تبیان، دستیار زندگی
خداوند یگانه توجه مردم را به سایه ها جلب مى كند كه سایه ها سجده در برابر خدا را مجسم مى كنند و مى فرماید:
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قرآن کریم

١٠) جزء چهاردهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١٢٨ سوره‌ی نحل

 سایه‏ها سجده مى‏كنند

خداوند یگانه توجه مردم را به سایه‏ها جلب مى‏كند كه سایه‏ها سجده در برابر خدا را مجسم مى‏كنند و مى‏فرماید:

 آیا به چیزهایى كه خدا آفریده نگاه نمى‏كنند كه سایه‏هایشان از راست و چپ مى‏گردد. براى خدا سجده مى‏كنند در حالى كه فروتن هستند.

آیه‌ی 48


 همه سجده مى‏كنند

خداوند یگانه به عبادت بندگانش نیازى ندارد. بلكه مخلوقات او به سجده در برابر خدا و عبادت او نیازمندند. و همه او را ستایش مى‏كنند. در قرآن مى‏خوانیم:

 و آن‏چه در آسمان‏هاست و آن‏چه در زمین است، از جنبندگان و فرشتگان، براى خدا سجده مى‏كنند و تكبر نمى‏كنند. از پروردگارشان كه فوق ایشان است مى‏ترسند و آن‏چه را كه مأمورند انجام مى‏دهند.

آیات 49 و 50


 یگانه است

خداوند، یكتاست و همه را به یكتاپرستى دعوت مى‏نماید:

 و خدا گفت: دو خدا نگیرید؛ به راستى او خدایى یگانه است. پس فقط از من بترسید. و آن‏چه در آسمان‏ها و زمین است از آنِ اوست و دینِ پایدار از آن اوست. پس آیا از غیر خدا پرهیز مى‏كنید؟

آیات 51 و 52


 به زودى خواهید دانست

مردم وقتى دچار مشكل مى‏شوند و از همه جا ناامید مى‏گردند، رو به خدا مى‏آورند و به درگاه او دعا و نیایش مى‏كنند. و با تمام وجود از او درخواست مى‏كنند كه مشكل‏شان را رفع كند، اما وقتى خداوند بخشنده مشكل آنان را برطرف مى‏كند، دوباره مشرك مى‏شوند و رفع مشكل را به دیگران نسبت مى‏دهند و فراموش مى‏كنند كه چگونه با اخلاص به درگاه خداوند دعا مى‏كردند. یگانه‌ی بى‏نیاز مى‏فرماید:

 و هر نعمتى كه دارید از خداست. سپس هر وقت به شما آسیبى مى‏رسد به سوى او زارى مى‏كنید. پس وقتى آسیب را از شما برطرف كرد، آن‏گاه گروهى از شما به پروردگارشان شرك مى‏آورند تا به آن‏چه به ایشان داده‏ایم كافر شوند. پس بهره‏مند شوید، به زودى خواهید دانست.

آیات 53 الى 55


 سهمى براى بتان

مشركان، از دام‏ها و زراعتشان سهمى براى بتان قرار داده بودند كه در راه آن‏ها نذر و خرج مى‏كردند. خداوند بخشنده فرمود:

 و از آن‏چه به ایشان روزى داده‏ایم، سهمى براى آن‏چه نمى‏دانند قرار مى‏دهند. به خدا سوگند از آن‏چه به دروغ مى‏سازید، حتماً سوال خواهید شد.

آیه‌ی 56


 دختران خدا!

مشركان، دختر داشتن را عیب و ننگ مى‏دانستند؛ امّا مى‏گفتند: «فرشتگان دختران خدایند.» آنان چیزهایى را كه به خودشان نمى‏پسندیدند به خدا نسبت مى‏دادند. خداوند یكتا فرمود:

 و براى خدا دخترانى قرار مى‏دهند و براى خودشان هر چه بخواهند. او منزه است.

آیه‌ی 57


 زنده به گور مى‏كردند

پیش از اسلام، اعراب دختران خود را زنده به گور مى‏كردند. گفته‏اند این كار از زمانى شروع شد كه بین اعراب و ایرانیان جنگى در گرفت. اعراب شكست خوردند و ایرانیان زنان اعراب را به اسیرى گرفتند. پس از مدتى صلح برقرار شد و اعراب بازگشت اسیران خود را درخواست كردند، اما بعضى از آنان در ایران ازدواج كرده بودند و حاضر نشدند بازگردند. پدرهاى این دختران قسم خوردند كه پس از آن، هر وقت دختر دار شدند او را زنده به گور كنند. و كم‏كم این كار زشت به صورت رسم درآمد و اعراب كه زنان را مایه‌ی ننگ و گرفتارى مى‏دانستند بیش‏ترِ دخترانشان را زنده به گور مى‏كردند. خداوند مهربان مى‏فرماید:

 و هنگامى كه به یكى از آنان مژده‌ی دخترى داده شود، رویش سیاه مى‏شود؛ در حالى كه خشم خود را فرو مى‏خورد، از بدى آن‏چه به او مژده داده شده، از قوم خود پنهان مى‏شود آیا او را با خوارى نگاه دارد یا در خاك پنهانش كند. آگاه باشید چه بد داورى مى‏كنند.

آیات 58 و 59

فرزانه زنبقی
نشر لک لک


منبع: آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان
جزء چهاردهم قرآن کریم، آیات ١ الى ١٢٨ سوره‌ی نحل

سوره ی نحل آیات ٣٥ الی ٤٧

سوره ی نحل آیات ٢٤ الی ٣٤

سوره ی نحل ایات ١٤ الی ٢٣


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.