شتاب زده عمل نکنید. برخی از ما به اشتباه همیشه می خواهیم در کوتاهترین زمان ممکن، نتیجه ای را شامل حال خودمان کنیم که حصول آن به مدت زمان زیادی نیاز دارد. تغییرات یک شبه، به همان یک شب بیشتر پایدار نمی مانند و سریع از بین می روند، بپذیرید برای تغییرات بلند مدت و رسیدن به موفقیت لازم است ، راه طولانی تری را طی شود.

مسیر زندگی

تغییر نگرش و شیوه تفکر، یکی از مهمترین گام های رسیدن به موفقیت و تحول احوال درون است، به این معنا که ما باید بدانیم چه چیزی می خواهیم، شرایط درونی و بیرونی مان به چه شکل است، عوامل بازدارنده و یا تسهیل کننده مسیرمان کدامند، مسیر حرکت مان چگونه است، فراز و نشیب های مسیر را چگونه می توان پیش رفت، و در نهایت آن که برای رسیدن به اهداف مان چطور باید برنامه ریزی کنیم. اهمال و سستی و گاه تنبلی کردن و به تعویق انداختن ، باعث می شود اهداف و برنامه هایمان را فراموش کنیم.


بنابراین برای ایجاد تحول در زندگی ، مجبوریم، سبک زندگی مان را تغییر دهیم و آن را با اهدافی که داریم متناسب و هماهنگ سازیم. آن زمان که بتوانیم زندگی مان را بر اساس اهدافی که در ذهن مان داریم تنظیم نمائیم و برنامه های دقیقی برای حصول آن، طراحی کنیم، موفقیت مان حتما قطعی خواهد بود. به همین خاطر، بهتر است سبک  مساعد و یا نامساعد زندگی مان را مجددا وارسی کنیم، نقاط قوت آن را تقویت و پربار سازیم و اشتباهات و نقایص آن را اصلاح  و یا حذف نمائیم. دانستن این مهم که چگونه می توان عادات خوب را جایگزین عادات اشتباه کرد و برای رسیدن به این عادات مطلوب چگونه برنامه ریزی نمود؛ شاید، از مهمترین بخش های تغییر سبک زندگی باشد. مثلا، اگر عادت به دروغگویی دارید و می خواهید آن را از خزانه رفتاری حذف کنید، باید علت آن را بشناسید، مشخص کنید در مواجهه با چه کسانی و یا چه زمانهایی بیشتر دروغ می گوئید، ، میزان شدت و ضعف آن را بشناسید، هدف تان از ترک دروغگویی را بدانید، برنامه ترک تان را تنظیم کنید و...  
یادتان باشد، همیشه و تحت هر شرایطی اهداف تان را مد نظر داشته باشید و هیچ وقت آنها را از یاد نبرید. توصیه می کنیم به هنگام مواجه با مشکلات و تنش های زندگی، مدام به خود  یادآور شوید که " من مسئول و متعهد به زندگی هستم؛ اگر می خواهم زندگی خوب و رضایت بخشی داشته  باشم باید آن را همان گونه که متمایلم، بسازم، باید ببینم سهم من از مشکلات چه بوده و کجا اشتباه کرده ام".
هرگز فراموش تان نشود، زندگی، طولانی ترین بازی است که هر لحظه آن را لمس و تجربه می کنیم، پس باید برای لحظه لحظه آن احترام قائل باشیم و به اندازه کافی در آن صمیمت، مهر و محبت، علاقه و جذابیت ایجاد کنیم تا بتوانیم از یک زندگی طولانی توامان با موفقیت و رضایت مندی خاطر نهایت بهره و فایده را ببریم. 
بیائید، با اراده ای قوی و انگیزه ای مصمم بر تغییر،  شناخت اهداف و مسیر حرکت و برنامه ریزی دقیق، این سال را شروع کنیم.

نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.