سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به گفته مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا، شبکه های اجتماعی تلفن همراه بهترین بستر برای انتشار بدافزارها هستند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهرا فرآورده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیام‌هایی با نام پلیس فتا در فضای مجازیبه گفته مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا، شبکه های اجتماعی تلفن همراه بهترین بستر برای انتشار بدافزارها هستند.

 

فضای مجازی

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری در هشدار به سوءاستفاده کنندگان از عنوان و نشان پلیس فتا در شبکه‌های اجتماعی گفت: کاربران و استفاده کنندگان از شبکه‌های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان تلفن همراه دقت کنند در دام این شیادان گرفتار نشوند.
سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش اظهار داشت: متاسفانه جدیداً مشاهده شده است که برخی از کاربران با سوءاستفاده از عنوان و نشان پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان اقدام به انتشار مطالب و توصیه‌هایی از جانب پلیس فتا کرده و ادعا دارند این سایت یا این صفحه و گروه از سوی این پلیس کنترل می‌شود.
این کارشناس افزود: این افراد خود را یکی از کارشناسان پلیس فتا معرفی کرده و عنوان می‌کنند صفحه یا گروه مذکور به علت وجود موارد منافی عفت، توهین به مقامات و مقدسات و... توسط پلیس فتا در حال رصد می‌باشد و برای اثبات ادعای خود، کاربران را به سایت cyberpolice.ir و بخش قانون جرائم رایانه‌ای راهنمایی می‌کنند.
وی تخریب چهره واقعی پلیس فتا را یکی از اهداف مجرمان سایبری دانست و گفت: احتمالاً کاربران تلفن همراه پیامی مبنی بر اعمال فیلترینگ بر روی برخی از نرم افزارهای پیام رسان موبایل دریافت کرده باشند. در این پیام‌ها عنوان می‌شود در 24 ساعت آینده این گونه نرم افزارها از سوی پلیس فتا فیلتر می‌شوند. این افراد با هدف تخریب چهره پلیس فتا اقدام به ارسال این پیام‌ها می‌کنند.
این کارشناس افزود: یکی دیگر از اهداف این افراد می‌تواند سوءاستفاده از قربانیان باشد. در این حالت فرد سودجو با انتشار چنین مطلبی در گام بعدی با تبلیغات گسترده و دسترسی راحت به سایت‌های مسدود شده، از کاربران درخواست می‌کند جهت جلوگیری از فیلتر شدن به آدرسی که در ادامه مطلب آورده شده است مراجعه و نرم افزار فیلتر شکن را دانلود کنند.
وی با اشاره به ارسال تروجان‌ها و بدافزارها از این طرق گفت: یکی از مواردی که امکان عملی شدن اهداف سودجویانه مجرمان سایبری را فراهم می‌کند ارسال پیامک از طریق تلفن همراه می‌باشد. این مقام آگاه در هنگام مواجهه با این گونه پیام‌ها به کاربران توصیه کرد: ارسال نرم افزار و به خصوص فیلترشکن از سوی این افراد ممکن است آلوده بوده و با هدفی خاص(سرقت اطلاعات) باشد. بنابراین به این گونه پیام‌ها نباید توجه کرد و از دانلود و نصب برنامه‌های ارائه شده برای عبور از فیلترینگ خودداری کنید.

برای تشخیص صحت ایمیل‌های ارسال شده از سوی پلیس فتا می‌توانید آموزش‌های لازم را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش آموزش مراجعه کرده و مطالعه کنید

این مقام مسئول در خصوص کلاهبرداری‌های مالی صورت گرفته از این  طریق هشدار داد و گفت: ممکن است افراد سودجو برای ارسال فیلترشکن، کاربران را به سایت‌های جعلی هدایت و اقدام به برداشت از حساب‌های آنان کنند.
سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری با اشاره به دیگر شگردهای این افراد گفت: این مجرمان با ایجاد ایمیلی شبیه به ایمیل پلیس فضای تولید وتبادل اطلاعات و یا با ارسال ایمیل‌هایی که آن را منتصب به پلیس فتا می‌دانند با انتشار مطالبی اقدام به سوءاستفاده از مردم می‌کنند. این ایمیل‌های جعلی دارای آرم و نشان نیروی انتظامی و پلیس فتا بوده که زمینه اعتماد و اطمینان هموطنان عزیز را فراهم می‌آورد.
وی ضمن تکذیب مطالب فوق تاکید کرد: تنها راه تماس با ما از طریق سایت cyberpolice.ir می‌باشد و دقت کنید که ایمیل‌های ارسالی از سوی پلیس، حتما از آدرس پست الکترونیک تحت police.ir یا cyberpolice.ir ارسال شده باشد زیرا پلیس فتا هیچ گونه ایمیلی تحت سرویس دهنده‌های دیگر مانند Gmail , Yahoo, hotmail و یا سایر میل سرورها ندارد.
سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا اعلام کرد: تمامی اطلاع رسانی‌های پلیس فتا در سایت پلیس به نشانی www.cyberpolice.ir وجود دارد. همچنین در صورت لزوم، با همکاری خبرگزاری‌های رسمی کشور و روزنامه‌های مختلف این اطلاع رسانی‌ها صورت می‌گیرد.

فضای مجازی

سرهنگ آذردرخش یکی از راه‌های جلوگیری از سوءاستفاده از کاربران را تشخیص اصالت ایمیل دریافتی دانست و گفت: برای تشخیص صحت ایمیل‌های ارسال شده از سوی پلیس فتا می‌توانید آموزش‌های لازم را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش آموزش مراجعه کرده و مطالعه کنید.
وی در پایان گفت: با توجه به افزایش این موضوع برای جلوگیری از وقوع چنین جرائمی و برخورد قاطع با آن‌ها، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت به آدرس cyberpolice.ir بخش ثبت گزارش مردمی با ما در میان بگذارند.
توصیه هایی به کاربران شبکه های اجتماعی
بدانیم چه‌چیزی دانلود می‌کنیم. برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی قابلیتی برای افزودن یا نصب نرم ‌افزارهای جداگانه مانند بازی ‌ها را ارائه می‌ کند. این نرم‌ افزارها ممکن است بخواهند به حساب شما و اطلاعاتی که به‌اشتراک گذاشته ‌اید دسترسی کامل داشته باشند. نرم‌ افزارهای خرابکارانه می ‌توانند از این دسترسی برای تعامل با دوستانتان استفاده کرده یا اطلاعات شخصی شما را به‌سرقت ببرند.
سطح دسترسی برخی برنامه ها آنقدر بالاست که می توانند تقریباً همه بخش های تلفن همراه ما را کنترل کنند، اطلاعات دلخواه شان را بیرون بکشند و حتی دسترسی خود ما را به بعضی برنامه ها و ابزارها قطع کنند.
کاربران شبکه های اجتماعی تلفن همراه اگر دیگر از نرم‌افزاری استفاده نمی‌کنید آن را حذف کنند. همچنین به ‌خاطر داشته باشند برخی نرم ‌افزارها ممکن است تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی شما را تغییر دهد. 

فرآوری: علی احمدی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: باشگاه خبرنگاران/ پایگاه اطلاع رسانی فتا
مطالب مرتبط:
افزایش امنیت در شبکه‌های اجتماعی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین