سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گاهی اوقات فکر می کنیم مناسبت های خاصی که در آن ها قرار می گیریم فقط حال درونی ما را تغییر می دهند اما حال محیط پیرامون ما نیز تغییر می کند و فضای خانه ها نیز با این دگرگونی روحی ما همراه می شوند مثل این روزهای ما.....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نوروزمان را فاطمی کنیم


گاهی اوقات فکر می کنیم مناسبت های خاصی که در آن ها قرار می گیریم فقط حال درونی ما را تغییر می دهند اما حال محیط پیرامون ما نیز تغییر می کند  و فضای خانه ها نیز با این دگرگونی روحی ما همراه می شوند مثل این روزهای ما.....

نوروز فاطمی

 هانیه تقریبا خانه تکانیش را تمام کرده بود و از نگاه کردن به هرسو لذت می برد . امسال نیکو و سعید هم به حساب خودشان  کلی به او کمک کرده بودند . هرچندکمک کردنشان باری از روی دوش هانیه برنداشته بود و یک وقت هایی هم کارها را زیادتر کرده بود؛ ولی هانیه وقتی می دید فرزندانش کم کم دارند نسبت به محیط زندگی اشان احساس مسئولیت می کنند خوشحال بود و همین که آن ها در فکر بهتر کردن محیط پیرامونشان بودند او را شادمان می کرد .


هر سال بعد از تمام شدن خانه تکانی هانیه شروع به تدارک سفره هفت سین می نمود . نه این که برای چیدن هفت سین خانه اش خیلی خرج کند ویا تجملاتی برخورد کند ؛ نه !بلکه همراه  فرزندانش سبزه ای سبز و تخم مرغی رنگ می کردند ؛سین ها رو می شمردند و می چیدند و کلی سر شار از نشاط و تازگی کیف می کردند .اما امسال دست و دلش به هفت سین چیدن و شیرینی و آجیل خریدن نمی رود . امسال ایام نوروز با ایام فاطمیه حضرت زهرا سلام الله علیها هم زمان شده است و هانیه که همیشه خود را محب اهل بیت می داند در پی این است که کوچک ترین بی احترامی به ساحت مقدس حضرت زهرا سلام الله علیها نشود.
نیکو و نیما مدام سراغ سفره هفت سین را می گیرند و هانیه دقیقا نمی داند چگونه جواب درستی به آن ها بدهد . نمی خواهد موضوع فاطمیه را طوری با آن ها در میان بگذارد که خدای ناکرده دلخوری در دل آن ها بوجود بیاید و در ضمیر ناخودآگاه خود کدورتی نسبت به حضرت زهرا سلام الله علیها پیدا کنند .
یک شب ، وقتی همه چیز مرتب  و خستگی همسرش سعید برطرف شده بود ؛هانیه محیط و شرایط را مناسب دید و با همسرش در مورد تداخل فاطمیه و نوروز به مشورت نشست .
سعید نظرش را این گونه بیان کرد ؛ ما مسلما مهمتر از ایرانی بودنمان مسلمانیم و مسائل مذهبی امان از هر چیزی باارزش تر است . اما فکر نمی کنم چیدن سفره هفت سین بی احترامی به ساحت حضرت زهرا سلام الله علیها باشد ، بلکه فکر می کنم فرصت بسیار مناسبی است که با استفاده از این ایام فرزندانمان را بیشتر با فرهنگ فاطمی آشنا کنیم . بخصوص  این روزها که همه در زیر بمباران تبلیغات و تحریفات بسر می بریم باید از هر فرصتی برای بیشتر آشنا کردن فرزندانمان با فرهنگ اهل بیت بکوشیم و سعی کنیم محیط زندگیمان بوی رضایت آن ها را داشته باشد .

اگر بهار امسال همه خانه را سیاه پوش کنی ، هفت سین نچینی و در سوگ فاطمه سلام الله علیها از اول تا آخر گریه نمایی باز کم گذاشته ای و حق سوگواری را بجا نیاورده ای ؛ ولی مراقب باش همیشه آن کاری که دلمان می خواهد انجام دهیم درست ترین کار نیست . ما تنها مسئول خودمان نیستیم ؛ با این گونه رفتار شاید اطرافیان مخصوصا کودکان وجوانان نه تنها به زهرای اطهر نزدیک تر نشوند بلکه موجبات دورتر شدن آن ها هم مهیا شود .

حضرت علی علیه السلام می فرمایند روزی عید واقعی است که در آن روز نافرمانی خداوند را انجام ندهیم . این را به کودکانمان بیاموزیم که اگر می خواهیم نوروزمان عیدی راستین شود باید مراقب باشیم در آن ایام گناه نکنیم و آن وقت با اعتماد به نفس بگوییم عیدمان مبارک . حتما در سفره هفت سینمان عکس های کوچک زیبابی که بیانگر مظلومیت و حقانیت حضرت زهرا سلام الله علیها است قرار دهیم ؛ تا همگان بدانند ما محب زهراییم . جزوه هایی در مورد زندگی آن حضرت ،سخنان و الگو بودنشان  تهیه کنیم و به همراه عیدی به کودکان هدیه دهیم .از فرزندانمان بخواهیم در میان احادیث گرانقدر حضرت زهرا جستجو کنند و هفت حدیث که باحرف سین شروع می شود را بصورتی زیبا تنظیم کنند تا هفت سینی بهتر از هفت سین هرساله داشته باشند این کار باعث می شود با ده ها حدیث دیگر نیز آشنا شوند . شب شهادت شیرینی و آجیل را جمع کنیم و روبانی مشکی دور تا دور سبزه  ببندیم تا این فکر در ذهن فرزندانمان نقش ببندد که چرا؟و خودشان در صدد دلیل بگردند و ما این فرصت طلایی را مغتنم شمرده این بزرگوار را به نحو صحیح به آن ها معرفی کنیم .
سعید می گفت اگر بهار امسال همه خانه را سیاه پوش کنی ، هفت سین نچینی و در سوگ فاطمه سلام الله علیها از اول تا آخر گریه نمایی باز کم گذاشته ای و حق سوگواری را بجا نیاورده ای ؛ ولی مراقب باش همیشه آن کاری که دلمان می خواهد انجام دهیم درست ترین کار نیست . ما تنها مسئول خودمان نیستیم ؛ با این گونه رفتار شاید اطرافیان مخصوصا کودکان وجوانان نه تنها به زهرای اطهر نزدیک تر نشوند بلکه موجبات دورتر شدن آن ها هم مهیا شود . فکر می کنم اگر بتوانی محیط خانه ات را فاطمه پسند گردانی و قدمی کودکانت را به منش و روش زندگی این بزرگوار نزدیک کنی آن بزرگوار از تو راضی تر و خشنود تر خواهند شد .
هانیه نفس راحتی کشید ؛ درچشمانش برقی دیده می شد گویی فکرهای دیگری هم در سر داشت .همواره دلش می خواست فرصتی پیش آید تا بتواند پرچم اهل بیت را بلند کند و حالا این موقعیت فراهم شده بود . 
 

نوروز فاطمی

سین اول
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: سرور و تبسم در صورت مومن موجب داخل شدنش در بهشت می گردد.1


سین دوم
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:سه چیز از دنیا برای من دوست داشتنی تر است : تلاوت قرآن ، نگاه به صورت رسول خدا و انفاق و کمک به نیازمندان در راه خدا. 2


سین سوم
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: سعادت و رستگاری ، دوستی علی علیه السلام در زمان حیات و پس از رحلتش خواهد بود. 3


سین چهارم
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:سلام کند کسی بر پدرم رسول خدا وبر من به مدت سه روز ؛ خداوند بهشت را برای او واجب می گرداند ؛ چه در زمان حیات و یا پس از مرگ ما باشد.4


سین پنجم
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:سعادتمند است کسی که خداوند را بی پیرایه عبادت کند ،خداوند برترین مصلحتش را نثار او کند. 5


سین ششم
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: سرزنش نکند دیگران را ،کسی که بعد از خوردن غذا دست های خود را نشوید و دست های آلوده سبب ایجاد ناراحتی برایش شود. 6


سین هفتم
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:سعادتمند نخواهند شد آن گروهی که فرزند پیامبر خود را به قتل رساندند . 7

 

پی نوشت:
1. مستدرک الوسایل ج 12 ص262
2.دلالت الامامت ج 38 ص 128 و معانی الاخبار ج2 ص 355
3. شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج 2 ص 449
4. بحارالانوار ج 43 ص 200
5.آینه بادها حدیث 200692
6. کنزالعمال ج15 ص 242
7. مدینه المعاجز ج3 ص 430

سرور حاجی سعید
بخش محیط خانه تبیان

مطالب مرتبط:

در خانه تکانی قضاوت ممنوع

قصه محیط زندگی ما
 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین