وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وجود تجهیزات پزشکی قاچاق، علاوه بر اینکه اقتصاد سلامت را تهدید می کند، سلامت بیماران را نیز به خطر می اندازد. لذا، این نگرانی همیشه هست که تجهیزات قاچاق وارد مراکز درمانی کشور شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلال ها بر سر بیمار حاضر می شوند!  

 وجود تجهیزات پزشکی قاچاق، علاوه بر اینکه اقتصاد سلامت را تهدید می کند، سلامت بیماران را نیز به خطر می اندازد. لذا، این نگرانی همیشه هست که تجهیزات قاچاق وارد مراکز درمانی کشور شود

فرآوری : طاهره رشیدی - بخش اجتماعی تبیان
تجهیزات پزشکی


ورود تجهیزات پزشکی قاچاق به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور به همان اندازه نگران کننده است که داروی قاچاق و تقلبی در ناصرخسرو عرضه می شود. شاید در وهله اول به نظر نرسد که تجهیزات پزشکی مثل داروی قاچاق و تقلبی، مخاطره انگیز باشد. اما، واقعیت این است که هر دوی آنها سلامت بیماران و سلامت اقتصاد کشورمان را تهدید می کند.

تشدید نظارت های وزارت بهداشت

در همین ارتباط مهندس سید حسین صفوی مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، معتقد است که وزارت بهداشت نظارت دقیقی بر روی کیفیت محصولات و تجهیزات پزشکی دارد و این نظارت ها در طول یک سال اخیر به دلیل فعال شدن کمیته های تخصصی نظارت بر واردات و تولید تجهیزات پزشکی تشدید شده است.

وی با عنوان این مطلب که پدیده قاچاق از گذشته در کشور وجود داشته است، گفت: با همکاری اداره کل تجهیزات پزشکی و وزارت بهداشت، دستورالعمل مبارزه با قاچاق، مختص تجهیزات پزشکی از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهیه و ابلاغ شده است که بر اساس آن به صورت جدی برای مقابله با پدیده قاچاق اقدام شده که نتایج خوبی نیز در پی داشته است.

صفوی افزود: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، با توجه به شفاف تر شدن فرآیند تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی در سطح مراکز درمانی دولتی که براساس آن، بیمار و همراهان بیمار برای تهیه ملزومات پزشکی به خارج از بیمارستان ارجاع داده نمی شوند، عرضه کالاهای فاقد کیفیت و غیرمجاز در مراکز دولتی بسیار کم شده و در حد صفر رسیده است.

سیاست هایی که وزارت بهداشت در طرح تحول نظام سلامت اتخاذ کرده، باعث ارتقای کیفیت ملزومات پزشکی و کاهش قیمت آنها شده است و به بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی اطمینان خاطر می دهیم که روند درمانی آنها با تجهیزات پزشکی باکیفیت انجام می شود.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: با مجموع اقدامات انجام شده ، عرصه برای افراد سودجو و افرادی که اقدام به ورود کالاهای غیرمجاز از مبادی غیر قانونی می کنند، تنگ شده و اجازه ورود اینگونه محصولات به مراکز درمانی داده نمی شود.

صفوی خاطرنشان کرد: سیاست هایی که وزارت بهداشت در طرح تحول نظام سلامت اتخاذ کرده، باعث ارتقای کیفیت ملزومات پزشکی و کاهش قیمت آنها شده است و به بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی اطمینان خاطر می دهیم که روند درمانی آنها با تجهیزات پزشکی باکیفیت انجام می شود.
بازدیدهای سرزده از بیمارستان ها

محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به موضوع ورود کالای پزشکی قاچاق به بیمارستان ها گفت: از وزارت بهداشت درخواست کرده ایم گزارشی از میزان و نحوه ورود قاچاق تجهیزات پزشکی به کشور ارائه کند.

وی درباره ورود کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به مسئله قاچاق تجهیزات پزشکی ادامه داد: وزارت بهداشت و به طور ویژه سازمان غذا و دارو می بایست با نظارت خود از واردات قاچاق تجهیزات پزشکی جلوگیری کند. البته کمیسیون بهداشت قرار است در بازدیدهای سرزده ای که به بیمارستان ها خواهد داشت این مسئله را بررسی کند ضمن اینکه از وزارت بهداشت درخواست کرده ایم گزارشاتی نیز از میزان و نحوه ورود قاچاق تجهیزات پزشکی ارائه کند.

قربانی با تاکید بر اینکه مسیرهای واردات قاچاق دارو و تجهیزات پزشکی باید مسدود شود، خاطرنشان کرد: در واقع ورود قاچاق تجهیزات پزشکی به کشور نشان دهنده وجود رانت های بسیاری است که برخی افراد از واردات این تجهیزات سودهای کلان دریافت می کنند.
  تجهیزات قاچاق در بیمارستان‌ها
علاوه بر این رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به بازرسی‌هایی که از برخی بیمارستان‌های دولتی داشته، از مشاهده تجهیزات مصرفی قاچاق در این مراکز درمانی خبر داده بود. وی معتقد است برخلاف بازار دارویی ایران که شرکت‌های قانونی موظف به توزیع دارو هستند، برای تجهیزات پزشکی چنین شرکت‌هایی نداریم و هم‌اکنون صدها عمده‌‌فروش به توزیع تجهیزات مصرفی بیمارستان‌ها اقدام می‌کنند که گاه برخی از این اقلام توزیعی، به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود.
 جعل و سندسازی در فروش تجهیزات پزشکی
دیناروند تاکید کرد: برخی فروشندگان تجهیزات مصرفی بیمارستان‌ها با سندسازی‌های جعلی، جنس فروخته شده را به صورت جنس غیرقاچاق جا می‌زنند و به بیمارستان‌های دولتی می‌فروشند. وی از برخورد جدی‌‌تر با فروشندگان قاچاق این کالاهای پزشکی خبر داد و افزود: برای رفع این مشکل در نظر داریم مانند بازار دارو، به چند شرکت قانونی هم مجوز توزیع تجهیزات مصرفی بیمارستان‌ها را بدهیم تا بیمارستان‌ها فقط از کانال این شرکت‌های قانونی، تجهیزات مصرفی خود ‌را تامین کنند. دیناروند با بیان این مطلب که شبکه توزیع رسمی برای تجهیزات مصرفی پزشکی در کشور نداریم، اظهار داشت: با اعطای مجوز به چند شرکت پخش قانونی، تلاش خواهیم کرد بازار این تجهیزات مصرفی را ضابطه‌‌مند کرده و از توزیع تجهیزات قاچاق به بیمارستان‌ها جلوگیری کنیم.
برند جدید و پیشرفته «بیمار فروشی»
اما گذشته از قاچاق تجهیزات پزشکی دلالیز های دیگری هم بر سر بیماران انجام میشود! مانند  ورژن نسبتا جدید فروش «بیمار» که مربوط می‌شود به نسخه‌های گران‌قیمت پزشكان. نسخه‌هایی كه فلان دارو یا برند گران‌قیمت را توصیه می‌كنند و بیشتر هم برای بیماران یا مراجعانی تجویز می‌شود كه طالب زیبایی بیشترند.

در واقع ورود قاچاق تجهیزات پزشکی به کشور نشان دهنده وجود رانت های بسیاری است که برخی افراد از واردات این تجهیزات سودهای کلان دریافت می کنند.


این نسخه را باید فقط از فلان شركت دارویی با قیمتی گزاف تهیه كرد و البته بخشی از پولی كه به جیب شركت می‌ریزد، سهم آقا یا خانم دكتر است.این موضوع وقتی‌حادتر می‌شود كه می‌خواهید برای فلان عمل جراحی وسایل جانبی را از بازار آزاد تهیه كنید. به‌عنوان مثال پزشك شما انجام فلان عمل حساس را منوط به تهیه یك قطعه پزشكی از فلان شركت دارویی می‌كند، اینجاست كه بیمار بخت‌برگشته برای خرید آن قطعه، هشت میلیون دست به جیب می‌شود و البته به خودش امیدواری می‌دهد كه بیمه طرف قراردادش حداقل بخشی از هزینه این كار را تقبل كند. غافل از اینكه همین قطعه ساده در بازار آزاد پنج میلیون دست به دست می‌شود.(این ارقام منطبق بر واقعیت هستند.)
معامله بیماران در آمبولانس خصوصی!
ماجرای آمبولانس‌هایی كه جای نزدیك‌ترین بیمارستان سر از فلان مركز درمانی خصوصی درمی‌آورند و بیمار بخت‌برگشته را با سود مشخصی معامله می‌كنند، قصه تازه‌ای نیست. اطرافیان بیمار هم كه از هولِ یك اتفاق آسمان هوار شده سرشان، فقط می‌خواهند سلامت بیمارشان را بازگردانند ، قربانی این معامله پنهان می‌شوند.
بزرگ‌نمایی روشی برای دزدیدن قاپ بیمار
مدیر نظارت و اعتبار بخشی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی عنوان می‌كند: رقابت بخش خصوصی و دولتی سبب شکل‌گیری این پدیده در سیستم درمانی شده است.
بخش خصوصی بار درمانی درخور‌توجهی را از دوش سیستم درمانی کشور برداشته است؛ اما در برخی ‌موارد شاهد آن هستیم که بزرگ‌نمایی‌هایی برای جلب نظر بیماران صورت می‌گیرد که اصل رقابت سالم برای افزایش کیفیت سیستم درمانی را زیر سوال می‌برد.
او با غیرقانونی خواندن روش‌هایی كه برای فریب بیماران از سوی کادر درمانی‌ به كار گرفته می‌شود، خواست تا اگر مواردی از این دست را مشاهده کردند موضوع را به شماره 191 اطلاع دهند تا برخوردهای لازم با این افراد متخلف صورت گیرد.


منابع : تابناک / روزنامه ایران / روزنامه شهر آرا

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین