تبیان، دستیار زندگی

10 راه ساده برای مقابله با خروپف

کافیست شبی را در کنار فردی به صبح برسانید که خر و پف می کند. انگار در طول شب تراکتوری بالای سرتان مشغول شخم زدن زمین بوده است. البته همسران افرادی که خر و پف می کنند تا حدودی به این صداهای ناهنجار عادت دارند، اما با این حال خروپف، هم برای خود فرد و هم اطرافیانش آزاردهنده و مشکل زا است. در این مطلب بیشتر در خصوص این مشکل و راه‌های مقابله با آن صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خروپف خواب ، خر و پف خواب ،  خرخر در خواب،   خر خر کردن در خواب  ، خوابیدن،،

صدای رعد و برق های شبانه

صدای خر و پف زمانی بلند می‌شود که یک انسداد کوچک در مسیر عبور هوا در پشت زبان و بینی به وجود بیاید.


البته خر و پف همچنین می‌تواند یکی از علائم اختلالی به نام آپنه ی خواب باشد. در این صورت نفس فرد در حین خواب به مدت حدود 10 ثانیه قطع می‌شود که نیاز به درمان دارد.


درست است که خر و پف را نمی توان بیماری تلقی کرد، اما همین مشکل باعث ایجاد اختلال در خواب می‌شود و نشان می‌دهد که چیزی در بدن درست کار نمی کند.


در نتیجه بهتر است اگر به طور مداوم خر و پف می کنید به پزشک مراجعه کنید، چون روش‌های مختلفی برای مقابله با این مشکل و بهبود کیفیت خواب وجود دارد.

 

دلایل احتمالی خر و پف


خر و پف می‌تواند در نتیجه‌ی عوامل متعددی بروز کند که مصرف الکل، اضافه وزن و چاقی مفرط، سرماخوردگی یا آلرژی های تنفسی، آخر بارداری، بدشکلی و انحراف بینی و تغذیه ی نامناسب از جمله عوامل شایع آن است.

 

در اینجا ساده‌ترین و طبیعی‌ترین روشهای درمان خر و پف را به شما می گوییم.

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که به پشت خوابیدن باعث خر و پف و تشدید آن می‌شود. برای مقابله با این مشکل لازم است که به پهلو بخوابید

 

از مصرف الکل و آرامبخش ها بپرهیزید

مصرف الکل و همچنین داروهای آرامبخش باعث تضعیف سیستم عصبی مرکزی و در نتیجه باعث شل شدن عضلات، دیافراگم و فک می‌شود که به افزایش مشکل خر و پف دامن می زند. به همین دلیل لازم است از مصرف الکل و این داروها خودداری کنید.

 

اگر اضافه وزن دارید تلاش کنید

متاسفانه اضافه وزن و چاقی مفرط نیز از عوامل بروز و تشدید خر و پف است. اگر از این مشکلات رنج می برید، قبل از هر کاری تلاش تان را برای لاغری به کار بگیرید.


تغذیه سالم و ورزش را دریابید. به پزشک تغذیه مراجعه کنید تا بهتر شما را راهنمایی کند.
اضافه وزن و چاقی مفرط جزو عواملی هستند که به مجاری تنفسی فشار می آورند و در ایجاد صداهای مهیب خر و پف نقش اساسی دارند.

 

با آلرژی مقابله کنید

افرادی که از آلرژی های تنفسی رنج می برند، بیشتر از افراد دیگر در معرض خر و پف قرار می گیرند.
در این صورت لازم است که با استفاده از داروهای آنتی هیستامین و یا داروهای ضداحتقان با مشکل خود مقابله کنید.


همچنین لازم است که به طور مرتب خانه و مبلمان، فرش، موکت و پرده های خانه خود را گردگیری کنید تا گردوخاک روی آنها، مشکل تان را شدیدتر نکند.

 

به پهلو بخوابید

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که به پشت خوابیدن باعث خر و پف و تشدید آن می‌شود. برای مقابله با این مشکل لازم است که به پهلو بخوابید.

 

برای عادت کردن به این حالت بهتر است یک توپ تنیس در کنار خود روی رختخواب تان بگذارید تا مانع از برگشتن به پشت و طاقباز خوابیدن شود، چون توپ ها، پشت را اذیت می کنند و فرد دوباره به پهلو بر می گردد.

 

از بالشت بلند استفاده کنید

یک بالشت بلند انتخاب کنید و یا اینکه دو بالش را روی هم قرار دهید، به طور که سرتان بلندتر از بدن تان قرار بگیرد. این کار باعث بهبود وضعیت عبور هوا از بینی و دهان می‌شود و خر و پف را کاهش می‌دهد.

خروپف خواب ،   خر و پف خواب ،  خرخر در خواب،   خر خر کردن در خواب  ، خوابیدن، پیاز خوردن

پیاز را دریابید

یکی از روش‌های قدیمی برای مقابله با خر و پف که همچنان کارایی دارد، استفاده از پیاز است. برای این کار لازم است که یک عدد پیاز را به دو نیم کنید و روی آن نمک بپاشید.


آن را داخل بشقابی گذشته و هنگام خواب، بالای سرتان یا کنار تخت قرار دهید. اجازه دهید که تا صبح همچنان بالای سرتان بماند تا بوی آن در فضای اتاق پخش شود.

 

سرم شستشو تهیه کنید

سرم نمکی مانع از گرفتگی و احتقان بینی می‌شود و در نتیجه با باز کردن راه بینی، از خر و پف جلوگیری می کند.


برای این کار کافیست نصف یک قاشق چایخوری نمک و یک نوک انگشت جوش شیرین را در یک فنجان آب ولرم حل کنید. با این محلول بینی تان را با دقت شستشو دهید.

اضافه وزن و چاقی مفرط جزو عواملی هستند که به مجاری تنفسی فشار می‌آورند و در ایجاد صداهای مهیب خر و پف نقش اساسی دارند

 

دمنوش گزنه

دمنوش گزنه نیز یکی از درمان های طبیعی برای مقابله با خروپف محسوب می‌شود.


برای تهیه ی این دمنوش کافیست یک قاشق برگ خشک گزنه را در نصف یا یک لیوان متوسط آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. قبل از خواب این دمنوش را میل کنید تا خر و پف تان کمتر شود.

 

دمنوش گیاه مریم گلی

گیاه مریم گلی شهرت زیادی در مقابله با مشکلات و بیماری های تنفسی دارد. در نتیجه روش خوبی برای مقابله با خر و پف های شبانه نیز محسوب می‌شود.


برای بهره مندی از خواص بی نظیر آن می توانید چند برگ از این گیاه را با یک فنجان آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید. محلول را صاف کرده و قبل از رفتن به رختخواب میل کنید.

 

روغن زیتون و گیاه سُداب

ترکیب روغن زیتون و گیاه سداب نیز از درمانی های قدیمی و طبیعی خر و پف است.
برای این کار لازم است که یک لیوان روغن زیتون را با 50 گرم گیاه سداب در یک ظرف شیشه ای بریزید. اجازه دهید به مدت دو هفته بماند و سپس روغن را صاف کنید.


شب‌ها هنگام خواب، مقداری از این روغن را به گردن و پره‌های بینی تان بمالید. لازم است که ترکیب در ظرف شیشه‌ای تیره رنگ نگهداری شود.


مطالب مرتبط:
علل و درمان خروپف
چطور خروپف نکنیم؟
چرا خرخر می کنیم؟
چگونه خرخر را درمان کنیم؟
خروپف زنان در دوران بارداری
خُرخُر در خواب و خطرها
قطع تنفس در خواب (apnea)
این وری بخوابم بهتره یا اون وری؟
 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.