سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
«کشتی پهلو گرفته» از آن کتاب هایی است که چنان متن صمیمانه و لطیفی دارد که به سختی می توانید ادامه مطالعه آن را به زمان دیگری واگذار کنید و از طرفی چنان بی پرده مصائب آن بانوی مظلوم را به تصویر کشیده که بی اختیار اشک خواهید ریخت.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب «کشتی پهلوگرفته»

حضرت فاطمه

هیچ‌كس آیا توانسته است غم فاطمه‌(سلام الله علیها) را در سوگ پدر به تصویر بكشد، جز ناله ‌هاى بیت الاحزان فاطمه(سلام الله علیه)؟ در اندوه جگرسوز على (سلام الله علیه) در مواجهه با فاطمه (سلام الله علیه) میان در و دیوار و گاه شستن صورت نیلى و بازوى كبود فاطمه(سلام الله علیه)، هیچ هنرمند عارفى توانسته است مرثیه بسراید آنچنان كه از عمق رنج آدمى در چروك‌هاى پیشانى على خبر دهد و وسعت غم‌هاى خلقت را در پهناى اشك على بشناسد و بشناساند جز بار اشك پنهانى على؟
اینها دردهایى است كه نویسنده را، اگر احساس داشته باشد، خاكستر می‌كند و قلم را، اگر به تعداد درختان عالم باشد، می‌سوزاند و دفترى به پهناى گیتى را آتش می‌زند. سوز اشك‌هاى فاطمه، هنوز پاى عارفان را در بیت‌الاحزان او سست می‌كند و كمر ابرار را می‌شكند و آتش به جان اولیاء الله می‌اندازد.
معاذالله كه رشحه هیچ قلمى بتواند با اشك سوزناك على به هنگام شستن پیكر فاطمه برابرى كند. آنچه بر پیشانى تاریخ تشیع، چروك‌هایى اینچنین عمیق آفریده، دردهایى از این دست است؛ دردهایى كه گفتنى نیست، بیان كردنى نیست، تصویر و تصور كردنى نیست. درد را اگر بسیار عمیق باشد به زخم تشبیه می‌كنند و زخم را اگر بیش از حد سوزنده باشد، به آتش و حرارت. كدام آتشى می‌تواند با هرم قلب على در ۲۵ سال سكوت خار در چشم و استخوان در گلوى او برابرى كند؟…
چند سالی است كه برخی نویسندگان عاشق اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در حوزه ادبیات داستانی سری هم به تاریخ اسلام زده‌اند و وقایع صدر اسلام را به زبانی ساده و بیانی قابل فهم برای عموم خوانندگان به نثر در آورده‌اند. در میان این آثار، کتاب ارزشمند «کشتی پهلو گرفته» سوگ نامه ایست از آلام اهل بیت علیهم السلام و به ویژه وجود مقدس دختر گرامی پیامبر خدا، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها.
«کشتی پهلو گرفته»، پرفروش‌ترین اثر سید مهدی شجاعی و یکی از پرتیراژترین كتابهای ادبیات داستانی ایران است که با ۴۰ نوبت تجدید چاپ در بیش از ۶۰۰ هزار نسخه منتشر شده است. کتاب «کشتی پهلو گرفته» ضمن مروری بر نقاط عطف حیات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، روایت مصائب زندگی ایشان از زبان اطرافیان و نیز شخص خود آن حضرت است. در واقع می‌توان گفت این كتاب مرثیه‌ای است منثور از زبان و دل صاحبان عزای فاطمی.

«کشتی پهلو گرفته» از آن کتاب هایی است که چنان متن صمیمانه و لطیفی دارد که به سختی می توانید ادامه مطالعه آن را به زمان دیگری واگذار کنید و از طرفی چنان بی پرده مصائب آن بانوی مظلوم را به تصویر کشیده که بی اختیار اشک خواهید ریخت

خواننده كتاب «کشتی پهلو گرفته» در خلال خواندن این اثر بدیع ادبی که با نثری بسیار شیوا نگارش یافته است، در عین حالی که گفتگوی اهل بیت علیهم السلام را که زبان حال ایشان می باشد مرور می کند، با تاریخ پر فراز و نشیب و زیبا و در عین حال پر مصیبت زندگی حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و وقایع دوران کودکی تا شهادت ایشان بیشتر آشنا می شود.
«کشتی پهلو گرفته» از ۱۴ ‌فصل تشكیل شده و راوی اول شخص در هر كدام از فصول، یكی از وابستگان حضرت فاطمه سلام الله علیها هستند؛ فصل اول حضرت رسول صلی الله علیه و آله، فصل دوم حضرت خدیجه سلام الله علیها، فصل سوم خود حضرت زهرا سلام الله علیها، فصل چهارم حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام، فصل پنجم امام حسن علیه السلام، فصل ششم امام حسین علیه السلام، فصل هفتم مجدداً حضرت زهرا سلام الله علیها، فصل هشتم حضرت زینب سلام الله علیها، فصل نهم فضّه، فصل دهم حضرت ام كلثوم، فصل یازدهم اسماء، فصل دوازدهم برای بار سوم حضرت فاطمه سلام الله علیها، فصل سیزدهم مجدداً حضرت امیر علیه السلام و فصل چهارم از زبان آسمان روایت می‌شود.

كتاب «کشتی پهلو گرفته» از جمله شاخص‌ترین آثاری است که در حوزه ادبیات داستانی، و با نگاه به تاریخ اسلام و شخصیت دختر گرامی رسول خدا صلی الله علیه و آله نگاشته شده است. «کشتی پهلو گرفته» از آن کتاب هایی است که چنان متن صمیمانه و لطیفی دارد که به سختی می توانید ادامه مطالعه آن را به زمان دیگری واگذار کنید و از طرفی چنان بی پرده مصائب آن بانوی مظلوم را به تصویر کشیده که بی اختیار اشک خواهید ریخت. اگر شما هم می خواهید همراه با «کشتی پهلو گرفته» بر دریای پهناور رنج های بانوی دو عالم به أعماق تاریخ سفر کنید، این کتاب را مطالعه کنید، و آن را به سایر عاشقان حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها نیز پیشنهاد کنید.

ابوالفضل صالح صدر            

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین