سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بعضى از مشركان ثروت فراوانى داشتند و مسلمانان آرزو مى كردند كه مانند آنان ثروتمند بودند و مى توانستند در راه خدا و براى تبلیغ دین خدا انفاق كنند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : فرزانه زنبقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قرآن کریم

٥) جزء چهاردهم قرآن کریم، آیات ٨٧ الى ٩٩ سوره‌ی حِجْر

 

 بال‏هایت را بر مومنان فرود آور

 بعضى از مشركان ثروت فراوانى داشتند و مسلمانان آرزو مى‏كردند كه مانند آنان ثروتمند بودند و مى‏توانستند در راه خدا و براى تبلیغ دین خدا انفاق كنند. اما خداوند مهربان به پیامبر(ص) هشدار داد كه مسلمانان بزرگ‏ترین سرمایه‌ی جهان، یعنى قرآن را دارند و نباید به نعمت‏هاى مادى دیگران، كه وسیله‌ی آزمایش آن‏هاست، چشم بدوزند. سپس به او سفارش مى‏كند كه همچون پرنده‏اى مهربان مسلمانان را زیر پروبال  خود بگیرد و با وحدت و یكپارچگى آنان را در مقابل دشمنان حفظ نماید. وحى الهى چنین بود:

 و به یقین به تو، سوره‌ی حمد و قرآن بزرگ را دادیم. و به آن‏چه ما نصیب گروه‏هایى از آنان كرده‏ایم، چشم ندوز و بر آنان اندوه نخور و بال‏هایت را بر مومنان فرود آور.

    آیات 87 و 88


 از آنان مى‏پرسیم

 بعضى از مسلمانان فقط آیات و دستوراتى از قرآن را مى‏پذیرند و انجام مى‏دهند كه به سودشان باشد و بقیه را قبول نمى‏كنند و كنار مى‏گذارند. خداوند یگانه هشدار مى‏دهد كه در روز قیامت از تقسیم‏كنندگان قرآن سوال خواهد شد:

 و بگو: به راستى من بیم دهنده‏اى آشكارم. همان طور كه بر تقسیم‏كنندگان نازل كردیم. كسانى كه قرآن را قسمت قسمت كردند. پس سوگند به پروردگارت، حتماً از تمام آنان خواهیم پرسید؛ از آن‏چه انجام مى‏دادند.

    آیات 89 الى 93


 
 مأموریت مهم

 پیامبر گرامى(ص) در مكه، سه سال مخفیانه مردم را به اسلام دعوت كرد و عده‌ی كمى از نزدیكانش به او ایمان آوردند. پس از سه سال، حضرت محمد(ص) فرمان یافت كه آشكارا مردم را به اسلام دعوت نماید. وحى الهى چنین بود:

 پس آن‏چه را مأمورى آشكار كن و از مشركان روى‏بگردان كه در برابر مسخره‏كنندگان، ما برایت كافى هستیم. كسانى كه با الله، خداى دیگرى قرار مى‏دهند به زودى خواهند دانست. و به یقین مى‏دانیم كه سینه‏ات از آن‏چه مى‏گویند تنگ مى‏شود. پس به ستایش پروردگارت تسبیح گوى و از سجده كنندگان باش. و پروردگارت را پرستش كن تا این كه برایت یقین برسد.


     آیات 94 الى 99

 

 

فرزانه زنبقی
نشر لک لک

 


منبع: آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان
جزء چهاردهم قرآن کریم، آیات ١ الى ٩٩ سوره‌ی حِجْر

مطالب مرتبط:

سوره ی حجر آیات ٦٧ الی ٨٦

سوره ی حجر آیات ٤٥ الی ٦٦

سوره ی حجر آیات ٢٢ الی ٤٤


مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین