سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
افرادى كه در دنیا كافر بوده اند، در روز قیامت از كفرشان پشیمان مى شوند و آرزو مى كنند كه اى كاش خداپرست بودند و به پیامبران ایمان مى آوردند؛ امّا دیگر پشیمانى سودى ندارد و راه بازگشتى نیست.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : فرزانه زنبقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قرآن کریم

١) جزء چهاردهم قرآن کریم، آیات ١ الى ٢١ سوره‌ی حِجْر

 

 اى كاش مسلمان بودیم


 افرادى كه در دنیا كافر بوده‏اند، در روز قیامت از كفرشان پشیمان مى‏شوند و آرزو مى‏كنند كه اى كاش خداپرست بودند و به پیامبران ایمان مى‏آوردند؛ امّا دیگر پشیمانى سودى ندارد و راه بازگشتى نیست. خداوند یگانه در این جهان به آنان مهلت داده و به پیامبر (ص) فرموده است:


    به نام خداوند بخشنده‌ی مهربان
 الف، لام، را؛ آن آیات كتاب و قرآن روشنگر است. چه بسا كسانى كه كافر شدند، آرزو كنند كه اى كاش مسلمان بودند. رهایشان كن تا بخورند و بهره‏مند شوند و آرزو سرگرمشان كند. پس به زودى خواهند دانست.


    آیات 1 الى 3


 
 دیر و زود نمى‏شود


 خداوند یگانه به هر امتى مهلتى مى‏دهد كه ایمان بیاورد و این مهلت، مدت معینى دارد كه نه یك ساعت بیش‏تر مى‏شود و نه یك ساعت كم‏تر. كسانى كه در این مهلت ایمان بیاورند، سعادتمند مى‏شوند و كافران در پایان مهلت، مجازات خواهند شد. خداوند مهربان مى‏فرماید:


 و ما هیچ آبادى را هلاك نكردیم، مگر آن كه مدتى معلوم داشت. مدت هیچ امتى نه جلو مى‏افتد و نه عقب مى‏ماند.


    آیات 4 و 5


 
 چرا فرشتگان را نمى‏آورى؟


 انسان با چشمان مادّى خود نمى‏تواند فرشتگان را ببیند و فقط موقعى فرشتگان را مى‏بیند كه از جهان مادى خارج شود و آن وقتى است كه بمیرد. در آن هنگام هم دیگر مهلتى براى ایمان آوردن ندارد. مشركان از پیامبر اكرم(ص) مى‏خواستند كه فرشتگان را نزد آنان حاضر كند و خداوند مهربان چنین فرمود:


 و گفتند: اى كسى كه ذكر بر او نازل مى‏شود، به راستى تو دیوانه‏اى! اگر از راستگویانى چرا فرشتگان را نزد ما نمى‏آورى؟ ما فرشتگان را جز به حق فرو نمى‏فرستیم و در آن هنگام، دیگر مهلت داده نمى‏شوند.


    آیات 6 الى 8


 
 نگهبانى خدا


 خداوند مهربان قرآن را نازل كرد تا براى همیشه راهنماى زندگى تمام مردم باشد و براى این كه دچار سرنوشت كتاب‏هاى آسمانى پیشین نشود، خود، نگهبانى و مراقبت از آن را به عهده گرفت و فرمود:


 به راستى، ما خود این قرآن را نازل كردیم و حتماً خود نگهبان آن خواهیم بود.


    آیه‌ی 9


 
 جادو شده‏ایم


 در طول تاریخ، هرگاه پیامبرى براى هدایت مردم برگزیده مى‏شد، با مخالفت و سركشى روبرو مى‏گشت. بزرگان و سران اقوام كه منافع خود را در خطر مى‏دیدند پیامبران را آزار مى‏دادند و آیین و روش آنان را مسخره مى‏كردند. این موضوع در زمان پیامبر اسلام نیز ادامه داشت. مشركان و كافران براى این كه او را در نظر مردم كوچك كنند، مسخره‏اش مى‏كردند و از او معجزات عجیب و غریب درخواست مى‏كردند. خداوند مهربان پیامبر (ص) را دلدارى داد و فرمود:


 و به یقین پیش از تو، میان گروه‏هاى پیشینیان فرستاده‏ایم. و هیچ پیامبرى برایشان نیامد، جز این كه او را مسخره مى‏كردند. این چنین، آن را در دل گناهكاران راه مى‏دهیم. به آن ایمان نمى‏آورند و روش پیشینیان همواره چنین بوده است. و اگر درى از آسمان برایشان باز مى‏كردیم كه همواره در آن بالا مى‏رفتند، حتماً مى‏گفتند: به راستى ما چشم‏بندى شده‏ایم. بلكه ما مردمى جادو شده‏ایم.


    آیات 10 الى 15


 برج‏هاى آسمانى


 خداوند دانا و توانا، آسمان را آفرید و آن را به ماه و خورشید و ستارگان زینت بخشید. این تقویم بزرگ همگانى كه بالاى سرِماست، اسرار فراوانى در دل دارد. حركت دقیق و نظم شگفت‏انگیز ستارگان، دانشمندان علم نجوم را در حیرت فرو مى‏برد و آیات قرآن، كلید بسیارى از رمزهاى آن است:


 و به یقین در آسمان برج‏هایى قرار دادیم و آن را براى بینندگان زینت دادیم. و آن را از هر شیطان رانده شده‏اى، حفظ كردیم. مگر آن كسى كه مخفیانه گوش كند؛ پس شهابى روشن او را دنبال مى‏كند.


    آیات 16 الى 18


 
 مقدار معلوم


 خداوند مهربان زمین را آفرید و تمام نیازمندى‏هاى انسان را در آن جاى داد. كوه‏ها، رودها، دریاها، معادن، گیاهان و جانوران، همه به قدر و اندازه‌ی دقیق در اختیار انسان قرار دارد و انسان به اندازه‌ی تلاش و كوشش خود از نعمت‏هاى الهى بهره‏مند مى‏شود. خداوند بى‏نیاز مى‏فرماید:


 و زمین را گستراندیم و در آن كوه‏هاى استوار برقرار كردیم و در آن از هر چیز به اندازه‌ی مناسب رویاندیم. و براى شما و هر كس كه شما روزى دهنده‌ی او نیستید، در آن وسایل زندگى قرار دادیم. و هیچ چیز نیست، مگر آن كه گنجینه‏هاى آن نزد ماست و ما آن را جز به مقدارى معلوم فرو نمى‏فرستیم.

    آیات 19 الى 21

 

 

فرزانه زنبقی
نشر لک لک


منبع: آشنایی با قرآن کریم برای نوجوانان
جزء چهاردهم قرآن کریم، آیات ١ الى ٩٩ سوره‌ی حِجْر

مطالب مرتبط:

سوره ی ابراهیم آیات ٣١ الی ٥٢

سوره ی ابراهیم آیات ١٨ الی ٣٠

سوره ی ابراهیم آیات ١ الی ١٧


 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین