سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عوامل زیادی در کم شدن دید چشم، اثر می گذارد؛ اما اگر می خواهید مدت بیشتری دید چشم هایتان تغییر نکند و چشمانی سالم و زیبا داشته باشید، ۱۰ کار عنوان شده در ادامه مطلب را هرگز انجام ندهید. با دانستن نکاتی ساده می توان از چشم ها در برابر خطرات محافظت کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10 اشتباه که چشمتان را ضعیف می‌کند


عوامل زیادی در کم شدن دید چشم، اثر می‌گذارد؛ اما اگر می‌خواهید مدت بیشتری دید چشم‌هایتان تغییر نکند و چشمانی سالم و زیبا داشته باشید، ۱۰ کار عنوان شده در ادامه مطلب را هرگز انجام ندهید. با دانستن نکاتی ساده می‌توان از چشم‌ها در برابر خطرات محافظت کرد.


عینک آفتابی

1. عدم استفاده از عینک آفتابی

برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی، همیشه از کلاه و عینک آفتابی استاندارد استفاده نمایید. اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تخریب شبکیه چشم شده و ریسک آب مروارید را افزایش می‌دهد. موقع بازی اسکی یا حمام آفتاب، اشعه‌های مضر خورشید، نوعی آفتاب سوختگی در غشاء مخاطی قرنیه ایجاد می‌کنند که در پی آن، فرد دچار درد، تاری دید و آبریزش از چشم خواهد شد.
2. استفاده بیش از حد قطره چشم

بعضی از قطره‌های چشمی، قرمزی چشم را برطرف می‌کنند، اما پس از مدتی، چشم دچار تورم می‌گردد. بدین معنا که پس از چند ساعت، به خوبی عمل نمی‌کنند و باعث انقباض رگ‌های خونی شده که چشم از قبل هم قرمزتر خواهد شد.

3. چشم‌های خشک

در حدود 3.5 میلیون زن و 1.5 میلیون مرد در ایالات متحده آمریکا، از خشکی معمول تا شدید چشم رنج می‌برند. قطره‌های روغنی که دارای مواد نگه‌دارنده هستند و چندین مرتبه در روز استفاده می‌شوند، به چشم آسیب می‌رسانند. هر چند داروهای تولید کننده اشک مصنوعی گران‌ترند، اما میزان مصرف آن‌ها می‌تواند بیش از ۴ بار در روز باشد و ارزش بیشتری دارند. باید این قطره‌ها در یخچال نگهداری شوند. خنکی قطره، حس خوبی به چشم می‌بخشد و چشم فرد دچار خارش نمی‌گردد. این افراد باید از یک دستگاه رطوبت ساز در منزل استفاده کنند.

برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی، همیشه از کلاه و عینک آفتابی استاندارد استفاده نمایید. اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تخریب شبکیه چشم شده و ریسک آب مروارید را افزایش می‌دهد.


4. نشستن طولانی‌مدت پشت کامپیوتر

پلک زدن، به جریان آب در چشم کمک می‌کند. اما زمانی که فرد به مانیتور کامپیوتر خیره می‌شود، کمتر از حد معمول پلک می‌زند. این در حالی است که هر فردی ۱۲ تا ۱۵ بار در دقیقه پلک می‌زند. پس با خیره شدن به مانیتور، تعداد دفعات پلک زدن کاهش می‌یابد. در این صورت، آب چشم تبخیر شده، چشم آلوده و دچار سوزش و آبریزش می‌شود. اگر فرد به مدت طولانی، متنی را با فونت ریز بخواند یا مطلبی را روی موبایل خود مرور کند، چشمش آسیب دیده یا به نزدیک‌بینی دچار خواهد شد.

5. بی‌توجهی و عدم رسیدگی به لنز

تمیز نمودن لنز باید با محلول شستشوی لنز انجام شود. هرگز لنز را با آب نشویید. موقع استحمام یا در استخر و دریا، لنزها را از چشم خارج نمایید. اکثر چشم‌پزشکان، لنزهای یک‌بار مصرف را توصیه می‌کنند. برای اینکه چشم، اکسیژن کافی دریافت کند، موقع خواب لنزها را از چشم در آورید. در زمان خرید لنز، حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در غیر این صورت، لنز مناسب نخواهد بود و ریسک عفونت چشم افزایش می‌یابد و در زمان خارج ساختن لنز، قرنیه خراش برداشته و دچار نوعی باکتری می‌گردد.

6. استفاده از لوازم آرایشی تاریخ گذشته یا با آرایش خوابیدن

بعد از هر ۳ ماه، لوازم آرایش خود را استفاده نکنید، موقع خواب هم آرایش چشم را پاک کنید.

اصول کار در آزمایشگاه شیمی

7. عدم استفاده از عینک ایمنی

برخی افراد، عینک ایمنی را فقط موقع شنا کردن به چشم می‌زنند. در حالی که طبق توصیه پزشکان، حتی زمان چمن زدن، نجاری یا تعمیر خانه هم باید عینک ایمنی به چشم زد تا مانع ورود خار و خاشاک به چشم شده و در نتیجه قرنیه خراش بر ندارد.

8. سیگار کشیدن

به دلایل متعددی می‌گویند که سیگار نکشید؛ اما دلیل مهم‌تر اینکه سیگار کشیدن، ریسک آب مروارید و تخریب شبکیه را افزایش می‌دهد. عاملی که توانایی بدن را برای رساندن مواد غذایی و اکسیژن کافی به بافت‌ها دچار اختلال می‌کند، در این میان، بافت چشمی هم بی‌بهره نخواهد ماند.

9. عدم انجام معاینات چشمی

حتماً به طور مرتب به چشم‌پزشک مراجعه کنید. به‌خصوص اگر مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا هستید. دیابت کنترل نشده می‌تواند منجر به کوری فرد شود.

10. نادیده گرفتن علائم

تاری دید، درد، کاهش بینایی، قرمزی و سوزش چشم، به خودی خود برطرف نمی‌گردد. اگر با هر یک از این علائم روبرو شدید، حتماً به چشم پزشک مراجعه نمایید. مثلاً اگر فردی چیزی را می‌بیند ولی کمی بعد تار می‌بیند، باید بداند که شاید برای شبکیه چشمش مشکلی پیش آمده است. اگر فرد تعلل بورزد، تشخیص سخت‌تر خواهد بود و چشم وی باید جراحی شود.

باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: taghvimi
برگرفته از گروه: دانستنی‌های علمی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین