سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چند روز دیگر به برگزاری نشست کمیسیون مقام زن در نیویورک مانده است اما مسافران این همایش بین المللی از کشورمان بیش از ۱۰۰ نفرند که حضور این افراد در این نشست ابهام برانگیز است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 ماجرای ابهام‌برانگیز سفر 101نفر به نیویورک

 


چند روز دیگر به برگزاری نشست کمیسیون مقام زن در نیویورک مانده است اما مسافران این همایش بین‌المللی از کشورمان بیش از ۱۰۰ نفرند که حضور این افراد در این نشست ابهام‌برانگیز است.

 

نیویورک

 23اسفند (۱۴ مارس)، نشست کمیسیون مقام زن در نیویورک برگزار می‌شود و از ایران هم نمایندگانی از دولت و مجلس به این نشست خواهند رفت، البته کنار نمایندگان این دو نهاد رسمی، برخی سازمان‌های مردم‌نهاد هم به این نشست می‌روند.
بر اساس گزارش‌ نهادهای رسمی بین‌المللی، مهم‌ترین موضوعات کاری پکن+۲۰، تصویب الگو و دیگر مباحث سازمانی، بررسی نتایج چهارمین کنفرانس جهانی زنان با موضوع زنان ۲۰۰۰، برابری جنسیتی، توسعه و صلح برای قرن ۲۱، تصویب پیش‌نویس اعلامیه، اولویت‌های اقدام برای آینده در راستای شناسایی برابری جنسیتی، توانمندسازی زنان و حقوق بشر زنان و دختران و شناسایی حقوق زنان و دختران به حاشیه رانده‌ شده است.

معاونت زنان ریاست جمهوری که در سال گذشته در سخنرانی خود در این نشست، اعمال تحریم‌های ناعادلانه علیه ایران را مظهر شرم‌آور خشونت ساختاری مطرح کرده بود، طی هفته آینده بار سفر به نیویورک را خواهد بست که البته کنار وی دو نماینده از مجلس و ۱۱ نفر دیگر از دولت به نشست کمیسیون مقام زن خواهند رفت.

در این بین یکی از مواردی که تعجب‌ها را برانگیخته این است که کنار این جمع ۱۴نفره از نهادهای رسمی ایران، بیش از ۱۰۰ نفر از نمایندگان سازمان‌ها‌ی‌ مردم‌‌نهاد کشورمان به این نشست به‌همراه شهیندخت مولاوردی به نیویورک سفر می‌کنند.

شاید نخستین پرسشی که مطرح می‌شود این است: این سازمان‌های مردم‌نهاد، بر چه اساسی انتخاب شده‌اند؟ آیا سازمان‌های دیگری که در این زمینه فعال بوده‌اند نیز از این موضوع اطلاع دارند؟ سابقه فعالیت این مسافران در زمینه زنان چگونه است؟ چرا تا کنون نام این سازمان‌ها اعلام نشده است؟

جمعیت ۱۰۰نفره سازمان‌های مردم‌‌نهاد از کشورمان در حالی به نیویورک سفر می‌کنند که بین آنها افراد و سازمان‌هایی قرار دارند که سابقه آنها نشان‌دهنده دارا بودن تفکرات شبه‌فمینیستی و بعضاً فمینیستی است؛ تفکراتی که همچون داعیه‌داران آزادی زنان بر این باورند که آموزش مسائل جنسی به دختران باید از ۸سالگی آغاز شود چرا که سن بلوغ به زیر ۸ سال رسیده است و لاجرم باید آموزش جنسی را وارد آموزش و پرورش کنیم، این در حالی است که بر اساس برنامه‌های سازمان‌های بین‌المللی، سن ازدواج در دختران را باید از ۱۳ سال به ۱۸ سال افزایش دهیم. با این وجود اگر آموزش مسائل جنسی را وارد آموزش و پرورش کنیم فاصله‌ ۱۰ساله‌ای بین سنین ۸ تا ۱۸ سال ایجاد می‌شود که نتیجه این اقدام بسیار پرواضح است و نیازی به بازگوکردن آن نیست.

از طرفی چند پرسش دیگر نیز مطرح می‌شود: یکی اینکه چرا آمریکایی‌ها این‌قدر مهربان شده‌اند و به سازمان‌های مردم‌نهاد کشورمان که در حوزه زنان فعالیت می‌کنند، ویزای ۳ماهه با عدم محدودیت تردد در سراسر آمریکا را می‌دهد

یکی از دغدغه‌های مهم این است که در نشست بررسی مقام زن، این سازمان‌های مردم‌نهاد با چه رویکردی می‌خواهند وارد حوزه زنان شوند؟ یا مورد دیگر به‌عنوان نمونه این‌که یکی از موارد برابری‌های جنسیتی که قرار است در این نشست مطرح شود این است که رشته‌های دانشگاهی را برای همه دختران و پسران مجاز کنند، که با وجود این، دختران باید بتوانند وارد رشته‌هایی مانند مهندسی معدن شوند و یا رشته‌های سخت و زمخت دیگر که به هیچ عنوان با روحیه عموم زنان سازگار نیست.

از طرفی چند پرسش دیگر نیز مطرح می‌شود: یکی اینکه چرا آمریکایی‌ها این‌قدر مهربان شده‌اند و به سازمان‌های مردم‌نهاد کشورمان که در حوزه زنان فعالیت می‌کنند، ویزای ۳ماهه با عدم محدودیت تردد در سراسر آمریکا را می‌دهد، این در حالی است که طی سال‌های گذشته آمریکایی‌ها بیش‌ترین سخت‌گیری‌ها را برای هیئت‌های دیپلماتیک ایرانی داشته و آنها پس از اخذ ویزا تنها تا چند کیلومتر آن‌طرف‌تر از محل اقامت خود می‌توانند بروند آن هم با یک ویزای چندروزه! از طرف دیگر آیا زن غربی به کمال رسیده است که مبنای آزادی و خودکفایی زنان جوامع مسلمان قرار گیرد؟ و پرسش مهم‌تر اینکه: نقش نهادهای نظارتی و به‌ویژه مجلس شورای اسلامی در این پازل لحاظ شده است؟

 

بخش سیاست تبیان


منبع:الف

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین